Spis treści:
- Profesjonalne wybielanie zębów
- Określenie koloru zębów przed wybielaniem
- Ostrzeżenia dotyczące wybielania
- Korzyści wynikające z wybielania zębów
- Nadwrażliwość zębów po wybielaniu
- Nadwrażliwość
- Podrażnienia dziąseł po wybielaniu nakładkowym
- Utrzymanie białego uśmiechu po wybielaniu
- Wybielanie zębów w domu nakładkami wykonanymi w gabinecie
- Ogólnie dostępne paski i pasty wybielające
Profesjonalne wybielanie zębów
Uzyskanie znaczącej zmiany koloru w krótkim okresie czasu jest główną zaletą profesjonalnego wybielania zębów w gabinecie. Ten rodzaj zabiegu jest zawsze przeprowadzany przez stomatologa.Procedura profesjonalnego wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym zaczyna się od dokładnego ustalenia koloru zębów oraz od określenia możliwego do uzyskania efektu. Lekarz przeprowadza dokładne badanie stanu zębów oraz ocenia istnienie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Przed przystąpieniem do wybielania zęby powinny być dokładnie oczyszczone (usunięcie kamienia, piaskowanie). Następnie zabezpieczane są dziąsła tzw. płynnym koferdamem-zapobiega to podrażnieniu dziąseł co często zdarza się w metodzie nakładkowej. Na tak przygotowane zęby lekarz nakłada żel o dużym stężeniu substancji aktywnej, który może zostać poddany aktywacji specjalną lampą, która emituje zimne niebieskie światło. Żel pozostaje na zębach przez 10-15 min i cały zabieg powtarza się jeszcze dwa razy. Sam zabieg wybielania nie przekracza 45 min. U osób u których występują szczególnie trudne przebarwienia może zaistnieć konieczność, aby powtórzyć jedną lub więcej sesji wybielania. Może zaistnieć również konieczność kontynuowania wybielania w domu używając nakładek wybielających.
Określenie koloru zębów przed wybielaniem
Przed zabiegiem wybielania zębów lekarz ustala początkowy kolor zębów na podstawie standardowego kolornika używanego przez stomatologów na całym świecie do oceny koloru zębów. Ten kolornik zawiera kilkanaście odcieni, uszeregowanych od najjaśniejszego do najciemniejszego koloru. Podczas wybielania najczęściej obserwuje się zmianę koloru o 5-9 odcieni.
Ostrzeżenia dotyczące wybielania
Oprócz wyżej wymienionych czynników, przed przystąpieniem do wybielania zębów należy rozważyć następujące aspekty:
- Wybielanie zębów nigdy nie da efektu "bieli kafelkowej"
- Ze względu na stabilizację koloru, efekty wybielania są w pełni widoczne dopiero po dwóch tygodniach po zabiegu wybielania. Jest to ważne, jeśli pacjent zamierza wykonać korony lub licówki pełnoceramiczne i chce mieć pewność, że kolor będzie pasował do wybielonych zębów. Jeśli takie rozwiązania protetyczne są planowane do wykonania należy odczekać 2 tygodnie od zakończenia wybielania (zapewni to odpowiedni dobór koloru zębów oraz właściwe wiązanie kleju).
- Wypełnienia, bonding, licówki i korony protetyczne nie ulegają wybielaniu i zachowują swój kolor. W związku z tym, stare wypełnienia lub korony prawdopodobnie będą musiały zostać wymienione po 2 tygodniach od wybielenia zębów.
- Przeciwwskazaniem do zabiegu jest ciąża i okres karmienia piersią, gdyż nie przeprowadzono badań co do wpływu preparatów na płód. Nie należy też wybielać zębów u dzieci poniżej 14 roku życia, a także u osób z rozpoznaną alergią na nadtlenki i żywice.
Korzyści wynikające z wybielania zębów
Oprócz poprawienia estetyki i samopoczucia, wybielanie zębów wiąże się ze stałym nadzorem lekarza stomatologa. Po wybielaniu zębów stosuje się preparaty zwiększające mineralizację szkliwa, co w wyraźny sposób może poprawić kondycję zębów.
Nadwrażliwość zębów po wybielaniu
Nadwrażliwość
Stopień nasilenia nadwrażliwości jest osobniczo zmienny i waha się od dyskretnego dyskomfortu do silnych doznań bólowych. Zwykle podczas samego zabiegu nadwrażliwości nie występuje. Pojawia się ona dopiero po paru godzinach. Po profesjonalnym wybielaniu zębów w gabinecie stomatologicznym nadwrażliwość zwykle trwa 1-2 dni. Po wybielaniu nakładkowym nadwrażliwość może utrzymywać się dłużej. Aby zredukować nadwrażliwość po wybielaniu zalecane są odpowiednie preparaty, które potrafią zredukować nadwrażliwość do minimum. Przy wybielaniu nakładkowym często pojawia się też podrażnienie dziąseł.
Podrażnienia dziąseł po wybielaniu nakładkowym
Zazwyczaj spowodowane jest nadmiernym wypełnieniem nakładek żelem przez co żel wypływa z nakładek i podrażnia dziąsła. Takie podrażnienie zwykle trwa kilka dni i ustępuje samoistnie. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji wówczas pacjent jest zmuszony na jakiś czas przerwać cykl wybielania.
Utrzymanie białego uśmiechu po wybielaniu
Utrzymanie się efektu wybielania zależy przede wszystkim od trybu życia, tj. od takich czynników jak: dieta, palenie papierosów i odpowiednia higiena jamy ustnej. Poza tym dla utrzymania efektu wybielanie zębów należy powtarzać lub wykonywać wybielanie przypominające. Ważne jest stosowanie pasty podtrzymującej efekt oraz prawidłowo wykonywane zabiegi higienizacyjne w domu.
Wybielanie zębów w domu nakładkami wykonanymi w gabinecie
Efekt wybielania zębów w domu za pomocą profesjonalnie wykonanych nakładek jest porównywalny do profesjonalnego wybielania zębów w gabinecie. Przy tej metodzie wybielania zębów pacjent otrzymuje zestaw indywidualnie wykonanych nakładek winylowych na zęby oraz specjalny żel. Nakładki pacjent zakłada na noc wcześniej aplikując do nich żel. Kuracja zwykle trwa od 5 dni do 2 tygodni, a efekt wybielania utrzymuje się przez kilka lat.
Ogólnie dostępne paski i pasty wybielające
Wybielanie za pomocą pasków lub past wybielających polega na zastosowaniu preparatów o zawartości najniższego stężenia substancji czynnej. Zestaw wiąże się wykorzystaniem preparatu wybielającego ze znacznie niższym stężeniem substancji czynnej niż to jest w preparatach do profesjonalnego wybielania zębów. Jest to metoda najtańsza, jednakże również najmniej przewidywalna i najmniej skuteczna jeśli chodzi o efekt końcowy i oczekiwania.