Jak wygląda leczenie stomatologiczne podczas ciąży?

03.06.2021 - 3 min. czytania - zmodyfikowano: 01.08.2024

Ciąża to wyjątkowy stan i wiele kobiet będących w ciąży boi się chodzić do dentysty z powodu mitów, jakie narosły na ten temat. Wiele ciężarnych uważa, że nie mogą odwiedzać stomatologa, ponieważ taka wizyta może być niebezpieczna dla dziecka. Prawda jest jednak zupełnie inna –to właśnie brak wizyt u dentysty może być niebezpieczny dla zdrowia dziecka rozwijającego się w ciele matki. Kobieta w ciąży powinna przecież bardzo uważać na swoje zdrowie – również na zdrowie swoich zębów, ponieważ ich kondycja może wpłynąć na ogólny stan organizmu. Czy ciężarna kobieta może chodzić do stomatologa? A jeżeli tak, to jakim dokładnie zabiegom może się poddać?

Czy można leczyć zęby, będąc w ciąży?

Kobieta w ciąży zdecydowanie powinna zwracać szczególną uwagę na zdrowie swojej jamy ustnej, a co za tym idzie – regularnie chodzić do dentysty. Co to znaczy regularnie? Najlepiej, aby ciężarna chodziła na wizyty chociaż raz w każdym trymestrze ciąży. Jeżeli jednak pojawi się ból zęba, to na wizytę trzeba się udać niezwłocznie. O czym trzeba pamiętać? Przede wszystkim o tym, że kobieta w pierwszym trymestrze ciąży jest bardziej narażona na poronienie, a więc niektóre (ale tylko niektóre) zabiegi warto odłożyć na nieco późniejszy czas. Można nawet powiedzieć, że specjalistyczne zabiegi najlepiej wykonywać w drugim trymestrze ciąży, ponieważ w trzecim trymestrze ze względu na wielkość brzucha kobiecie może być trudno przebywać w jednej pozycji leżącej przez dłuższy czas.

Próchnica i znieczulenie

Próchnica może wywołać stan zapalny zębów i dziąseł, co z kolei może negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. To właśnie dlatego próchnicę warto leczyć niezależnie od tego, w którym trymestrze ciąży jest kobieta. Warto wiedzieć, że nieleczenie próchnicy znacznie zwiększa ryzyko poronienia. A co, jeżeli kobietę boli ząb albo trzeba wykonać jakiś zabieg, który może spowodować ból? Czy w takich przypadkach możliwe jest użycie znieczulenia? Zależy, jakiego znieczulenia używa dentysta. Preparaty z artykainą, działające miejscowo, są bezpieczne, ponieważ nie obkurczają naczyń krwionośnych. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby w pierwszym trymestrze mimo wszystko starać się unikać używania znieczuleń. W późniejszym czasie są one bezpieczne.

Zatrucie zęba, leczenie kanałowe, prześwietlenie

Zatrucie zęba jest w pełni bezpieczne dla osoby ciężarnej. Jest również potrzebne, aby zmniejszyć stany zapalne, które mogłyby być dla dziecka niebezpieczne. A jak ma się sprawa z leczeniem endodontycznym, zwanym inaczej kanałowym? Jeżeli trzeba, to można je przeprowadzić, jednak najlepiej przesunąć je tak, aby nie odbywało się w trakcie pierwszego trymestru. A prześwietlenie zęba? Czasami jest ono przecież niezbędne do rozpoczęcia leczenia, ale czy można je wykonać? W teorii owszem, ale zdecydowanie warto go unikać. Jeżeli już nie da się go uniknąć, to zarówno na brzuch, jak i na szyję kobiety w ciąży powinna być nasunięta ołowiana ochrona.

keyboard_arrow_up
Natalia Wiertelorz

Natalia Wiertelorz

Recepcjonistka / Higienistka

W 2015 roku Pani Natalia ukończyła szkołę na kierunku asystentka stomatologiczna. Od grudnia 2015 roku pracowała w gabinecie stomatologicznym Evadent2 we Wrocławiu, gdzie została przygotowana do asysty w stomatologii zachowawczej, endodoncji mikroskopowej, chirurgii, implantologii i protetyce. We wrześniu 2017 roku podjęła naukę na kierunku higienistki stomatologicznej i w 2019 roku uzyskała dyplom. W 2018 roku podjęła pracę w Centrum Chirurgii i Estetyki Twarzy gdzie pracowała głównie w chirurgii i ortodoncji. Dzięki tej pracy zgłębiła swoją wiedze w fotografii stomatologicznej, a także pracy na skanerze wewnątrzustnym. Od kwietnia 2019 roku rozpoczęła pracę w Centrum Ortodontyczno-Stomatologicznym OrthoClinic, gdzie zajmuję się głównie pracą na recepcji, a także wykonuje zabiegi higienizacyjne.

Rysowana mapa pokazująca Orthoclinic

Zapraszamy również zmotoryzowanych

Niestety nie mamy miejsc postojowych bezpośrednio pod naszym gabinetem, które moglibyśmy udostępnić naszym pacjentom. Miejsca takie dostępne są na pobliskich osiedlach wokół bloków mieszkalnych, zarówno na ulicy Przyjaźni, Rodzinnej jak i Sąsiedzkiej. Można też parkować wzdłuż ulicy Krzyckiej.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up