Spis treści:
Leczenie kanałowe to niezaprzeczalnie jeden z tematów, jaki spędzają wielu osobom sen z powiek - zupełnie niepotrzebnie!
- Pierwszym z najpopularniejszych mitów na temat leczenia kanałowego jest to, że zabieg ten wiąże się z ogromnym bólem, a nie jest to prawda - dzięki znieczuleniu pacjent nie odczuwa bólu.
- Kolejną często powielaną nieprawdziwą informacją jest to, że lepiej jest wyrwać ząb, niż podjąć się endodoncji. Korzystniejszą opcją w większości przypadków jest walka o zachowanie naturalnego, własnego zęba!
- Wiele osób myśli, że zachowany po leczeniu kanałowym ząb będzie o wiele bardziej kruchy, niż wcześniej, ale dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów kompozytowych można tego uniknąć.
Z własnego doświadczenia wiemy, że zwłaszcza nowi pacjenci, którzy jeszcze nie mieli do czynienia z tą procedurą, są przerażeni. Dzieje się tak wskutek krążących wokół tego tematu mitów. W dzisiejszym artykule rozprawimy się z najpopularniejszymi z nich, co - mamy nadzieję - pozwoli nabrać nieco dystansu do informacji powielanych w Internecie.

Sprawdź także: “Kiedy jest potrzebne leczenie kanałowe?”.
MIT 1 - leczenie kanałowe to ogromny ból, którego nie da się uniknąć
Owszem, kilkadziesiąt lat temu, kiedy medycyna nie była jeszcze na tak zaawansowanym poziomie jak obecnie i nie dbano tak bardzo o to, aby dostatecznie znieczulić miejsce zabiegowe, pacjentom mógł towarzyszyć ból. W końcu zabieg ten polega na wyciągnięciu z zęba zakażonej tkanki- miazgi, aby później wypełnić miejsce po niej specjalnym trwałym materiałem. Dziś jednak nie ma się co tego obawiać - dostępne opcje łagodzenia bólu pozwalają na to, aby po wykonaniu procedury normalnie funkcjonować, a w trakcie jej trwania nie czuć praktycznie nic.

Dobrze jest zaufać swojemu dentyście i ewentualnie poinformować go o swoich ewentualnych obawach, żeby dodatkowo zwrócił on na to uwagę. Podsumowując ten punkt - leczenie kanałowe obecnie jest przeprowadzane pod silnym znieczuleniem, a więc nie ma co się bać bólu!
MIT 2 - lepiej jest wyrwać ząb, niż podjąć się jego wyleczenia
Często zdarza nam się spotkać z powielaniem tego mitu. To absolutnie nieprawda! W znacznej większości przypadków lepszym rozwiązaniem jest zachowanie swojego zęba i w naszym gabinecie dokładamy wszelkich starań, aby - jeśli jest to możliwe - właśnie to osiągnąć. Oczywiście, istnieją możliwości wstawienia implantu, ale ze swojej strony uważamy, iż dobrze jest choćby spróbować zachować własny ząb.
Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, takie informacje często krążą ze względu na to, że pacjenci boją się ogromnego bólu, a ten tak naprawdę nie występuje, dzięki zastosowanym lekom i odpowiednim technikom.
Sprawdź także: “Jak przygotować się do leczenia kanałowego?”.
MIT 3 - ząb staje się kruchy i nie spełnia swojej funkcji po zabiegu leczenia kanałowego
Tutaj podobnie jak w pierwszym przypadku - to już przeszłość. Prawdą jest, że po usunięciu unerwienia i unaczynienia z jego wnętrza będzie on wymagał dodatkowego wzmocnienia, żeby móc służyć tak, jak wcześniej, ale nowoczesne materiały kompozytowe właśnie to zapewniają. Solidnie wykonana endodoncja, przeprowadzona przez doświadczonego specjalistę, pozwala na użytkowanie go dokładnie tak, jak przed zabiegiem.

Potrzebujesz leczenia kanałowego? Zapisz się na wizytę w naszym gabinecie!
Jako ceniony dentysta z Wrocławia, chętnie podejmiemy się pomocy w odzyskaniu Twojego zdrowego uśmiechu - stosujemy nowoczesne technologie i zawsze dbamy o to, aby pacjenci czuli się komfortowo, niezależnie od tego, jakiego zabiegu potrzebują. Skontaktuj się z nami wygodnie przez stronę orthoclinic.com.pl: mailowo lub telefonicznie !