Jak dbać o zęby u kotów? Czy trzeba to robić?

26.01.2024 - 3 min. czytania - zmodyfikowano: 01.08.2024

Koty to od wieków istoty towarzyszące ludziom - choć niektórym wydaje się, że nie pokazują one emocji, ich wierni fani mają w tej kwestii zupełnie inne zdanie. Nie da się zaprzeczyć, iż te zwierzęta są zazwyczaj indywidualistami, podróżującymi swoimi własnymi ścieżkami i w przeciwieństwie do psów nie wymagają tak wiele uwagi oraz doskonale radzą sobie same. A co, w kwestii ich uzębienia i tego, czy trzeba specjalnie dbać o zęby u kotów? W tym artykule poruszymy tę kwestię, aby każdy właściciel puchatego pupila miał w tej kwestii jasność.

  • Jeśli zastanawiasz się, czy trzeba czyścić zęby kotu, to zdecydowanie TAK, bo zwierzęta te mają duże skłonności do gromadzenia osadu nazębnego, który może nieść za sobą bardzo negatywne skutki.
  • Najistotniejsze w dbaniu o zęby kota jest regularne obserwowanie, czy nie występują objawy nagromadzonego kamienia nazębnego.
  • Aby zęby kota były zdrowe, trzeba zapewnić mu dostęp do suchej karmy, stosować działania profilaktyczne oraz regularnie je szczotkować.
Uzebienie kota

Czy trzeba dbać o zęby u kotów?

Na początku trzeba wyjaśnić tę sprawę, bo okazuje się, że osiem na dziesięć kotów w wieku ponad trzech lat, ma problemy z uzębieniem, co mówi samo za siebie. Mimo że zwierzęta te potrafią sobie doskonale poradzić na przykład z myciem, to w kwestii higieny zębów potrzebują one pomocy człowieka — przeciwnym wypadku mogą one nawet wypaść, znacznie utrudniając jedzenie.

Zęby u kotów pełnią bardzo ważne funkcje — są przydatne nie tylko w rozdrabnianiu pokarmu, ponieważ to także ich broń! Podobnie jak w przypadku psów, mają skłonności do gromadzenia dużej ilości kamienia, a on z kolei może powodować wiele przykrych dolegliwości. Jego natężenie może być przyczyną nawet chorób serca czy niewydolności nerek! W jaki sposób? Bakterie obecne na zębach w prosty sposób mogą przedostać się do układu krążenia.

Jakie są objawy nagromadzonego kamienia nazębnego u kotów?

Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy u Twojego kota występują objawy dużej ilości kamienia nazębnego, jego skutkami są:

  • zaczerwienione dziąsła — kamień powoduje ich zapalenie, co jest nie tylko nieprzyjemne dla zwierzęcia, ale może prowadzić do dalszych dolegliwości!
  • nieprzyjemny oddech — najczęściej jest oznaką siedlisk bakterii, jakie gromadzą się w pyszczku,
  • nadmierne wytwarzanie śliny — to objaw, o którym nie każdy wie, a warto zwrócić na niego uwagę i odpowiednio zareagować!

Kiedy tylko dostrzeżesz, że Twój pupil zachowuje się w dziwny sposób, koniecznie skonsultuj się z weterynarzem, bo trzeba pamiętać, że wczesna reakcja pozwoli skrócić leczenie i uniknąć gorszych konsekwencji.

W jaki sposób czyścić zęby kotu?

Są trzy główne sposoby na to, aby Twój kot mógł cieszyć się zdrowym uzębieniem - przede wszystkim istotna jest profilaktyka, bo tak jak wcześniej wspomnieliśmy, warto regularnie obserwować, czy jego dziąsła są w odpowiednim kolorze, wydech nie ma nieprzyjemnego zapachu oraz czy zwierze nie ślini się za bardzo. Jeśli masz wrażenie, że coś jest nie tak, koniecznie udaj się na wizytę do weterynarza.

W dbaniu o kocie zęby ogromne znaczenie ma karma - choć wiele osób stosuje jedynie mokrą, ważne jest, aby regularnie sięgać również po tą suchą. Sprawi ona, że osad zostanie usunięty w naturalny sposób, dzięki czemu zwierzak uniknie jego nagromadzenia i związanych z tym przykrych dolegliwości.

Aby zadbać o kocie zęby, warto je również szczotkować. W każdym dobrze wyposażonym sklepie zoologicznym można spotkać podwójne szczoteczki przeznaczone specjalnie dla tych zwierząt, a na rynku dostępna jest również specjalna pasta, co więcej ciekawym rozwiązaniem są także dodatki do wody, pozwalające na pozbycie się osadu.

keyboard_arrow_up
Natalia Wiertelorz

Natalia Wiertelorz

Recepcjonistka / Higienistka

W 2015 roku Pani Natalia ukończyła szkołę na kierunku asystentka stomatologiczna. Od grudnia 2015 roku pracowała w gabinecie stomatologicznym Evadent2 we Wrocławiu, gdzie została przygotowana do asysty w stomatologii zachowawczej, endodoncji mikroskopowej, chirurgii, implantologii i protetyce. We wrześniu 2017 roku podjęła naukę na kierunku higienistki stomatologicznej i w 2019 roku uzyskała dyplom. W 2018 roku podjęła pracę w Centrum Chirurgii i Estetyki Twarzy gdzie pracowała głównie w chirurgii i ortodoncji. Dzięki tej pracy zgłębiła swoją wiedze w fotografii stomatologicznej, a także pracy na skanerze wewnątrzustnym. Od kwietnia 2019 roku rozpoczęła pracę w Centrum Ortodontyczno-Stomatologicznym OrthoClinic, gdzie zajmuję się głównie pracą na recepcji, a także wykonuje zabiegi higienizacyjne.

Rysowana mapa pokazująca Orthoclinic

Zapraszamy również zmotoryzowanych

Niestety nie mamy miejsc postojowych bezpośrednio pod naszym gabinetem, które moglibyśmy udostępnić naszym pacjentom. Miejsca takie dostępne są na pobliskich osiedlach wokół bloków mieszkalnych, zarówno na ulicy Przyjaźni, Rodzinnej jak i Sąsiedzkiej. Można też parkować wzdłuż ulicy Krzyckiej.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up