Spis treści:
Wykałaczki dentystyczne - dobieramy w zależności od umiejętności posługiwania się nimi i od indywidualnych potrzeb. Osoby mniej wprawne w używaniu tych akcesoriów powinny sięgać po wykałaczki miękkie.
Rodzaje wykałaczek dentystycznych:
Drewniane zwykłe - ich powierzchnia jest wyszlifowana na gładko (co eliminuje ryzyko pojawienia się zadziorów lub pozostawienia drzazgi w miękkich tkankach), a końcówki nie ranią dziąseł (wykałaczki z brzozy marki Elmex). Mogą być wykonane z bardzo twardego drewna, odpornego na rozmiękczanie i wyjątkowo odporne na złamanie (Tandex).
Ze sztywnego plastiku o anatomicznym kształcie lub profilowane - (Tandex).
Z elastycznego tworzywa - wyjątkowo funkcjonalne, ponieważ można nimi łatwo manipulować w trudnych rejonach, np. między zębami a aparatem ortodontycznym (Opalescence OpalPix).
Elastyczne ze specjalnymi końcówkami - mogą być wytwarzane w różnych długościach, a końcówka może być zaopatrzona w gumkę (GUM Butler Soft-Picks), lub może charakteryzować się właściwościami podnoszącymi skuteczność oczyszczania. Przykładem są flokowane wykałaczki Paro: Brush-Stick długie lub Micro Brush-Stick – bardzo krótkie, nakładane na zintegrowaną z nimi szczoteczkę, co ułatwia manipulowanie w jamie ustnej.
Nasycane minerałami - (Curaprox TP 945 Tartar-Stix – plastikowe, o anatomicznym kształcie, które mają wspomagać likwidowanie kamienia nazębnego, dostępne sa również w zestawach podróżnych) lub fluorem (TePe – drewniane z szybko uwalnianym fluorem).