O zdrowe zęby należy dbać regularnie, choć wiele osób o tym nie pamięta. Nie wystarczy jedynie codzienne szczotkowanie czy nitkowanie — warto co jakiś czas udać się na kontrolę, czy z naszym uśmiechem jest wszystko w porządku. Ze względu na to, że branża stale się rozwija, na rynku pojawiają się nowe zabiegi, które pomagają zachować idealnie czyste i białe zęby. W tym wpisie poruszymy temat higienizacji — wytłumaczymy, na czym polega zabieg i wskażemy, kiedy należy go wykonać.
Higienizacja — na czym polega ten zabieg?
Higienizacja to dokładne oczyszczanie zębów i przestrzeni pomiędzy nimi, wykonane w klinice dentystycznej przez specjalistę. Podczas zabiegu usuwany jest nagromadzony kamień nazębny oraz płytka bakteryjna. Składa się on z 4 etapów:
- skaling — pierwszy zabieg podczas higienizacji jamy ustnej; polega na usunięciu kamienia (w zależności od danego gabinetu albo metodą klasyczną, czyli za pomocą specjalnego urządzenia, albo ultradźwiękowo),
- piaskowanie — to procedura uzupełniająca skaling, pozwalająca na usunięciu wszelkich przebarwień (na przykład tych powstałych na skutek picia kawy, czy czerwonego wina), osadów oraz ewentualnych resztek kamienia, jakich nie udało się wcześniej pozbyć; zabieg jest wykonywany za pomocą profesjonalnego sprzętu, czyli piaskarki, wraz z użyciem specjalistycznych środków chemicznych,
- polishing — jak mówi nazwa, polega na polerowaniu oczyszczonych za pomocą skalingu i piaskowania zębów; używa się do tego specjalnej pasty o odpowiednich właściwościach i gumek oraz szczotek, pozwalających na dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych,
- fluoryzacja — wiele osób może kojarzyć ten zabieg ze szkoły podstawowej, ponieważ był on kiedyś często wykonywany dzieciom w tym wieku; to ostatni zabieg składający się na pełną higienizację — zęby pokrywane są profesjonalnym lakierem zawierającym fluor, aby zapobiegać pojawieniu się próchnicy.
Higienizacja więc to nic innego jak kompleksowy pakiet czyszczący zęby, zajmujący około 60 minut. Efekty widoczne są od razu! Zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie wymaga specjalnego przygotowania.
Higienizacja - kiedy wykonuje się ten zabieg?
Jeśli chodzi o, to kiedy najlepiej jest wykonać higienizację, to z pewnością doradzi Ci w tej kwestii dentysta. W normalnych warunkach, kiedy nie masz mieć w niedługim czasie wykonywanych innych zabiegów, zalecamy udać się na nią raz do roku. Pozwoli to odczuć największą różnicę i zdecydowanie pozytywnie wpłynie na Twój komfort.
Jeśli natomiast:
- planujesz rozpocząć leczenie ortodontyczne,
- chcesz wybielić zęby,
Koniecznie umów się na zabieg minimum 2 tygodnie wcześniej. Pozwoli to dokładnie oczyścić uśmiech i osiągnąć najlepsze rezultaty.
Przeciwwskazania do higienizacji zębów
Jak w każdym innym przypadku, higienizacja ma pewne przeciwwskazania. Nie wykonuje się jej w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży, u osób posiadających głębokie kieszonki dziąsłowe oraz posiadających rozrusznik serca. Co oczywiste, przeciwwskazaniem są także podrażnienia błony śluzowej oraz rany, czy afty.
Jeśli masz skłonności do opryszczki, również poinformuj o tym lekarza — gdy wystąpi przed wykonaniem zabiegu, jego realizacja nie będzie możliwa. Choć higienizacja jest stosunkowo bezpieczną i nieinwazyjną procedurą, to bezwzględnie należy pamiętać o wskazanych przez nas przeciwwskazaniach — zdrowie powinno być tutaj priorytetem. W razie wątpliwości upewnij się u swojego dentysty, on z pewnością udzieli Ci niezbędnych informacji.