Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej u dzieci

19.11.2019 - 3 min. czytania

Ból gardła, gorączka, osłabienie, nieprzyjemny zapach z ust – tak może objawiać się opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, dolegliwość najczęściej występująca u dzieci. Bolesne owrzodzenia powodują, że mali pacjenci nie tylko nie chcą przyjmować leków, ale również jedzenia i picia. W najcięższych przypadkach konieczne jest leczenie szpitalne.

Ostre zapalenie jamy ustnej i dziąseł to najczęściej występująca u dzieci postać opryszczki wargowej wywołanej wirusem HSV-1. Wirus jest przenoszony na dziecko przez ślinę chorej osoby lub nosiciela. Okres inkubacji choroby wynosi kilka dni, a powrót do zdrowia może trwać nawet dwa tygodnie. Choroba ma nieco inny przebieg niż opryszczka wargowa zwana popularnie febrą lub zimnem na ustach.

Czy to opryszczkowe zapalenie jamy ustnej?

Do pierwszego zakażenia dochodzi najczęściej u dzieci między od 6. miesiącem a 5. rokiem życia. Wirus opryszczki wnika wtedy do organizmu i umiejscawia się w końcówkach nerwów, zwłaszcza w zwojach czuciowych. Tutaj pozostaje już do końca życia i uaktywnia się w okresach osłabienia systemu odpornościowego, oraz psychicznego i fizycznego wyczerpania.

Sprawdź Jakie mogą być przyczyny opryszczki?

U małych dzieci wirus HSV-1 bardzo często prowadzi do opryszczkowego zapalenia jamy ustnej. Po raz pierwszy zakażenie może mieć ostry przebieg. U dziecka może pojawić się wysoka gorączka, powiększenie węzłów chłonnych w okolicy szyi, osłabienie, rozdrażnienie, nieprzyjemny, gnilny zapach z ust, silne ślinienie się. A do tego w ciągu 2-3 dni w buzi wyskoczą bolące pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, które będą tworzyły trudno gojące się nadżerki. Owrzodzenia najczęściej występują na tylnej ścianie gardła, łukach podniebiennych, języczku, migdałkach i podniebieniu miękkim.

Im mniejsze dziecko z opryszczkowym zapaleniem jamy ustnej, tym większy jest problem z podawaniem mu leków, karmieniem i pojeniem. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do odwodnienia małego pacjenta, dlatego nie powinno się lekceważyć opryszczkowego zapalenia jamy ustnej u dzieci i skonsultować zakażenie z lekarzem. Dodatkowo maluszki, które ssą palce mogą wirusa opryszczki przenieść wraz ze śliną w okolice oka, co grozi w skrajnych przypadkach uszkodzeniem rogówki i utratą wzroku.

Jak leczyć opryszczkowe zapalenie jamy ustnej?

W leczeniu objawów opryszczkowego zapalenia jamy ustnej czas jest tak samo ważny, jak podczas leczenie opryszczki wargowej. Leki przeciwwirusowe powinny zostać podane w pierwszej fazie choroby, czyli najpóźniej w momencie pojawienia się pęcherzyków. U małych dzieci lekarz zleci podawanie leku przeciwwirusowego zawierającego acyklowir w postaci zawiesiny. Podawany od pierwszych 3 dni choroby jest w stanie znacznie skrócić czas choroby i okres namnażania się wirusów. Dodatkowo można pomóc dziecku i podawać mu leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, pamiętając jednak o tym, że dzieci do 12 roku życia nie powinny dostawać aspiryny, która może u nich wywołać zespół Reye’a.

Dowiedz się jak pomóc dziecku w chorobie?

Trzeba też zwrócić szczególną uwagę na to, żeby dziecko, które podczas opryszczkowego zapalenia jamy ustnej ma kłopoty z połykaniem, nie dostawało zbyt gorących płynów i zbyt twardych pokarmów, bo mogą one doprowadzić do jeszcze większego podrażnienia błony śluzowej. Najlepiej podawać letnie lub zimne, niekwaśne napoje, papki, zupy, galaretki, kisiel, lody. W okresie choroby dobrze jest także pomóc dziecku w delikatnym myciu zębów.

keyboard_arrow_up
Natalia Wiertelorz

Natalia Wiertelorz

Recepcjonistka / Higienistka

W 2015 roku Pani Natalia ukończyła szkołę na kierunku asystentka stomatologiczna. Od grudnia 2015 roku pracowała w gabinecie stomatologicznym Evadent2 we Wrocławiu, gdzie została przygotowana do asysty w stomatologii zachowawczej, endodoncji mikroskopowej, chirurgii, implantologii i protetyce. We wrześniu 2017 roku podjęła naukę na kierunku higienistki stomatologicznej i w 2019 roku uzyskała dyplom. W 2018 roku podjęła pracę w Centrum Chirurgii i Estetyki Twarzy gdzie pracowała głównie w chirurgii i ortodoncji. Dzięki tej pracy zgłębiła swoją wiedze w fotografii stomatologicznej, a także pracy na skanerze wewnątrzustnym. Od kwietnia 2019 roku rozpoczęła pracę w Centrum Ortodontyczno-Stomatologicznym OrthoClinic, gdzie zajmuję się głównie pracą na recepcji, a także wykonuje zabiegi higienizacyjne.

Rysowana mapa pokazująca Orthoclinic

Zapraszamy również zmotoryzowanych

Niestety nie mamy miejsc postojowych bezpośrednio pod naszym gabinetem, które moglibyśmy udostępnić naszym pacjentom. Miejsca takie dostępne są na pobliskich osiedlach wokół bloków mieszkalnych, zarówno na ulicy Przyjaźni, Rodzinnej jak i Sąsiedzkiej. Można też parkować wzdłuż ulicy Krzyckiej.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up