Każdy z nas czuje się najbardziej komfortowo, kiedy ma idealnie odświeżony oddech - nie da się ukryć, że dodaje nam to pewności siebie i pozytywnie wpływa na nasz nastrój, a więc warto o to dbać, żeby skrupulatnie poprawiać jakość swojego życia.
- Płyny do płukania jamy ustnej mogą pozbyć się pozostałych bakterii z trudnodostępnych miejsc, rozmiękczać płytkę nazębną i usuwać resztki pokarmu.
- Podstawą w stosowaniu płynów do płukania jest umiar, ponieważ w przeciwnym wypadku można przesuszyć sobie błonę śluzową.
Płyn do higieny jamy ustnej - jakie ma pełnić funkcje?
Zacznijmy tak naprawdę od samego początku… do czego tak naprawdę służą płyny do higieny jamy ustnej? Prawda jest taka, że zostały one stworzone, aby docierać wszędzie tam, gdzie szczoteczka do zębów, ze względu na swoją budowę, usunąć nagromadzonych zabrudzeń nie może. Zamysł jest więc jak najbardziej dobry i pozwala przenieść klasyczne szczotkowanie na wyższy poziom, a co za tym idzie, zmniejszyć ryzyko występowania próchnicy czy innych problemów.
Warto jednak wspomnieć, że istnieją również specjalne płyny ułatwiające wdrażanie dobrych nawyków w przypadku higieny jamy ustnej u dzieci, których działanie opiera się na wybarwianiu płytki znajdującej się na ząbkach. Dzięki temu pociechy dokładnie wiedzą, jakie miejsca należy wyczyścić, a całość zaczyna być poniekąd formą zabawy.
Niektórzy lubią również sięgać po płyny mające za zadanie wspomagać proces wybielania zębów, ale ze swojej strony chcemy podkreślić, iż przed zakupem tego typu produktu warto skontaktować się z zaufanym dentystą/higienistką, ponieważ może tutaj wystąpić ryzyko podrażnień, w zależności od zastosowanych składników (podobnie było również w przypadku past zawierających węgiel aktywny - więcej na ten temat domowych sposobów na wybielanie przeczytasz między innymi we wpisie “Wybielanie zębów w domu - zobacz, dlaczego nie warto!”).
Kiedy warto stosować płyny do higieny jamy ustnej?
No tak, ale kiedy w takim razie najlepiej jest stosować płyny, aby sobie nie zaszkodzić? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ sposobów jest kilka. Najlepiej będzie, jeśli sam wybierzesz, który z nich jest dla Ciebie najkorzystniejszy.
Po pierwsze, płukać jamę ustną możemy przed szczotkowaniem, bo niesie to za sobą jedną ważną zaletę, a mianowicie rozmiękcza płytkę nazębną. To z kolei jest sporym ułatwieniem w jej usunięciu, a więc znacznie łatwiej jest się jej pozbyć. Czasami zdarza się, iż wskutek zbyt długich odstępów w szczotkowaniu lub zjedzenia konkretnego rodzaju pokarmu, gromadzi się ona warstwowo i trudniej jest całkowicie wyczyścić zęby - właśnie w takich sytuacjach zastosowanie płynu jest świetnym pomysłem.
Tego typu produkty można używać również po szczotkowaniu. Pozwoli to dodatkowo wzmocnić efekt świeżości i tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, pozbyć się pozostałych bakterii, w trudnodostępnych miejscach.
Ostatnim sposobem może być płukanie jamy ustnej po skończonym posiłku, aby usunąć resztki pokarmowe, którymi żywią się potem niebezpieczne dla naszego szkliwa i dziąseł mikroorganizmy. Tutaj chcemy jednak zaznaczyć, że warto trochę odczekać, szczególnie po spożywaniu słodyczy czy silnie kwaśnych owoców, żeby nie wpłynęło to niekorzystnie na zęby (może to skutkować nadwrażliwością).
Pamiętaj, że tak jak zawsze, kluczowy jest umiar, a płyny do płukania jamy ustnej nie mogą zastępować w żaden sposób szczotkowania zębów, ponieważ są jedynie uzupełnieniem codziennej higieny.