27.09.2020

Implanty stomatologiczne. Kiedy to najlepszy sposób na uzupełnienie ubytków zębowych?

Implanty stomatologiczne stosuje się po usunięciu zębów stałych. Umożliwiają wypełnienie uzębienia o brakujące ubytki. Zastosowanie dwóch lub większej ilości implantów, pozwala na osadzenie nich mostu stomatologicznego. Dzięki temu odbudowujemy więcej niż jeden ząb. W jakich przypadkach implanty stomatologiczne są najlepszą metodą leczenia?

Co to są implanty stomatologiczne?

Implant jest rodzajem protezy, przy pomocy której dochodzi do odbudowy utraconego zęba lub kilku zębów. Proteza jednak jest elementem ruchomym lub częściowo ruchomym, z kolei implant to śrubka, która zostaje umieszczona w kości żuchwy lub szczęki. Implanty wykonywane są z tytanu, materiału odpornego na korozję oraz cechującego się ponadprzeciętną odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Jest on również bardzo dobrze tolerowany przez ludzki organizm. Implant przejmuje funkcję korzenia zębowego. W momencie jego założenia rozpoczyna się proces łączenia jego struktury z tkanką kostną. Do całkowitego zrośnięcia się tych elementów dochodzi po kilku miesiącach. Po upływie tego czasu zakładany jest specjalny łącznik wraz z koroną zębową. W ten sposób uzupełniane są braki w uzębieniu.

Wskazania do wszczepienia implantów

Implanty stomatologiczne są polecane osobom z ubytkami zębowymi, a nawet z całkowitym bezzębiem. Przyczyn takiego stanu jest wiele, czasem to usunięcie zęba z powodu postępujących zmian próchnicowych, czy też paradontoza. Zdarza się, że zęby tracimy w wyniku wypadku lub też stopniowego zaniku kości. W tym drugim przypadku bardzo często dochodzi do zmiany kształtu twarzy, pojawiającego się często bólu głowy oraz zaburzeń zgryzu. Jeżeli w odpowiednim momencie, jeszcze przed pojawieniem się skutków zaniku kości, zostanie wszczepiony implant, zapobiegamy temu procesowi. Implanty stomatologiczne są alternatywą dla protez zębowych. To propozycja dla tych osób, które chcą uniknąć ruchomych elementów w swoim uzębieniu. Dlatego bardzo często decydują się na nie osoby młode, chociaż wpływają też pozytywnie na komfort życia seniorów.

Kiedy nie jest wskazane leczenie implantologiczne?

Są takie schorzenia oraz problemy zdrowotne, które dyskwalifikują pacjenta z leczenia implantologicznego. W takich przypadkach konieczne jest zastosowanie innej metody. Implant nie może zostać wszczepiony osobom z osteoporozą w zaawansowanym stadium i chorobami dotyczącymi zaburzenia krzepnięcia krwi. Nie stosuje się ich również w przypadku AIDS, padaczki i nieunormowanej cukrzycy. Przeciwwskazaniami są też narkomania i choroba alkoholowa. Z wszczepieniem implantów muszą poczekać również kobiety w ciąży i osoby ze złym stanem higieny jamy ustnej, który jest związany m.in. z kamieniem nazębnym czy też próchnicą.

Ponadto leczenie implantologiczne nie może zostać wdrożone przy stanach zapalnych pojawiających się w miejscu wszczepienia implantu. Trudności pojawiają się także przy silnym pochyleniu zębów w kierunku miejsca brakującego zęba. Ta metoda leczenia braków w uzębieniu nie jest też najlepszą opcją w przypadku małej przestrzeni w zębodole, gdzie umieszczenie implantu jest niemożliwe lub bardzo trudne.

Implanty zębowe zapobiegają zanikowi kości oraz negatywnym zmianom w jamie ustnej. Implant jest stabilną podstawą dla koron, bez ruchomych elementów, które są charakterystyczne dla protez.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up