18.06.2020

Mocne i zdrowe zęby od najmłodszych lat. Fluoryzacja zębów u dzieci

Fluor to substancja odpowiadająca za zapobieganie próchnicy zębów. Dostarczamy ją codziennie wraz z pożywieniem, często jednak w niewystarczających ilościach. Ponadto, pożywienie, które tylko przez kilka chwil znajduje się w jamie ustnej, nie zapewnia bezpośredniego kontaktu fluoru z powierzchnią zębów. Z tego powodu zaleca się, aby już u dzieci wykonywać regularnie fluoryzację zębów.

Fluor wzmacnia powierzchnię zębów i zwiększa ich odporność na działanie kwasów, które znajdują się w jamie ustnej. Jest substancją przeciwpróchniczą, wspomaga proces remineralizacji szkliwa i zapobiega osadzaniu się kamienia nazębnego. Fluor naturalnie występuje w wodzie, z którą dostarczamy go każdego dnia naszemu organizmowi. Jest również obecny w orzechach, żółtym serze oraz rybach.

Fluoryzacja u dzieci zapobiega próchnicy

Problemy z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej u dzieci są powszechnie znane rodzicom. Przekłada się to na stan ich zębów. Niezwykle podatne na uszkodzenia są rosnące zęby, w których częściej występują niedobory cennych minerałów. Wszystko to ma wpływ na większą podatność zębów malucha na uszkodzenia. Fluoryzacja działa przeciwpróchniczo, dlatego zaleca się jej stosowanie w celach profilaktycznych. Fluor skutecznie hamuje rozwój bakterii, odpowiadających za powstawanie próchnicy. Tworzy ochronną powłokę, dzięki której zęby nie są wrażliwe na działanie kwasów. W przypadku drobnych ubytków, dzięki fluorowi możliwe jest ich odtwarzanie, co zawdzięczamy m.in. wzmacniającemu działaniu fluoru na szkliwo. Niedobory tej substancji zmniejszają twardość szkliwa. Mogą się również pojawić pęknięcia na zębach. Fluoryzacja regularnie wykonywania w dzieciństwie zmniejsza ryzyko uszkodzeń i chorób zębów w przyszłości.

Zaleca się wykonywanie fluoryzacji u małych pacjentów 2-4 razy w ciągu roku. Im dziecko jest młodsze, tym zabieg wykonuje się częściej.

Jak wygląda fluoryzacja u dzieci?

Istnieje przekonanie, że fluor może być szkodliwy dla zdrowia. Warto wiedzieć, że w odpowiednich ilościach w żaden sposób nie zagraża zdrowiu małemu pacjentowi. Jak w przypadku każdej innej substancji, nie jest jednak wskazany jej nadmiar, ponieważ może mieć to negatywny wpływ na kondycję zębów. Z tego powodu fluoryzacja zawsze powinna być przeprowadzana w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym, w którym najlepiej są wykonywane zabiegi z uwzględnieniem potrzeb młodego pacjenta. Dla lepszego samopoczucia małego pacjenta wybierz gabinet, oferujący stomatologię dziecięcą.

Fluoryzacja jest zabiegiem bezbolesnym i trwającym kilka minut. Na początku konieczne jest dokładnie oczyszczenie zębów z zanieczyszczeń i ewentualnie resztek jedzenia. Następnie na powierzchnię zębów aplikowany jest specjalny środek z aktywnym fluorem o wysokim stężeniu. W przypadku dzieci jest to żel lub pianka. Przez ok. 2 godziny po zabiegu dziecko nie powinno jeść i pić, a także przez 12 godzin nie można myć zębów.

Zęby u dzieci są zdecydowanie bardziej podatne na uszkodzenia, niż u osoby dorosłej. Już u 3-latków stwierdza się próchnicę, która ma destrukcyjny wpływ na zęby malucha teraz i w przyszłości. Wykonuj fluoryzację u swojego dziecka regularnie 2-4 razy w ciągu roku i zadbaj o jego zdrowy uśmiech bez próchnicy.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie. Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up