29.10.2020

Aparat ortodontyczny, a prawidłowa higiena jamy ustnej

Aparat ortodontyczny na zębach wymusza od nas zdecydowanie dokładniejszej higieny jamy ustnej. Musimy zwracać uwagę na więcej aspektów i brać pod uwagę więcej czynników. Ponadto konieczne jest stosowanie większej ilości akcesoriów i narzędzi do czyszczenia zębów, dziąseł i samego aparatu. Początkowo mogą pojawić się trudności, które są naturalnym zjawiskiem związanym również z dyskomfortem noszenia aparatu ortodontycznego. Wypracowując jednak odpowiednie nawyki, jesteśmy w stanie wspomóc leczenie i tym samym przyspieszyć moment zdjęcia aparatu.

Niezbędne akcesoria do szczotkowania zębów z aparatem ortodontycznym

Wszelkie wątpliwości związane z higieną jamy ustnej przy aparacie ortodontycznym powinien rozwiać ortodonta i lekarz stomatolog. Możemy zapytać go o wszystko, co jest z tym związane, a on ma obowiązek udzielić nam szczegółowych wskazówek i informacji. Na pewno szczotkowanie zębów będzie trwało dłużej. Zębom poświęcamy więcej czasu, szczególnie że musimy dotrzeć szczoteczką w trudno dostępne miejsca. Przydadzą się też dodatkowe akcesoria do pielęgnacji, nie ograniczamy się tylko do szczoteczki do zębów, z której korzystaliśmy dotychczas. Potrzebować będziemy dwóch szczoteczek. Jedna cechuje się prostym ścięciem, jest klasyczna i dobrze nam znana. Najlepiej, jeżeli ma ona wewnętrzną wnękę, ułatwia to oczyszczenie zamków aparatu. Druga szczoteczka jest z kolei spiczasta. Dzięki niej dotrzemy do trudniej dostępnych przestrzeni między kolejnymi zębami. Oczywiście wyposażmy się w pastę do zębów i nie ma znaczenia, jakie są jej właściwości. Każda z fluorem będzie dobrym wyborem. Warto jest stosować po każdym myciu, a nawet częściej płyn do płukania jamy ustnej. Do czyszczenia zamków i przestrzeni między drutami stosujemy wyciorki.

Czyszczenie jamy ustnej i aparatu krok po kroku

Pierwszym krokiem jest pozbycie się pozostałości po jedzeniu oraz nalotów obecnych w większych przestrzeniach między zębami. Sięgamy więc po wyciorek. Przyda nam się również do czyszczenia zamków, pierścieni i innych elementów aparatu ortodontycznego. Następnie możemy pomóc sobie nićmi dentystycznymi, aby dotrzeć do najmniejszych przestrzeni między zębami. Istnieje wiele rodzajów nici, jednak najlepiej w tym przypadku sprawdzają się te ze specjalnie utwardzonymi zakończeniami. Nie każdy jednak potrafi korzystać z tych akcesoriów do czyszczenia zębów, jak też nie dla każdego jest to wygodne i komfortowe. Nie ma więc konieczności stosowania nici, jeżeli nie jesteśmy w stanie dobrze oczyścić zębów bez skaleczenia dziąseł, co się bardzo często zdarza. Nie jest to też polecane w przypadku wrażliwych dziąseł skłonnych do krwawienia.

Teraz możemy wreszcie sięgnąć po naszą szczoteczkę do zębów. Czyścimy powierzchnię zębów jak zawsze, powinno to trwać ok. 2-3 minut. Na koniec płuczemy jamę ustną specjalnym płynem. To pozwoli nam zmniejszyć ryzyko pojawienia się próchnicy i odkładania się kamienia nazębnego. Jednocześnie mamy dzięki płynowi świeży i przyjemny oddech.

Czy zęby trzeba myć częściej?

Mycie zębów, na których znajduje się aparat ortodontyczny, zazwyczaj odbywa się częściej, nie ograniczamy się do standardowych 2 myć – po śniadaniu i kolacji. W tym przypadku zaczynamy swój dzień od mycia zębów i po szczoteczkę sięgamy jeszcze przed śniadaniem, aby pozbyć się płytki nazębnej. Następnie czynność powtarzamy po śniadaniu, aby pozbyć się resztek jedzenia. Kolejne mycie zazwyczaj odbywa się po powrocie do domu. Dzieci chodzą do szkoły, a dorośli do pracy, a poza domem również spożywamy posiłki. Niektórzy zabierają ze sobą szczoteczkę i myją zęby również w szkolnej toalecie czy też łazience w biurze, po każdym zjedzonym posiłku. Dokładnie szczotkujemy zęby przed snem, kiedy to używamy dodatkowo nici dentystycznych, jeżeli oczywiście nie odczuwamy dyskomfortu w trakcie ich użytkowania. Zatem zęby z aparatem ortodontycznym czyścimy średnio 4-5 razy w ciągu dnia.

Brak wzmożonej higieny jamy ustnej lub nieodpowiednie mycie zębów z aparatem ortodontycznym może skutkować wydłużonym leczeniem, pojawieniem się przebarwień na zębach, uszkodzeniem tkanek miękkich, przekrwieniem dziąseł, a także rozwojem ich stanu zapalnego.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie. Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up