Most protetyczny sposobem na duże braki w uzębieniu

23.09.2022 - 3 min. czytania

Mosty protetyczne są stałą alternatywą dla ruchomych protez. Pozwalają na trwałe i skuteczne uzupełnienie ubytków zębowych. Ich obecność w żaden sposób nie wpływa na wygodę i komfort jedzenia, mówienia i oddychania. Mosty protetyczne wykonuje się z kilku materiałów. To właśnie ten czynnik warunkuje ich trwałość.

Co to jest most protetyczny?

Most protetyczny składa się z dwóch elementów. Są to filary, czyli minimum dwie korony zębowe, czasem więcej. Mocuje się je na zębach pacjenta, które otaczają lukę z ubytkami. Przęsła z kolei są koronami zębowymi połączonymi z filarami i to one zajmują miejsce tych brakujących.

Przy wstawianiu mostów protetycznych wykorzystuje się stałe zęby pacjenta. One stanowią dla nich pewnego rodzaju rusztowanie, stabilizują całą konstrukcję protetyczną. Dużą zaletą mostów jest to, że są umiejscowione w jamie ustnej na stałe, co przekłada się na zdecydowanie większy komfort noszenia, niż ma to miejsce przy ruchomych protezach. Most protetyczny można jednak założyć tylko wtedy, kiedy lukę otaczają zdrowe zęby. Zatem taka sytuacja jest niemożliwa, jeśli pacjent chciałby odbudować piątkę, szóstkę i siódemkę, ale nie ma ósemki.

Porcelanowe mosty protetyczne

Najczęściej wykonuje się mosty porcelanowe. Mają podbudowę ze stali szlachetnej, gwarantującą dużą wytrzymałość mechaniczną. Wytwarza się je z metali szlachetnych. Jeśli jest to np. nikiel lub kobalt, to efekt wizualny może nie być w pełni satysfakcjonujący przy zębach przednich, ale to dobra opcja dla zębów bocznych. Lepiej na przodzie prezentować się będą mosty porcelanowe z platyny, złota lub srebra. Stopy złota dodatkowo wykazują się największą biokompatybilnością, dlatego praktycznie nie uczulają. Wśród mostów protetycznych porcelanowych są jeszcze mosty na podbudowie cyrkonowej. Są zarówno wytrzymałe, jak i zapewniają doskonały efekt kosmetyczny. Znalazły swoje zastosowanie przy ubytkach przednich i bocznych.

Most kompozytowy

Jest to połączenie adhezyjne – powierzchnia szkliwa zostaje połączona z kompozytowymi systemami łączącymi. Brakujące zęby modelowane są z kompozytu. Nie ma przy tym konieczności szlifowania zębów zdrowych, co jest niezbędne przy mostach porcelanowych. Dodatkowo można uzupełnić most protetyczny kompozytowy o licówkę, co jest często stosowaną praktyką przy siekaczach. Mosty kompozytowe wykonuje się bardzo szybko, zazwyczaj wystarczy tylko jedna wizyta. Ponadto jest to alternatywa dla uzupełnienia braków innymi metodami, które w konkretnym przypadku nie mogą być zastosowane. Dotyczy to m.in. klasycznych mostów, kiedy szlifowanie może okazać się niebezpieczne dla zęba czy też implantów, dla których nie ma odpowiednio dużo miejsca.

Protetyczny most z włókna szklanego

To kolejna opcja bez konieczności szlifowania zębów stałych. Przykleja się do nich włókno szklane, a na nim odbudowuje się koronę kompozytową. Zazwyczaj jednak są to mosty protetyczne tymczasowe, wykonywane np. bezpośrednio po ekstrakcji zęba. Jest to zabieg stosunkowo tani w porównaniu do porcelanowych mostów. Warunkiem jest jednak uzupełnienie braku tylko jednego zęba. Mosty protetyczne sprzyjają przywróceniu pięknego, pełnego uśmiechu. Cechują się naturalnym wyglądem i bardzo dobrym dopasowaniem pod względem wizualnym do zębów stałych. W przypadku mostów porcelanowych trzeba odbyć ok. 3 wizyt. Jeśli chodzi o mosty kompozytowe i z włókna szklanego, wystarczy jedna wizyta.

keyboard_arrow_up
Natalia Wiertelorz

Natalia Wiertelorz

Recepcjonistka / Higienistka

W 2015 roku Pani Natalia ukończyła szkołę na kierunku asystentka stomatologiczna. Od grudnia 2015 roku pracowała w gabinecie stomatologicznym Evadent2 we Wrocławiu, gdzie została przygotowana do asysty w stomatologii zachowawczej, endodoncji mikroskopowej, chirurgii, implantologii i protetyce. We wrześniu 2017 roku podjęła naukę na kierunku higienistki stomatologicznej i w 2019 roku uzyskała dyplom. W 2018 roku podjęła pracę w Centrum Chirurgii i Estetyki Twarzy gdzie pracowała głównie w chirurgii i ortodoncji. Dzięki tej pracy zgłębiła swoją wiedze w fotografii stomatologicznej, a także pracy na skanerze wewnątrzustnym. Od kwietnia 2019 roku rozpoczęła pracę w Centrum Ortodontyczno-Stomatologicznym OrthoClinic, gdzie zajmuję się głównie pracą na recepcji, a także wykonuje zabiegi higienizacyjne.

Rysowana mapa pokazująca Orthoclinic

Zapraszamy również zmotoryzowanych

Niestety nie mamy miejsc postojowych bezpośrednio pod naszym gabinetem, które moglibyśmy udostępnić naszym pacjentom. Miejsca takie dostępne są na pobliskich osiedlach wokół bloków mieszkalnych, zarówno na ulicy Przyjaźni, Rodzinnej jak i Sąsiedzkiej. Można też parkować wzdłuż ulicy Krzyckiej.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up