Kruche i słabe zęby to problem coraz większej ilości osób. Powody tego problemu mogą być różne — nie warto jednak ich ignorować, gdyż mogą w konsekwencji prowadzić do poważnych dolegliwości, jak bezustanny ból. Należy również pamiętać o estetyce — ukruszone zęby negatywnie wpływają na wygląd uśmiechu. Aby skutecznie zapobiegać temu problemowi, należy dokładnie zbadać przyczynę. Warto w tym celu skontaktować się z dentystą. W artykule przedstawimy kilka produktów, które mogą potęgować kruszenie się zębów.
Dlaczego zęby się kruszą?
Jednym z głównych powodów kruszenia się zębów jest próchnica. W początkowym stadium jest niemal niewidoczna, choć stanowi główną przyczynę osłabiania się uzębienia. Kiedy nie zostanie odpowiednio szybko zdiagnozowana, powoduje uszkodzenia wewnętrzne. To z kolei prowadzi do pęknięć szkliwa! Warto odpowiednio dbać o higienę zębów oraz udawać się na regularne wizyty kontrolne u specjalisty. Kolejnym często spotykanym powodem kruszenia się zębów jest bruksizm, czyli niekontrolowane zaciskanie szczęki, nawet podczas snu. Zazwyczaj ma on podłoże stresowe — występuje u osób zmagających się na co dzień ze sporą presją lub problemami w rozładowywaniu napięcia. Może on powodować bóle głowy, uszkodzenia zębów, a nawet liczne zapalenia w jamie ustnej. Należy dokładnie zbadać przyczynę problemu i wdrożyć odpowiednie leczenie. Niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, iż istnieje szereg szkodliwych nawyków, mogących codziennie niszczyć nasze zęby, a nawet je kruszyć. Jednym z tych najbardziej popularnych jest gryzienie przedmiotów, np. długopisów lub ołówków. Problem potęguje również palenie tytoniu — okazuje się, że związki chemiczne znajdujące się w papierosach bardzo negatywnie wpływają na szkliwo, osłabiając je. Zęby kruszą się również przez stosowanie nieodpowiedniej diety. Niedobory witamin i mikropierwiastków to bardzo częsta przyczyna kruszenia i powstawania nieestetycznych ubytków.
Nie chcesz, aby Twoje zęby się kruszyły? Uważaj na te produkty!
Wśród wymienionych przez nas przyczyn kruszenia się zębów jest także spożywanie konkretnych produktów, mogących trwale uszkodzić nasz uśmiech. Jakich unikać? Okazuje się, że nie jest to wcale tak oczywiste. Zapewne pierwsze, co przychodzi nam do głowy to te twarde. Owszem, gryzienie kostek lodu czy cukierków jest niebezpieczne dla naszych zębów, ale również zbyt częste żucie gumy może prowadzić do kruszenia! Choć dla niektórych może się to wydawać dziwne, bo przecież jest ona miękka i na pierwszy rzut oka nie ma, w jaki sposób uszkodzić naszego uśmiechu, to warto ograniczyć jej spożywanie. Wielogodzinne przeżuwanie nie jest bezpieczne ani dla naszego szkliwa, ani dla całej jamy ustnej. Szkodliwy może okazać się również popcorn — choć wielu z nas zapewne nie wyobraża sobie wizyty w kinie bez niego, to warto ograniczyć jego jedzenie. Dlaczego? Ziarna mają łuski, wchodzące w szczeliny międzyzębowe i mogące tam zalegać. Często prowadzą również do uszkodzeń dziąseł, tworząc na nich mikrouszkodzenia. Dodatkowo niektóre z ziaren są bardzo twarde i mogą prowadzić do kruszenia się zębów.
Jak zapobiegać kruszeniu się zębów?
Aby móc cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem, warto regularnie udawać się do sprawdzonego dentysty na kontrole. Istotne również jest wykluczenie albo chociaż ograniczenie w diecie wyżej wspomnianych produktów, które mogą znacznie wpływać na kruszenie się naszych zębów. Problemy takie jak bruksizm lub niedobory witamin warto skonsultować ze swoim lekarzem, gdyż samodzielnie trudno będzie je rozwiązać.