29.11.2020

Wyrwanie zęba i co dalej?

Czasami wyrwanie zęba staje się koniecznością, szczególnie wtedy, gdy nie da się już go leczyć, lub w zasadzie nie ma już czego leczyć. Nie ważne jest to, czy ząb się mocno ułamie, czy też nagle okaże się, że jest zepsuty w całości – wyrwanie może być jedyną opcją na pozbycie się bólu oraz innych nieprzyjemności. Co jednak zrobić, gdy ząb zostanie wyrwany? Przecież nie można zostawić pustego miejsca, ponieważ może to się równać kolejnymi konsekwencjami.

Jak dbać o puste miejsce po wyrwaniu zęba?

Przede wszystkim – trzeba zacząć o zadbanie o puste miejsce zaraz po wyrwaniu zęba. Warto wiedzieć, że po wyrwaniu zęba nie można jeść ani pić gorących produktów, ponieważ ciepło może uszkodzić skrzep, który w takim zębodole się formuje. Warto zatem całkowicie przestrzegać zaleceń dentysty, który poinformuje cię o tym, co masz robić i przez jak długi czas. Dzięki temu unikniesz wszelkich nieprzyjemności takich, jak chociażby stworzenie się tak zwanego suchego zębodołu, który jest niezwykle bolesny i wymaga ponownej wizyty u dentysty, który musi założyć lekarstwo kość, która dostała zapalenia. Ważne jest także to, aby od razu ustalić z dentystą dalsze działanie, które w ostateczności ma doprowadzić do tego, aby dziura w uzębieniu została załatana. Dentysta sam może dobrać najlepszą metodę uzupełniania braków w uzębieniu – ponieważ nie każdy ma możliwość zastosowania każdej z tych opcji. Jeżeli jednak dostaniesz od dentysty wybór – warto wiedzieć, które opcje są bardziej opłacalne od innych.

Najlepsze i najmocniejsze rozwiązanie – implant

Osoby, które mają dobre kości żuchwy oraz szczęki – a także takie, które mają zaledwie pojedyncze braki w uzębieniu, mogą zdecydować się na najbardziej naturalne z rozwiązań, czyli implant. Implant daje najlepszej jakości uzębienie zastępcze, które jest niemal tak samo silne, jak naturalne. Implant składa się z dwóch części. Z wierconej w kość śruby oraz korony zębowej wystającej na zewnątrz. Minusem tego rozwiązania może być jego cena – zdecydowanie jest najbardziej kosztowne, jeżeli chodzi w przeliczeniu na jednego zęba.

Rozwiązanie solidne i równie silne – most

Kolejnym rozwiązaniem, jakie może zaproponować dentysta, jest most. Aby możliwe było zamocowanie mostu, potrzebne są… zęby po obu stronach pustego zębodołu. To właśnie na nich zostaną zamontowane elementy mostu, mające za zadanie przytrzymać koronę brakującego zęba na jego miejscu. To rozwiązanie wymaga jednak tego, aby zęby znajdujące się po obu stronach pustego zębodołu, zostały spiłowane do tego stopnia, aby elementy przytrzymujące mogły się zmieścić. Most jako rozwiązanie jest dobry, ale nie daje takiej swobody, jak implant – nie wypada jednak z jamy ustnej i trzyma się na stałe.

Inne opcje

Czasami nie ma się możliwości wyboru implantu ani mostu – do zakrycia dziury w uzębieniu potrzebna jest ruchoma proteza. Takie rozwiązanie jest dobre wtedy, gdy dziur po uzębieniu jest więcej, a reszta uzębienia słabo trzyma się w szczęce czy żuchwie.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie. Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up