13.05.2021

Licówki kompozytowe a porcelanowe – jakie są między nimi różnice?

Jeżeli chcesz pochwalić się nowym, pięknym uśmiechem, to założenie licówek będzie dla ciebie odpowiednim rozwiązaniem. Dentyści mogą jednak zaproponować ci wiele różnych odmian licówek, w tym licówki kompozytowe, porcelanowe czy akrylowe. Każdy z tych typów licówek ma swoje zalety i wady. W które licówki warto zainwestować, jeżeli chcesz cieszyć się pięknym uśmiechem przez długi czas? Które z tych licówek będą bardziej przyjazne dla twojego portfela?

Czym są licówki?

Najpierw warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym tak naprawdę są licówki. Najprościej rzecz ujmując, są to bardzo cienkie płytki, które umieszcza się na przedniej części zęba, dzięki czemu można zmienić jego wygląd w całości. Licówki najczęściej wybierane są wtedy, gdy chce się zmienić kolor, długość, kształt czy też odbudować brakujące elementy zębów. Warto wiedzieć, że licówki prezentują się bardzo naturalnie i osoba z zewnątrz nie będzie miała pojęcia, że je nosisz, nawet jeżeli masz je zamontowane na przednich zębach.

W jaki sposób zakłada się licówki?

Licówki można umieścić na zębie na dwa sposoby. Pierwszy z nich wymaga lekkiego zeszlifowania wierzchniej warstwy zęba, tak aby zrobić miejsce dla licówki. Czasami szlifowanie jest niezbędne, aby zęby nie wystawały z szeregu. Drugim sposobem jest założenie licówek bez szlifowania. Nie oznacza to jednak, że nie poleruje się wtedy zębów przed założeniem. Ten drugi sposób doskonale sprawdza się wtedy, gdy chce się po prostu wydłużyć zęby lub zmienić ich kolor na jaśniejszy.

Licówki kompozytowe – jakie są ich cechy?

Jednym z rodzajów licówek są licówki kompozytowe, które zostały wykonane z mieszanki różnych materiałów. Materiał kompozytowy jest bardzo wytrzymały, niemniej jednak ogromnym minusem licówek kompozytowych jest to, że mają jednolity kolor. Prezentują się w związku z tym sztucznie w jamie ustnej, a co za tym idzie, często trzeba założyć je na wszystkie zęby, aby zbytnio się nie odróżniały. Kolejnym minusem jest to, że tworzywo kompozytowe ma tendencję do przebarwiania się, najczęściej na żółto. Zaletą może być z kolei ich cena, znacznie niższa niż cena licówek porcelanowych.

Licówki porcelanowe – dla kogo?

Licówki porcelanowe to jeden z najpopularniejszych rodzajów licówek, najczęściej wybierany. Ich ogromną zaletą jest to, że są one nie tylko trwałe, ale również i elastyczne, dzięki czemu zachowują się jak naturalna płytka zęba. Kolejną zaletą jest bez wątpienia to, że na takich licówkach nie osadza się kamień oraz nie przebarwiają się one. Z pewnością wielu uzna za minus cenę licówek porcelanowych, która może wynosić nawet ponad 2000 zł za jedną sztukę. Zainstalowanie ich na wszystkich zębach jest więc bardzo drogie.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up