Niespodziewane sytuacje czasami się zdarzają i nie da się tego uniknąć.
- Kiedy wypadnie Ci plomba z zęba, koniecznie najpierw oceń sytuację - jak duży jest ubytek i czy sprawia on ból?
- Kolejnym krokiem jest oczyszczenie jamy ustnej, najlepiej z użyciem ciepłej wody lub płynu antyseptycznego, co zapobiegnie rozwijaniu się infekcji.
- Kiedy wypadnie Ci plomba, jak najszybciej udaj się do dentysty!
Niestety, ale zazwyczaj jest tak, że zaskakują nas one w najmniej oczekiwanych momentach… Czy kiedykolwiek miałeś sytuację, że podczas szczotkowania lub jedzenia nagle odczułeś ból, a potem okazało się, iż wypełnienie z zaplombowanego zęba nagle wypadło? W dzisiejszym wpisie przekażemy Ci kilka ważnych rad, co zrobić w takiej sytuacji!

Sprawdź także: “Tego unikaj, by ochronić swoje szkliwo!”.
Po pierwsze - spokój to podstawa
To normalne, że w pierwszej chwili możesz czuć niepokój, szczególnie jeśli ubytek jest spory, bo w końcu nikt nie chce mieć odsłoniętej dziury (ubytku) w zębie. Nie dość, iż często towarzyszy temu ból, to jeszcze łatwo gromadzą się tam bakterie i resztki jedzenia.
Warto jednak wiedzieć, że w przypadku starszych materiałów oraz tych niższej jakości, takie przypadki mogą się zdarzyć. Nie jest to niebezpieczne, pod warunkiem odpowiedniej higieny i zastosowania się do kilku zasad.
Kiedy już na spokojnie zdasz sobie sprawę z tego, co się stało, oceń, jak duży jest ubytek - czy cały materiał wypadł, a może w zębie pozostał jego kawałek? Przydatne będzie tutaj dobre światło. Sprawdź językiem, czy czujesz, że kształt zęba jest nieco inny, niż normalnie.

Drugim krokiem jest ocena, czy odczuwasz ból. Jeżeli już zorientowałeś się, że coś jest nie tak, to zapewne towarzyszył temu dyskomfort, ale może być to tylko chwilowe. Ważne jest, aby mimo to, jeśli czujesz, że do środka już dostało się jedzenie, dokładnie i powoli postarać się je usunąć.
Oczyść jamę ustną, aby uniknąć nagromadzenia się tam bakterii!
W sytuacji, kiedy ból jest silny, nie ma sensu na siłę starać się wyszczotkować ząb. Po prostu przepłucz jamę ustną ciepłą wodą, aby pozbyć się ewentualnych resztek pożywienia i bakterii. Dobrze jest również rozważyć zakup płynu z antyseptykiem, ponieważ będzie on dodatkową pomocą, zapobiegając infekcji.
Ważne jest też, aby unikać przeżuwania tą stroną - zwiększa to ryzyko nie tylko bólu, ale również dostania się jedzenia głębiej, przez co trudniej będzie je później usunąć. Dla zwiększenia ostrożności nie sięgaj po twarde produkty, bo zapominając o tym, że plomba wypadła, możesz odczuć dość silny dyskomfort. Przydatną radą jest też zrezygnowanie ze wszystkiego o skrajnych temperaturach - zarówno gorąca herbata, jak i woda z lodem mogą podrażnić nadwrażliwy ząb.
Jak tymczasowo zabezpieczyć ubytek, jeśli jest on naprawdę uciążliwy?
Wiele osób zastanawia się pewnie, czy jest jakiś sposób na to, aby ochronić ząb - owszem, ale nie zawsze jest to konieczne. Jeżeli ubytek jest głęboki i bolesny, możesz udać się do apteki i zapytać o to, czy posiada ona w asortymencie tymczasowe wypełnienie do samodzielnej aplikacji w domu. Pomoże to przetrwać dzień lub dwa, aż do wizyty, podczas której dentysta wszystko oczyści i ponownie wypełni ząb.
Jeśli z kolei jego krawędzie są ostre, co regularnie sprawia dyskomfort, a być może również powoduje powstawanie małych ran w wewnętrznej części policzków, dobrze sprawdzi się wosk ortodontyczny. Pamiętaj jednak, że nie są to rozwiązania trwałe i trzeba jak najszybciej umówić się do lekarza!
Mamy nadzieję, że wpis okazał się dla Ciebie przydatny. W razie wystąpienia jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu - w Orthoclinic chętnie służymy pomocą, dlatego jeśli przytrafiła Ci się podobna sytuacja, koniecznie umów się do nas na wizytę!