Strefa wiedzy - jak zbudowany jest ząb?

12.01.2024 - 3 min. czytania - zmodyfikowano: 01.08.2024

Regularnie staramy się szerzyć tutaj wiedzę na temat tego, jak wyglądają różne metody leczenia czy zabiegi wykonywane w naszym gabinecie. W tym artykule przybliżymy Wam, jak zbudowany jest ząb, ponieważ nie każdy wie, że jest to jedna z najbardziej złożonych struktur w naszym organizmie. Niektórzy zastanawiają się, czy można ją zaliczyć do kości. Odpowiedź na to pytanie jest prosta, choć nieoczywista - nie, ponieważ różnią się one od siebie wieloma aspektami.

Jama ustna

Ile zębów ma człowiek i jakie ich rodzaje rozróżniamy?

Każdy z nas (o ile jest już dorosły) powinien posiadać 32 zęby. Liczba ta nie jest przypadkowa, bo każdy z nich ma swoją własną, odmienną rolę w jamie ustnej. Rozróżniamy je na:

  • 8 siecznych, czyli jedynki i dwójki, mające za zadanie odcinanie pożywienia,
  • 4 kły (trójki), które odcinają i jednocześnie rozdrabniają pokarm,
  • 8 przedtrzonowych (czwórki, piątki) i 12 zębów trzonowych, odpowiedzialne za miażdżenie żywności.
Rodzaje zębów

Źródło: https://halembadent.pl/czy-dobrze-znasz-rodzaje-zebow-i-funkcje-jakie-pelnia/

Taki podział odróżnia nas od innych stworzeń - psy na przykład nie mają zdolności przeżuwania (jedynie dzielą pokarm na mniejsze części, a następnie połykają).

Budowa zęba - anatomiczne podstawy

Chcąc wyjaśnić, jak zbudowany jest ząb, należy zacząć od tego, że każdy z nich jest podzielony na trzy części, czyli koronę (element widoczny w jamie ustnej), szyjkę (łączy koronę i korzeń) i korzeń (część znajdująca się w kości). Co ciekawe, siekacze, trzonowe i kły różnią się między sobą ilością korzeni! Wewnątrz korony, w komorze i w kanałach korzeniowych, znajduje się miękka, unerwiona i ukrwiona miazga zęba. Zastanawiasz się, w jaki sposób naczynia wnikają w jego głąb? Dzieje się tak poprzez otwór wierzchołkowy, umiejscowiony na samym końcu korzenia. Teraz zapewne domyślasz się, dlaczego zapalenie miazgi jest tak bolesne - to właśnie tam kumulują się wszystkie zakończenia nerwowe.

Na zewnętrznej części korony zęba, znajduje się - dobrze wszystkim znane - szkliwo, czyli najtwardsza struktura w ludzkim ciele! Ma ono za zadanie chronić wcześniej wspomnianą miazgę i warstwę znajdującą się pod nim, czyli zębinę. To znacznie bardziej miękka tkanka, podatna na uszkodzenia mechaniczne. Ona również chroni wnętrze zęba przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak temperatura czy drobnoustroje. Uszkodzenie szkliwa często skutkuje częściowym odsłonięciem zębiny, co powoduje ogromny dyskomfort. Warto zareagować znacznie wcześniej, zanim problem się nasili. Rozwiązaniem są oczywiście regularne wizyty u dentysty.

Miejsca, gdzie osadzone są zęby, nazywane są zębodołami. Są one tam utrzymywane za pomocą włókien ozębnej, a te z kolei są pasmami, zbudowanymi głównie z kolagenu. Łączą one kości i zęby. Choć może to wydawać się skomplikowane, tak naprawdę wcale takie nie jest.

Czy zęby w takim razie są podobne do kości?

Na podstawie podanych przez nas informacji można wysnuć wniosek, że struktury takie jak zęby i kości są do siebie bardzo podobne - to prawda! Należy jednak bezwzględnie zaznaczyć, że nie jest to to samo. Różnica wynika na przykład z twardości zębów - są one wytrzymalsze niż kości ze względu na obecność wcześniej wspomnianego szkliwa, będącego naprawdę niezwykle odpornym na uszkodzenia materiałem.

Kolejną różnicą jest fakt, iż zęby w przeciwieństwie do kości nie rosną na długość. Istotną cechą dzielącą te dwie struktury w ludzkim ciele jest również fakt, że zęby wymieniają się z wiekiem na nowe - mowa tutaj oczywiście o mlecznych i stałych. Jak więc widzisz, jest tutaj sporo podobnych elementów, ale także wiele różnic!

keyboard_arrow_up
Natalia Wiertelorz

Natalia Wiertelorz

Recepcjonistka / Higienistka

W 2015 roku Pani Natalia ukończyła szkołę na kierunku asystentka stomatologiczna. Od grudnia 2015 roku pracowała w gabinecie stomatologicznym Evadent2 we Wrocławiu, gdzie została przygotowana do asysty w stomatologii zachowawczej, endodoncji mikroskopowej, chirurgii, implantologii i protetyce. We wrześniu 2017 roku podjęła naukę na kierunku higienistki stomatologicznej i w 2019 roku uzyskała dyplom. W 2018 roku podjęła pracę w Centrum Chirurgii i Estetyki Twarzy gdzie pracowała głównie w chirurgii i ortodoncji. Dzięki tej pracy zgłębiła swoją wiedze w fotografii stomatologicznej, a także pracy na skanerze wewnątrzustnym. Od kwietnia 2019 roku rozpoczęła pracę w Centrum Ortodontyczno-Stomatologicznym OrthoClinic, gdzie zajmuję się głównie pracą na recepcji, a także wykonuje zabiegi higienizacyjne.

Rysowana mapa pokazująca Orthoclinic

Zapraszamy również zmotoryzowanych

Niestety nie mamy miejsc postojowych bezpośrednio pod naszym gabinetem, które moglibyśmy udostępnić naszym pacjentom. Miejsca takie dostępne są na pobliskich osiedlach wokół bloków mieszkalnych, zarówno na ulicy Przyjaźni, Rodzinnej jak i Sąsiedzkiej. Można też parkować wzdłuż ulicy Krzyckiej.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up