29.12.2020

Jak wygląda wizyta u dentysty podczas pandemii COVID-19?

Obecnie na świecie panuje wyjątkowa sytuacja, jaką jest pandemia COVID-19. I chociaż szczepionki już weszły do obiegu, nie oznacza to jednak, że w najbliższym czasie pandemia straci na sile. Aby to było możliwe, powinna zaszczepić się większość społeczeństwa – a to trochę potrwa. Jak wygląda wizyta u dentysty w czasie pandemii?

Wiele osób, ze względu na panującą pandemię, boi się korzystać z usług takich specjalistów, jak dentyści w obawie przed zarażeniem. W gabinetach dentystycznych na co dzień przewija się wielu pacjentów, którzy mają problemy ze swoimi zębami. Dentyści z kolei pracują nad otwartymi ustami, które przecież w miejscach publicznych muszą być zakrywane za pomocą maseczki. Czy warto bać się chodzenia do dentysty w czasie pandemii? Jak wygląda wizyta u dentysty w trakcie pandemii COVID-19?

Jakie zasady obowiązują w gabinetach dentystycznych w trakcie pandemii COVID-19?

Gabinety dentystyczne muszą być odpowiednio przygotowane do przyjęcia pacjentów. Osoby, które wchodzą do gabinetu, są zobligowani do odkażenia rąk. Powinno się także zmierzyć temperaturę pacjentom. niezwykle istotne jest także to, aby pacjent wypełnił specjalny wywiad, w którym oświadcza, że nie posiada żadnych niepokojących objawów, które mogłyby świadczyć o zakażeniu się koronawirusem. W takim oświadczeniu trzeba zatem wpisać czy ma się gorączkę, kaszel, katar lub trudności w oddychaniu – słowem wszystko, co może świadczyć o chorowaniu na COVID-19. Oczywiście nowe zasady nie dotyczą wyłącznie pacjentów – ale także i dentystów, którzy przyjmują w gabinecie. Dentysta, który chce pracować z ludźmi, także musi sprawdzić, czy nie ma gorączki. Dodatkowo dentysta przyjmujący pacjentów, ma na sobie specjalnego kombinezonu lub fartucha chirurgiczny i ewentualnie czepek. Wszystko po to, aby zminimalizować kontakt i przenoszenie się wirusa z człowieka na człowieka. Ponadto dentysta jest zobligowany do noszenia maseczki FFP3, dodatkowo też maseczki chirurgicznej, gogli oraz specjalnej przyłbicy. Wielu dentystów woli także dla własnego bezpieczeństwa nosić dwie pary rękawiczek, jedna na drugiej.

Czy warto się bać wizyty u dentysty w czasie pandemii?

Zanim do gabinetu wejdzie kolejny pacjent, wszystkie powierzchnie i elementy dotykane przez personel są dokładnie dezynfekowane a narzędzia używane wcześniej, po długotrawłym moczeniu w płynach odkażających, trafiają do sterylizacji w autoklawie. Między pacjentami włączana jest lampa wiruso- i bakteriobójcza a gabinety są często wietrzone. Dzięki takim zabiegom, można mieć pewność, iż pacjenci są przyjmowani w warunkach bezpiecznych, a rozprzestrzenianie się m.in. wirusa COVID-19 w gabinetach dentystycznych jest niemalże niemożliwe. Jeżeli więc potrzebujesz skorzystać z usług dentystycznych w tym czasie, to zdecydowanie warto się wybrać. Zdrowie zębów także jest istotne, nie mówiąc już o cięższych przypadkach, gdy zęba trzeba wyrwać lub wyleczyć, ponieważ boli. W takich sytuacjach nie należy czekać na koniec pandemii, bo to może jeszcze potrwać, a komfort, jaki daje brak bólu, jest zdecydowanie ważniejszy. Dlatego nie odkładaj wizyty u dentysty w nieskończoność z powodu pandemii. Gabinety i personel Orthoclinic są pod każdym względem przygotowane na Państwa wizytę. Serdecznie zapraszamy i zapewniamy, iż dokładamy wszelkich starań, aby Państwa wizyta u nas przebiegła w możliwie najbezpieczniejszy sposób.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie. Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up