Stomatologia zachowawcza — na czym polega?

29.12.2023 - 3 min. czytania - zmodyfikowano: 01.08.2024

Bezustanny rozwój branży dentystycznej łączy się z ciągłym powstawaniem nowych jej działów i innowacyjnych zabiegów czy technik. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak obszerny jest to temat! Przyznajemy, że jeśli nie ma się z nimi do czynienia na co dzień, może to wydawać się skomplikowane i niejasne. A czy wiesz, czym jest stomatologia zachowawcza i jakie konkretnie zabiegi do niej zaliczamy? Zapraszamy do wpisu, w którym rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza — co to tak właściwie jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest stomatologia zachowawcza. To dziedzina, obejmująca wszelkie najważniejsze usługi związane z higieną jamy ustnej, co oznacza, że zapewne każdy ma z nią często styczność, nawet jeśli nie zdaje sobie sprawy z tego, że tak się ona nazywa. Uznawana jest za tak ważną, ponieważ jej zadaniem jest zapobieganie próchnicy i jej leczenie mające na celu jak najdłuższe zachowanie własnych zębów.

Zapewne wiesz, że systematyczne dbanie o higienę jamy ustnej to podstawa. Regularne wizyty u dentysty oraz korzystanie z zabiegów zaliczanych właśnie do stomatologii zachowawczej, pozwala na wzmocnienie struktury zębów i co najważniejsze, utrzymanie ich zdrowych i pięknych.

Jakie zabiegi zaliczamy do stomatologii zachowawczej?

Stomatologia zachowawcza, jak już wcześniej wspomnieliśmy, obejmuje przede wszystkim działania profilaktyczne, ale faktyczne leczenie ubytków spowodowanych przez próchnicę również się do niej wlicza. Poza tym kwalifikujemy do niej zabiegi takie jak:

  • wizyty kontrolne, a także badania jamy ustnej i zębów, które są konieczne w celu utrzymania zdrowego uśmiechu,
  • leczenie próchnicy (wykonywanie wypełnień, leczenie kanałowe),
  • leczenie nadwrażliwości zębów, spowodowane na przykład używaniem niewłaściwej, zbyt ściernej pasty do zębów lub mechanicznymi uszkodzeniami szkliwa,
  • usuwanie problemów ze stanami zapalnymi przyzębia,
  • higienizację, czyli pakiet, w który wchodzi: piaskowanie, skaling, polerowanie, fluoryzacja,
  • lapisowanie zębów u dzieci — polega na usunięciu próchnicy i zapobieganie jej rozwojowi przez nałożenie specjalnego preparatu.

Jak więc widzisz, stomatologia zachowawcza to bardzo szeroka dziedzina, z którą każdy z nas powinien regularnie mieć styczność.

Lepiej zapobiegać próchnicy, niż ją leczyć!

Próchnica to najpopularniejszy problem z zębami. Choć nie powstaje ona z dnia na dzień, wiele osób się z nią mierzy. Najczęstszymi jej powodami jest niewystarczająca dbałość o higienę jamy ustnej, niedokładne szczotkowanie zębów, spożywanie produktów bogatych w kwasy i cukry, a także nieużywanie nici dentystycznej — w tym przypadku nagromadzone w szczelinach międzyzębowych resztki jedzenia są idealnym siedliskiem bakterii. Dzięki zabiegom z dziedziny stomatologii zachowawczej można skutecznie uniknąć wszelkich przykrych konsekwencji.

Obecnie dostępne są nowoczesne metody zapobiegania rozwojowi próchnicy. Przykładem jest system ICON — wytrawia on zainfekowany obszar zęba, a następnie pokrywa to miejsce specjalnym preparatem. Dzięki niemu nie ma możliwości na dostawanie się wewnątrz szkodliwych substancji.

Stomatologia zachowawcza odgrywa bardzo istotną rolę w dążeniu do pięknego i białego uśmiechu. Jeśli chcesz dokładniej poznać zabiegi, jakie wchodzą w jej obszar — na przykład system ICON — to serdecznie zapraszamy Cię do zapoznania się z nimi tutaj. Pamiętaj, że jedynie regularna i dokładna higiena jamy ustnej oraz systematyczne wizyty kontrolne zapewnią Ci nienaganne i co najważniejsze zdrowe zęby.

keyboard_arrow_up
Natalia Wiertelorz

Natalia Wiertelorz

Recepcjonistka / Higienistka

W 2015 roku Pani Natalia ukończyła szkołę na kierunku asystentka stomatologiczna. Od grudnia 2015 roku pracowała w gabinecie stomatologicznym Evadent2 we Wrocławiu, gdzie została przygotowana do asysty w stomatologii zachowawczej, endodoncji mikroskopowej, chirurgii, implantologii i protetyce. We wrześniu 2017 roku podjęła naukę na kierunku higienistki stomatologicznej i w 2019 roku uzyskała dyplom. W 2018 roku podjęła pracę w Centrum Chirurgii i Estetyki Twarzy gdzie pracowała głównie w chirurgii i ortodoncji. Dzięki tej pracy zgłębiła swoją wiedze w fotografii stomatologicznej, a także pracy na skanerze wewnątrzustnym. Od kwietnia 2019 roku rozpoczęła pracę w Centrum Ortodontyczno-Stomatologicznym OrthoClinic, gdzie zajmuję się głównie pracą na recepcji, a także wykonuje zabiegi higienizacyjne.

Rysowana mapa pokazująca Orthoclinic

Zapraszamy również zmotoryzowanych

Niestety nie mamy miejsc postojowych bezpośrednio pod naszym gabinetem, które moglibyśmy udostępnić naszym pacjentom. Miejsca takie dostępne są na pobliskich osiedlach wokół bloków mieszkalnych, zarówno na ulicy Przyjaźni, Rodzinnej jak i Sąsiedzkiej. Można też parkować wzdłuż ulicy Krzyckiej.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up