Kiedy jest potrzebne leczenie kanałowe?

06.05.2021 - 2 min. czytania - zmodyfikowano: 01.08.2024

Idąc do dentysty, nigdy nie wiesz, jakie leczenie będzie najkorzystniejsze dla twojego uzębienia. Czasami zdarza się tak, że lekarz podejmuje decyzję o leczeniu kanałowym. Nie jest to przyjemne, ale czasami jest konieczne, aby uszkodzony ząb nie musiał zostać wyrwany. Warto wspomnieć, że leczenie kanałowe jest rodzajem leczenia nieodwracalnego, a więc nie można go cofnąć. To właśnie dlatego dentyści decydują się na leczenie kanałowe wyłącznie wtedy, gdy jest ono naprawdę niezbędne.

Jakie objawy prowadzą do leczenia kanałowego?

Po przyjściu do dentysty przeprowadzany jest wywiad, w którym pacjent relacjonuje swoje objawy najdokładniej jak może. Często takim najbardziej charakterystycznym objawem jest ból zęba, który może sugerować, że zaczęło się zapalenie miazgi znajdującej się w środku zęba. Ból zęba nie musi być stały – może pojawiać się wyłącznie w trakcie picia zimnych napojów czy też jedzenia słodyczy. Dentysta po wysłuchaniu pacjenta przeprowadza dokładne badanie stanu zęba oraz analizuje zdjęcie rentgenowskie, które zostało zrobione danemu zębowi. Jeżeli po przeanalizowaniu wszystkiego stomatolog stwierdzi, że w zębie doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi lub nawet do jej martwicy, wtedy podejmie decyzję o rozpoczęciu leczenia kanałowego, inaczej zwanego endodontycznym. Warto wiedzieć, że tego rodzaju leczenie może być potrzebne nawet wtedy, gdy ząb jedynie się ukruszy czy zetrze się tylko jego wierzchnia warstwa.

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Oczywiście zanim lekarz w ogóle zajmie się leczeniem zęba, potrzebne jest zdjęcie rentgenowskie, dzięki któremu będzie widać, jak ząb wygląda w środku. Bez tego zdjęcia niemożliwe jest postawienie poprawnej diagnozy. Zdjęcie rentgenowskie jest również potrzebne, aby sprawdzić, jaki jest stopień zaawansowania choroby toczącej ząb. Można z niego także wyczytać, jakie jest położenie kanałów, a także jaki jest ich kształt. Warto również wiedzieć, że zdjęcie pomaga ocenić stomatologowi, czy infekcja rozprzestrzeniła się wyłącznie w obrębie zęba, czy też rozprzestrzeniła się aż do kości, która ząb otacza.

Gdy już wszystko to zostanie ustalone, dentysta zabiera się za właściwą pracę i za pomocą specjalnego sprzętu otwiera ząb i usuwa martwą tkankę bądź tkankę z niemożliwym do wyleczenia zapaleniem. Przez cały ten proces dentysta stosuje również środki mające zapewnić dezynfekcję zakażonego zęba. Oczywiście ze względu na swoją intensywność zabiegi leczenia kanałowego są wykonywane w znieczuleniu – nie trzeba zatem stresować się tym, że będzie bolało. Często podczas zabiegu leczenia kanałowego wykorzystywany jest także mikroskop zabiegowy, dzięki któremu lekarz jest w stanie ujrzeć nawet najdrobniejsze anomalie w zębie pacjenta. Jak widać, leczenie endodontyczne nie należy do najprostszych, niemniej jednak często jest ono ostatnią deską ratunku, chroniącą ząb przed wyrwaniem.

keyboard_arrow_up
Natalia Wiertelorz

Natalia Wiertelorz

Recepcjonistka / Higienistka

W 2015 roku Pani Natalia ukończyła szkołę na kierunku asystentka stomatologiczna. Od grudnia 2015 roku pracowała w gabinecie stomatologicznym Evadent2 we Wrocławiu, gdzie została przygotowana do asysty w stomatologii zachowawczej, endodoncji mikroskopowej, chirurgii, implantologii i protetyce. We wrześniu 2017 roku podjęła naukę na kierunku higienistki stomatologicznej i w 2019 roku uzyskała dyplom. W 2018 roku podjęła pracę w Centrum Chirurgii i Estetyki Twarzy gdzie pracowała głównie w chirurgii i ortodoncji. Dzięki tej pracy zgłębiła swoją wiedze w fotografii stomatologicznej, a także pracy na skanerze wewnątrzustnym. Od kwietnia 2019 roku rozpoczęła pracę w Centrum Ortodontyczno-Stomatologicznym OrthoClinic, gdzie zajmuję się głównie pracą na recepcji, a także wykonuje zabiegi higienizacyjne.

Rysowana mapa pokazująca Orthoclinic

Zapraszamy również zmotoryzowanych

Niestety nie mamy miejsc postojowych bezpośrednio pod naszym gabinetem, które moglibyśmy udostępnić naszym pacjentom. Miejsca takie dostępne są na pobliskich osiedlach wokół bloków mieszkalnych, zarówno na ulicy Przyjaźni, Rodzinnej jak i Sąsiedzkiej. Można też parkować wzdłuż ulicy Krzyckiej.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up