Kamień nazębny – jak mu przeciwdziałać?

28.08.2019 - 3 min. czytania - zmodyfikowano: 01.08.2024

Kamień nazębny- czym jest?

Substancje mineralne zawarte w ślinie wraz z płytką bakteryjną tworzą kamień nazębny. Jego częścią mineralną są fosforany wapnia ze śliny. Na zębach kamień widoczny jest jako osad, o zabarwieniu szarym bądź brunatnym, twardy i trudny do usunięcia. Kamień nazębny osadza się zarówno powyżej i poniżej linii dziąseł. Aby prawidłowo zdiagnozować obecność kamienia nazębnego, należy poddać się diagnostyce stomatologicznej w gabinecie dentystycznym. Kamień nazębny stanowi nie tylko zagrożenie dla zębów i dziąseł, ale także problem natury estetycznej. Charakteryzuje się on większą porowatością, wskutek czego łatwo pokrywa się osadem. Tak więc osoby, które często piją kawę lub herbatę albo palą papierosy, powinny zwracać szczególną uwagę na zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego.

Jak powstaje kamień nazębny?

Kiedy resztki pożywienia nie zostają dokładnie usunięte w czasie codziennej higieny, duża ilość bakterii osiada wokół zębów dając początek powstawaniu “płytki”. Później płytka będzie stanowić matrycę dla rozprzestrzeniania się osadu, który powstanie wskutek wytrącenia soli mineralnych zawartych w ślinie. Stopień kwasowości czy zasadowości może warunkować ilość i prędkość formowania się osadu, a w następstwie kamienia nazębnego.

Zobacz efekt po zabiegu

Co może powodować kamień nazębny?

Kamień nazębny może być przyczyną wielu różnych chorób jamy ustnej, w tym:

  • Chorób periodontologicznych (popularnie nazywanych paradontozą)
  • Próchnicy
  • Ubytków w zębach
  • Zapalenia dziąseł
  • Odsłaniania korzeni zębów (recesje)

Jak przeciwdziałać tworzeniu się kamienia nazębnego?

Tworzenie się kamienia jest procesem wynikającym z naszej codziennej rutyny. Oprócz codziennej higieny jamy ustnej należy przynajmniej dwa razy w roku usuwać kamień profesjonalnie w gabinecie dentystycznym. Przeciwdziałać tworzeniu się kamienia nazębnego możemy poprzez:

  • Codzienną dokładną higienę jamy ustnej
  • Prawidłowe szczotkowanie odpowiednio dobraną szczoteczką
  • Nitkowanie zębów
  • Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej
  • Używanie irygatora wodnego

Zabiegi likwidujące kamień nazębny

Kamień nazębny można usuwać ręcznie lub z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń i technologii. Rodzaj zabiegu dobiera się w zależności od ilości odłożonych na zębach złogów mineralnych oraz od ich lokalizacji: naddziąsłowo, poddziąsłowo i indywidualnych wskazań zdrowotnych dla danego pacjenta.

Scaling (skaling)

to podstawowy i najważniejszy zabieg wykorzystywany do likwidacji złogów znajdujących się na szkliwie. Stosowany może być leczniczo lub profilaktycznie. Złogi usuwa się urządzeniem ultradźwiękowym, czyli scalerem. Podczas pracy scalera jego końcówki schładzane są wodą destylowaną – dzięki temu nie ma ryzyka termicznego uszkodzenia tkanek. Końcówkę urządzenia przykłada się do powierzchni zęba, a ultradźwięki powodują rozkruszanie mineralnego nalotu. Woda na końcu zabiegu wypłukuje usunięty kamień.

Pacjenci z rozrusznikiem serca nie mogą korzystać ze scalingu. W takich sytuacjach zaleca się ręczne usuwanie kamienia – do tego zabiegu wykorzystuje się specjalne narzędzia, tzw. kirety. Ręczne usuwanie kamienia jest równie skuteczne jak scaling.

keyboard_arrow_up
Natalia Wiertelorz

Natalia Wiertelorz

Recepcjonistka / Higienistka

W 2015 roku Pani Natalia ukończyła szkołę na kierunku asystentka stomatologiczna. Od grudnia 2015 roku pracowała w gabinecie stomatologicznym Evadent2 we Wrocławiu, gdzie została przygotowana do asysty w stomatologii zachowawczej, endodoncji mikroskopowej, chirurgii, implantologii i protetyce. We wrześniu 2017 roku podjęła naukę na kierunku higienistki stomatologicznej i w 2019 roku uzyskała dyplom. W 2018 roku podjęła pracę w Centrum Chirurgii i Estetyki Twarzy gdzie pracowała głównie w chirurgii i ortodoncji. Dzięki tej pracy zgłębiła swoją wiedze w fotografii stomatologicznej, a także pracy na skanerze wewnątrzustnym. Od kwietnia 2019 roku rozpoczęła pracę w Centrum Ortodontyczno-Stomatologicznym OrthoClinic, gdzie zajmuję się głównie pracą na recepcji, a także wykonuje zabiegi higienizacyjne.

Rysowana mapa pokazująca Orthoclinic

Zapraszamy również zmotoryzowanych

Niestety nie mamy miejsc postojowych bezpośrednio pod naszym gabinetem, które moglibyśmy udostępnić naszym pacjentom. Miejsca takie dostępne są na pobliskich osiedlach wokół bloków mieszkalnych, zarówno na ulicy Przyjaźni, Rodzinnej jak i Sąsiedzkiej. Można też parkować wzdłuż ulicy Krzyckiej.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up