Każdy z nas chciałby posiadać piękne i zdrowe zęby, które nie tylko spełniałyby swoje funkcje, ale również dobrze wychodziłyby na zdjęciach. Niestety, aż 25% osób dorosłych cierpi na zapalenie przyzębia, które jest bardzo niebezpieczne i może skutkować nawet utratą zębów. Za przyczyny tego stanu można uznać nieprawidłowe mycie zębów, które nie oczyszcza ich w odpowiedni sposób. Jakie objawy sugerują zapalenie przyzębia? Co dokładnie powoduje powstawanie tej choroby? I w jaki sposób wygląda jej leczenie?
Zapalenie przyzębia – objawy
Jak wszystkie choroby, zapalenie przyzębia również ma pewne, nieprzyjemne objawy. Znając je, można samemu zdiagnozować u siebie tę chorobę. Jakie zatem są objawy zapalenia przyzębia? Jest to przede wszystkim ból, ale o niewielkim natężeniu – taki, który można spokojnie znieść, nawet nie sięgając po środki przeciwbólowe. Kolejny objaw jest mniej przyjemny – jest to nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust. Oprócz tego ważnym objawem jest również krew, która pojawia się podczas szczotkowania oraz gryzienia pokarmu. Nie można też zapomnieć o tym, że dziąsła przy zapaleniu przyzębia stają się bardzo wrażliwe. Ponadto dziąsła są także zaczerwienione lub obrzęknięte w okolicach zębów. Niestety zapalenie przyzębia może doprowadzić nawet do powstawania ubytków. W najgroźniejszych przypadkach dziąsło może odsunąć się od zęba o nawet dwa milimetry w ciągu kilku miesięcy. Trzeba zatem jak najszybciej udać się do dentysty.
Zapalenie przyzębia – przyczyny
Przyczyny zapalenia przyzębia mogą być różnorodne. Oczywiście niedokładna higiena to zaledwie wierzchołek tego, co może powodować zapalenie przyzębia. To schorzenie może dotknąć tych, którzy już są chorzy na inne choroby, takie jak białaczka, HIV czy cukrzyca. Oprócz tego na zapalenie przyzębia są narażone osoby, które notorycznie oddychają przez usta, a więc bakterie są w stanie osiąść na ich zębach. Innymi przyczynami są stres, brak równowagi hormonalnej czy też branie niektórych leków. Nie można również zapomnieć o używkach – szczególnie osoby palące papierosy są bardziej narażone na występowanie u nich zapalenia przyzębia. Jak więc widać, zapalenie przyzębia ma naprawdę sporo różnych przyczyn i to właśnie dlatego tak wiele osób zmaga się z tą chorobą.
Zapalenie przyzębia – leczenie
Jeżeli chodzi o leczenie zapalenia przyzębia, to w najlżejszych przypadkach lekarz instruuje swojego pacjenta o tym, w jaki sposób powinien myć zęby. Z kolei w gabinecie dentystycznym usuwane są z zębów złogi kamienia, a także polerowane są korzenie zęba, aby pozbyć się z nich drobnoustrojów. Czasami potrzebna jest nawet kuracja antybiotykami, której zadaniem jest wspomaganie leczenia higienicznego. Wszystko oczywiście zależy od tego, w jakim stadium zaawansowania znajduje się choroba.