Chcąc cieszyć się nienagannym uśmiechem, trzeba bezwzględnie regularnie udawać się na wizyty kontrolne do dentysty. Pomagają one wcześnie wykryć ewentualne problemy i odpowiednio wcześnie im zapobiegać. Praktycznie każdy z nas co najmniej kilka razy w życiu musi odwiedzić stomatologa, by wykonać jakiś konkretny zabieg. W tym artykule wymienimy najpopularniejsze problemy z zębami i powiemy, jak im zapobiegać!
Jakie są najczęstsze problemy stomatologiczne?
Zdecydowanie pierwszym, co znacznej większości społeczeństwa przychodzi na myśl, gdy słyszymy o problemach z zębami, jest próchnica. Nic dziwnego, gdyż jest to bardzo popularna przypadłość, szczególnie u dzieci. Dlaczego? Jak wiadomo, uwielbiają one słodycze, a do szczotkowania podchodzą różnie. Występuje ona także u osób, które sporo się stresują, gdyż wydzielane wtedy kwasy źle wpływają na szkliwo. Jak można zapobiegać próchnicy? Ważne jest oczywiście regularne i dokładne szczotkowanie zębów. Nie należy zapominać o kontrolnych wizytach u dentysty, gdyż kiedy ten problem jest na wczesnym etapie, wystarczy często jedynie założenie wypełnienia.
Kolejnym niezwykle popularnym powodem, dla którego wiele osób pojawia się u dentysty, są problemy z ósemkami, czyli zębami “mądrości”. Pojawiają się one w naszej jamie ustnej w okolicach 17 - 25 roku życia. Niestety, często ten czas wiąże się z bólem, szczególnie jeśli ich ułożenie jest nieprawidłowe. Czasami nawet zdarzają się sytuacje, że pozostają one niewyrośnięte, powodując przy tym zapalenia wewnątrz dziąsła. Najlepszym sposobem, aby uniknąć wszelakich niedogodności związanych z ósemkami, jest ich usunięcie. Wcześniej warto udać się do dentysty, aby określić, kiedy warto to zrobić — często jest to możliwe jeszcze przed ich pojawieniem się w jamie ustnej.
Wiele osób musi mierzyć się także z zapaleniem miazgi. Jest to szczególnie bolesna dolegliwość, która w skrajnych przypadkach uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Występuje w konsekwencji nieleczenia próchnicy, choć nie tylko. Mogą ją powodować również uszkodzenia mechaniczne zęba, szczególnie takie, w których nastąpiła utrata jego fragmentu. Zapobiegać zapaleniu można w bardzo klasyczny sposób — regularne kontrole u specjalisty są zdecydowaną podstawą. Ważne jest także, aby w przypadku ukruszenia się znacznej części zęba od razu poddać się zabiegowi jego uzupełnienia. To zdecydowanie pomoże uniknąć bolesnego zapalenia.
Ostatnim przytoczonym w tym artykule problemem stomatologicznym są choroby dziąseł. W głównej mierze powoduje to nagromadzona płytka nazębna i bakterie. Wiążą się one z bólem, czy nawet krwawieniem. W tym przypadku doskonałym sposobem na zapobieganie będzie regularne udawanie się na higienizację. Pomoże ona znacznie dokładniej usunąć płytkę nazębną niż klasyczne szczotkowanie.
Najczęstsze problemy stomatologiczne — podsumowanie
Każdy z nas zapewne kiedyś borykał się z jakimś problemem z zębami. Niestety, zdarza się to często. Warto wprowadzić do swojej codzienności działania, które pozwolą zapobiegać dolegliwościom, co pozwoli uniknąć bólu i wiele znacznie poważniejszych konsekwencji. Istotne jest przede wszystkim dokładne szczotkowanie zębów, pamiętając o nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych. Warto także kilka razy w roku pamiętać o przeprowadzeniu higienizacji. Najważniejszym elementem jednak są regularne wizyty kontrolne u specjalisty, gdyż to one pozwolą na wczesne wykrycie problemu i wczesne reagowanie.