Kiedy posiłek to przykry obowiązek… jak sobie radzić z nadwrażliwością zębów?

06.07.2020 - 3 min. czytania - zmodyfikowano: 01.08.2024

Nadwrażliwość zębów dotyczy sporej części populacji – dentyści szacują, iż problem ten może obejmować nawet 40-50% osób. Głównym jego objawem jest nagły, przeszywając ból, pojawiający się podczas spożywania posiłków, zarówno tych zimnych, jak i gorących, ale też kwaśnych bądź słodkich. Co zaskakujące dla wielu – nadwrażliwość zębów może pojawić się u każdego, bez względu na wiek i płeć. Jak sobie radzić z nadwrażliwością zębów?

Nadwrażliwość zębów – przyczyny

Zdrowe zęby pokrywa gruba warstwa szkliwa, cementu korzeniowego i dziąsła. Niestety, z upływem czasu dziąsła zaczynają się cofać, a tym samym odsłaniają się szyjki zębowe. W efekcie stają się one bardziej wrażliwe i podatne na działanie czynników zewnętrznych.

Problem odsłoniętych szyjek zębowych jest efektem zaniedbań, wynikających z nieprawidłowej diety, ale też i chorób przyzębia. Dużo bardziej narażone na nadwrażliwość zębów są osoby spożywające większe ilości owoców cytrusowych, słodyczy czy napojów gazowanych.

Przyczyną schorzenia może być także niewłaściwa higiena – nieprawidłowe szczotkowanie zębów oraz stosowanie nieodpowiedniej pasty, które doprowadzają do uszkodzeń szkliwa oraz do cofania się dziąseł.

Czy i jak można leczyć nadwrażliwość zębów?

Osoby borykające się z dokuczliwym problemem nadwrażliwych zębów mogą poddać się leczeniu. Najczęściej dentyści zalecają miejscowe stosowanie leków, które należy aplikować punktowo, w szczególnie wrażliwe miejsca. Substancje te, to żele i lakiery bogate we fluor, ale również w środki znieczulające. W zależności od stopnia zaawansowania problemu stomatolog może również zastosować leczenie polegające na osłonięciu kanalików zębowych czy też zniwelowaniu wrażliwości zakończeń nerwowych poprzez fluoryzację. Jest to zabieg polegający na pokryciu powierzchni zęba specjalny preparatem zabezpieczającym.

Warto pamiętać, że ważniejszą rolę od preparatów odgrywa prawidłowa pielęgnacja zębów. Pacjenci z tego typu dolegliwościami powinni stosować pasty z aminofluorkiem. Substancja ta pozytywnie wpływa na zamknięcie kanalików zębinowych, a w konsekwencji obniża stopień nadwrażliwości. Nie zaleca się natomiast stosowania past wybielających, które wykazują negatywne działanie na i tak już osłabione szkliwo. Wybrana pasta powinna charakteryzować się niskim stopniem ścieralności szkliwa i bazować na specjalnej formule chemicznej, sprzyjającej zamykaniu kanalików. Zarówno w aptekach, jak i drogeriach można znaleźć produkty oznaczone jako „pasty na wrażliwe zęby i dziąsła” – to one będą właściwym wyborem.

Aby szczotkowanie było skuteczne, należy prawidłowo je wykonywać. Ruchy powinny przypominać wymiatające i być prowadzone w kierunku od dziąsła do korony zębów. Kluczową rolę odgrywa też szczoteczka – osoby z nadwrażliwością powinny postawić na bardzo miękkie modele. Stosując nitkowanie, warto zwrócić uwagę na właściwą technikę, która ochroni dziąsła i zęby przed uszkodzeniem. Po szczotkowaniu i nitkowaniu należy przepłukać jamę ustną płynem do płukania, również przeznaczonym do nadwrażliwych zębów.

keyboard_arrow_up
Natalia Wiertelorz

Natalia Wiertelorz

Recepcjonistka / Higienistka

W 2015 roku Pani Natalia ukończyła szkołę na kierunku asystentka stomatologiczna. Od grudnia 2015 roku pracowała w gabinecie stomatologicznym Evadent2 we Wrocławiu, gdzie została przygotowana do asysty w stomatologii zachowawczej, endodoncji mikroskopowej, chirurgii, implantologii i protetyce. We wrześniu 2017 roku podjęła naukę na kierunku higienistki stomatologicznej i w 2019 roku uzyskała dyplom. W 2018 roku podjęła pracę w Centrum Chirurgii i Estetyki Twarzy gdzie pracowała głównie w chirurgii i ortodoncji. Dzięki tej pracy zgłębiła swoją wiedze w fotografii stomatologicznej, a także pracy na skanerze wewnątrzustnym. Od kwietnia 2019 roku rozpoczęła pracę w Centrum Ortodontyczno-Stomatologicznym OrthoClinic, gdzie zajmuję się głównie pracą na recepcji, a także wykonuje zabiegi higienizacyjne.

Rysowana mapa pokazująca Orthoclinic

Zapraszamy również zmotoryzowanych

Niestety nie mamy miejsc postojowych bezpośrednio pod naszym gabinetem, które moglibyśmy udostępnić naszym pacjentom. Miejsca takie dostępne są na pobliskich osiedlach wokół bloków mieszkalnych, zarówno na ulicy Przyjaźni, Rodzinnej jak i Sąsiedzkiej. Można też parkować wzdłuż ulicy Krzyckiej.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up