Lakuj zęby - bądź trendy!
Zabieg lakowania to nic innego jak uszczelnianie bruzd i szczelin, zabieg z pograniczna profilaktyki i stomatologii zachowawczej. Zęby które najczęściej są lakowane to zęby trzonowe i przedtrzonowe. Architektura powierzchni żujących wyżej wymienionych zębów jest niezwykle bogata. Liczne zakamarki, przewężenia, nierówności i wąskie wejścia do bruzd, które rozszerzają się butelkowato, sprzyjają zaleganiu resztek pokarmowych, będących świetną pożywką dla bakterii. O próchnicę wtedy nie trudno, zwłaszcza że w okresie kiedy pojawiają się pierwsze stałe trzonowce. Dziecko rozpoczyna swoja przygodę z zasadami prawidłowej higieny jamy ustnej. Naukowcy długo szukali rozwiązania, aż w końcu wpadli na pomysł, aby te niesforne przestrzenie czymś wypełnić. Tym magicznym preparatem jest lak – zwykle płynny materiał, dający łatwo się rozprowadzić, niekiedy zawierający fluor, koloru białego lub bezbarwny, aby można było łatwiej kontrolować przestrzeń pod lakiem.
Jak przygotować powierzchnię zęba do lakowania?
Ząb do lakowania musi być odpowiednio przygotowany, mianowicie odizolowany od śliny, oczyszczony, oraz wytrawiony specjalnym kwasem ortofosforowym. Oczywiście nie każda bruzda może być zalakowana. Jeśli lekarz stwierdzi haczenie zgłębnika w bruździe lub znaczne przebarwienie, bruzdę taką należy opracować cienkim wiertłem, a następnie wypełnić materiałem. Jeśli stwierdzamy próchnicę średnią to należy postąpić zgodnie z procedurami leczenia próchnicy.
Zobacz efekt po zabiegu
Kiedy lakowanie jest konieczne?
Nie tylko w okresie wymiany uzębienia lakowanie ma pozytywny wpływ. U starszych dzieci noszących aparaty ortodontyczne, lakowanie trzonowców i przedtrzonowców zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy. Wiemy bowiem, że aparat sprzyja retencji płytki nazębnej. Zęby które zostały zalakowane powinny być kontrolowane co 6 m-cy. Zawsze może dojść do rozszczelnienia laku lub jego odprysku. Należy go wówczas uzupełnić lub wymienić.
Profilaktyka stomatologiczna ma ogromne znaczenie. Zadbanie o wszystkie elementy składowe mające wpływ na zdrowie zębów da pożądany efekt. Lakowanie, fluoryzacja, prawidłowe mycie zębów i stomatologiczne wizyty kontrolne procentują na przyszłość pięknym i zdrowym uśmiechem.