Dlaczego zęby są żółte - najczęstsze powody

23.02.2024 - 3 min. czytania - zmodyfikowano: 01.08.2024

Śnieżnobiałe zęby najczęściej widzimy u słynnych gwiazd lub u osobowości telewizyjnych. Choć niektórzy lubią taką estetykę, prawda jest taka, iż naturalnie idealnie biały odcień, nie jest możliwy do osiągnięcia. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na posiadanie „żółtego” uśmiechu - aktualnie na rynku dostępnych jest wiele innowacyjnych rozwiązań, które umożliwiają bezbolesne wybielanie nawet o kilka odcieni!

  • Zęby żółkną głównie przez niewłaściwą higienę, palenie papierosów, spożywanie dużej ilości barwiących napojów, nieodpowiednią dietę oraz niedobory w organizmie.
  • Istnieją skuteczne sposoby, by przywrócić zębom biały odcień, np. wybielanie gabinetowe.
  • Naturalne zęby nie są idealnie białe i warto się z tym pogodzić.
Żółte zęby

W tym wpisie jednak chcemy skupić się na przyczynach, przez jakie Twoje uzębienie może z czasem przybierać żółty kolor.

Główne przyczyny zażółcenia zębów

Do głównych powodów, przez które nasze zęby nie są białe, można zdecydowanie zaliczyć nałogowe palenie papierosów. Dzieje się tak za sprawą zawartej w nich nikotyny, która pod wpływem tlenu zmienia kolor na żółty. Następnie wnika ona w głąb szkliwa. Nie od dziś wiadomo, że najlepiej będzie dla naszego zdrowia i zębów, kiedy pozbędziemy się nałogu. Warto dodać, iż obecnie na rynku dostępne są rozwiązania pozwalające przywrócić biel zębom nawet po wieloletnim paleniu papierosów.

Drugim częstym powodem zażółceń jest spożywanie dużej ilości napojów barwiących. Zaliczamy do nich przede wszystkim czarną kawę, herbatę oraz czerwone wino. Warto również ograniczyć picie np. coli, ponieważ ze względu na dużą ilość sztucznych barwników, może ona sprzyjać przebarwieniom. Okazuje się jednak, że nawet bardzo zdrowe produkty przyczyniają się do tego problemu - soki owocowe, czy jagody. Nie warto jednak z nich w pełni rezygnować, a po prostu mieć na uwadze higienę jamy ustnej.

Częstym powodem zażółcenia zębów jest właśnie niewłaściwe ich czyszczenie. Przypominamy, że prawidłowe szczotkowanie i nitkowanie to podstawa, aby cieszyć się białym uśmiechem. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy używasz odpowiedniej szczoteczki, pasty i czy Twoja higiena jest wystarczająca, koniecznie skontaktuj się ze swoim dentystą, a on z pewnością udzieli Ci wartościowych rad.

Okazuje się, że nawet niektóre niedobory mogą przyczyniać się do przebarwień zębów - w szczególności tyczy się to witaminy D czy wapnia. Oba te składniki są ze sobą ściśle powiązane, ponieważ jeden wpływa na przyswajanie drugiego. Kiedy jest ich zbyt mało w organizmie, łatwo o osłabienie szkliwa, co prowadzi do szybszego pojawiania się przebarwień. Jeśli podejrzewasz, że to może być przyczyna, koniecznie wykonaj badania pod tym kątem.

Sposoby, by zachować biały uśmiech

Choć może wydawać Ci się, że istnieje bardzo wiele przyczyn zażółcenia zębów, to łatwo temu zaradzić - najlepszym sposobem będzie oczywiście zapobieganie temu procesowi. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią higienę i częste wizyty kontrolne u specjalisty. Co więcej, pomocna będzie zdrowa dieta, w której nie ma miejsca na kolorowe napoje gazowane czy inne tego typu produkty. W zachowaniu białego uśmiechu ważne jest także unikanie tytoniu - szkodzi on nie tylko zębom, ale negatywnie wpływa na cały organizm. Jeśli lubisz pić czerwone wino, mocną czarną kawę czy herbatę, warto po ich spożyciu przepłukać jamę ustną wodą. Co prawda, raz na jakiś czas na pewno nie zaszkodzą, ale przy częstym spożywaniu ten sposób być może będzie pomocnym rozwiązaniem.

Pamiętaj, że idealnie białe zęby raczej nie występują naturalnie. To efekt kosztownych zabiegów, takich jak na przykład licówki czy korony. Nawet profesjonalnie wybielony uśmiech rzadko bywa śnieżnobiały, dlatego nie warto do tego na siłę dążyć. Akceptacja swoich zębów, o ile są zdrowe i kontrolowane przez dentystę, to podstawa!

keyboard_arrow_up
Natalia Wiertelorz

Natalia Wiertelorz

Recepcjonistka / Higienistka

W 2015 roku Pani Natalia ukończyła szkołę na kierunku asystentka stomatologiczna. Od grudnia 2015 roku pracowała w gabinecie stomatologicznym Evadent2 we Wrocławiu, gdzie została przygotowana do asysty w stomatologii zachowawczej, endodoncji mikroskopowej, chirurgii, implantologii i protetyce. We wrześniu 2017 roku podjęła naukę na kierunku higienistki stomatologicznej i w 2019 roku uzyskała dyplom. W 2018 roku podjęła pracę w Centrum Chirurgii i Estetyki Twarzy gdzie pracowała głównie w chirurgii i ortodoncji. Dzięki tej pracy zgłębiła swoją wiedze w fotografii stomatologicznej, a także pracy na skanerze wewnątrzustnym. Od kwietnia 2019 roku rozpoczęła pracę w Centrum Ortodontyczno-Stomatologicznym OrthoClinic, gdzie zajmuję się głównie pracą na recepcji, a także wykonuje zabiegi higienizacyjne.

Rysowana mapa pokazująca Orthoclinic

Zapraszamy również zmotoryzowanych

Niestety nie mamy miejsc postojowych bezpośrednio pod naszym gabinetem, które moglibyśmy udostępnić naszym pacjentom. Miejsca takie dostępne są na pobliskich osiedlach wokół bloków mieszkalnych, zarówno na ulicy Przyjaźni, Rodzinnej jak i Sąsiedzkiej. Można też parkować wzdłuż ulicy Krzyckiej.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up