Jak dbać o zdrowe dziąsła?

18.05.2023 - 4 min. czytania - zmodyfikowano: 01.08.2024

Dbanie o dziąsła jest kluczowe dla zachowania ogólnego zdrowia jamy ustnej. Niestety wiele osób bagatelizuje ich znaczenie, co może prowadzić do poważnych problemów, takich jak paradontoza czy wypadanie zębów. W poniższym artykule podpowiemy, jakie nawyki warto wprowadzić, aby uniknąć chorób dziąseł, jakie produkty spożywcze wpływają pozytywnie na ich kondycję, oraz jakie sygnały wysyłają, gdy wymagają specjalistycznej opieki. Zdrowe dziąsła to nie tylko estetyczny uśmiech, ale także komfort życia.

Zdrowe dziąsła - jakie nawyki warto wprowadzić?

Istnieje wiele prostych nawyków, które możemy wprowadzić do naszej codziennej rutyny, aby zadbać o zdrowe dziąsła. Podstawą, która zapewne nikogo nie dziwi, jest higiena jamy ustnej. Regularne szczotkowanie zębów co najmniej 2 razy dziennie, używanie nici dentystycznej oraz płukanie jamy ustnej płynem do płukania, z pewnością pozytywnie wpłynie na kondycję naszych dziąseł. Istotna jest również zdrowa dieta — unikanie wysoko przetworzonej żywności i słodyczy, a jednocześnie spożywanie warzyw i owoców bogatych w witaminy i minerały, są kluczem do sukcesu.

Nie wolno zapominać o regularnych wizytach u dentysty. Przeglądy stomatologiczne są niezbędne dla wczesnego wykrycia chorób dziąseł i leczenia ich, zanim staną się poważne. Warto także unikać palenia papierosów, gdyż wpływa ono negatywnie na zdrowie dziąseł. Złe skutki przynosi także długotrwały i silny stres — pod jego wpływem nasze ciało zaczyna wytwarzać hormony stresowe, takie jak kortyzol czy adrenalina. Wpływają one na układ odpornościowy, osłabiając go i utrudniając zwalczanie infekcji. Co więcej, wiąże się on ze zwiększoną ilością kwasów w jamie ustnej, uszkadzając w ten sposób zęby i dziąsła. Warto wprowadzić do swojego życia odpowiednie techniki relaksacyjne, takie jak joga czy medytacja.

Jakie produkty warto jeść, by mieć zdrowe dziąsła?

Zdrowiu naszych dziąseł możemy pomóc, wprowadzając odpowiednie produkty do naszej diety. Owoce i warzywa bogate w witaminę C takie jak pomarańcze, cytryny, kiwi, truskawki, brokuły, szpinak czy papryka, wzmacniają tkankę łączną i przeciwdziałają stanom zapalnym. Z kolei te posiadające dużo wiitaminy D (ryby morskie, jaja czy sery) wzmacniają kości. Warto także sięgać po produkty bogate w antyoksydanty, takie jak jagody, orzechy czy czerwona kapusta. Pomagają one w ochronie przed szkodliwymi wolnymi rodnikami, które mogą wpływać negatywnie na dziąsła. Chcąc cieszyć się estetycznym i zdrowym uśmiechem, należy wybierać produkty bogate w białko, ponieważ zwiększa ono produkcję kolagenu w naszym organizmie.

Jakie sygnały powinny skłonić nas, do wizyty u specjalisty?

Dziąsła, podobnie jak inne części naszego ciała, wysyłają sygnały, kiedy wymagają specjalistycznej opieki stomatologicznej. Jednym z nich, jest krwawienie. Jeśli występuje ono przy każdym szczotkowaniu, może być oznaką stanu zapalnego. Również w sytuacji, gdy odczuwamy ból i obrzęk dziąseł, powinniśmy zwrócić się po profesjonalną pomoc. Kolejnym częstym objawem jest nadwrażliwość zębów — może być ona spowodowana ich recesją, która występuje, gdy dziąsła się cofają i odsłaniają wrażliwe korzenie. Do specjalisty warto udać się także, gdy zaobserwujemy mocny nieświeży oddech z ust. Powodują go bakterie gromadzące się na powierzchni języka, zębów i dziąseł. Jeśli zauważysz którekolwiek z powyższych objawów, warto jak najszybciej umówić się na wizytę u stomatologa, który przeprowadzi dokładne badanie i zaleci odpowiednie leczenie.

Podsumowując, aby zadbać o zdrowie dziąseł, warto wprowadzić odpowiednie nawyki, takie jak regularne szczotkowanie zębów, stosowanie nici dentystycznej i płukanie ust. W diecie należy zawrzeć produkty spożywcze bogate w witaminę C i D, antyoksydanty, białko oraz wapń. W przypadku wystąpienia objawów, takich jak krwawienie, ból, czy obrzęk warto jak najszybciej skonsultować się ze stomatologiem, który przeprowadzi badanie i zaleci odpowiednie leczenie. Dbanie o dziąsła to kluczowy element dbania o ogólne zdrowie jamy ustnej i organizmu.

keyboard_arrow_up
Natalia Wiertelorz

Natalia Wiertelorz

Recepcjonistka / Higienistka

W 2015 roku Pani Natalia ukończyła szkołę na kierunku asystentka stomatologiczna. Od grudnia 2015 roku pracowała w gabinecie stomatologicznym Evadent2 we Wrocławiu, gdzie została przygotowana do asysty w stomatologii zachowawczej, endodoncji mikroskopowej, chirurgii, implantologii i protetyce. We wrześniu 2017 roku podjęła naukę na kierunku higienistki stomatologicznej i w 2019 roku uzyskała dyplom. W 2018 roku podjęła pracę w Centrum Chirurgii i Estetyki Twarzy gdzie pracowała głównie w chirurgii i ortodoncji. Dzięki tej pracy zgłębiła swoją wiedze w fotografii stomatologicznej, a także pracy na skanerze wewnątrzustnym. Od kwietnia 2019 roku rozpoczęła pracę w Centrum Ortodontyczno-Stomatologicznym OrthoClinic, gdzie zajmuję się głównie pracą na recepcji, a także wykonuje zabiegi higienizacyjne.

Rysowana mapa pokazująca Orthoclinic

Zapraszamy również zmotoryzowanych

Niestety nie mamy miejsc postojowych bezpośrednio pod naszym gabinetem, które moglibyśmy udostępnić naszym pacjentom. Miejsca takie dostępne są na pobliskich osiedlach wokół bloków mieszkalnych, zarówno na ulicy Przyjaźni, Rodzinnej jak i Sąsiedzkiej. Można też parkować wzdłuż ulicy Krzyckiej.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up