Czy wyrywanie ósemek boli? Przebieg zabiegu

31.05.2024 - 3 min. czytania - zmodyfikowano: 01.08.2024

Wizyty kontrolne u zaufanego specjalisty często pozwalają na uchronienie nas przed próchnicą, poważnymi zapaleniami czy chorobami dziąseł.

  • Wyrywanie ósemek dzięki zastosowaniu znieczulenia jest niemal bezbolesne. Inaczej sprawa wygląda w sytuacji, kiedy korzenie są umiejscowione w problematyczny sposób, ale wtedy również dyskomfort nie jest duży.
  • Nie warto zwlekać z wyrywaniem ósemek, ponieważ może to powodować liczne powikłania takie jak wady zgryzu, zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych, czy ból.

Od dzieciństwa wpaja się nam, że jeśli odpowiednio zadbamy o nasze zęby, zapewne unikniemy zabiegów, takich jak ich wyrywanie… cóż, w dużej mierze jest to prawda, ale niestety nawet odpowiednia higiena i częste wizyty kontrolne nie zagwarantują, że nigdy w życiu nie wystąpi konieczność wykonania tego zabiegu. Najczęściej wyrywanymi zębami są ósemki. Na ich temat krąży wiele mitów, które skutecznie sprawiają, że kolejne osoby bardzo obawiają się jakichkolwiek kwestii z nimi związanych. Na naszym blogu znajdziesz też wpis, gdzie pisaliśmy między innymi o tym, jakie są funkcje zębów mądrości.

Ból ósemek

Czy każdy musi mieć usunięte ósemki?

Wbrew wielu mitom… nie każdy musi poddać się zabiegowi ekstrakcji ósemek! Jeśli zęby te wyrastają w prawidłowy sposób, nie występuje w nich próchnica, nie naciskają zbytnio na pozostałe zęby i nie pogarszają zgryzu, można jak najbardziej pozostawić je na swoim miejscu.

Podstawą w określeniu, czy powinny one zostać usunięte, jest oczywiście konsultacja z chirurgiem stomatologiem, który trafnie oceni ich stan. Okazuje się, że jeszcze zanim rozpocznie się proces ich wyrastania, już można mniej więcej przewidzieć, czy przysporzą one kłopotów pacjentów. Aby uzyskać odpowiednią odpowiedź w tej kwestii, konieczne jest wtedy wykonanie prześwietlenia lub tomografii komputerowej. Jeśli ich ułożenie jest nieprawidłowe, najprawdopodobniej trzeba będzie je wyrwać - więcej o tym, czy należy usunąć zęby mądrości, przeczytasz w innym naszym wpisie!

Czy usuwanie ósemek jest bolesne? Jak przebiega zabieg?

To pytanie to chyba najbardziej nurtująca wszystkich kwestia… i nie ma się co dziwić! Mity na temat tego, jak bolesne jest wyrywanie ósemek, często sprawiają, iż pacjenci unikają wizyty u dentysty jak ognia. Tymczasem prawda jest nieco inna. Przede wszystkim należy podkreślić, że do tego typu zabiegów stosuje się znieczulenie, które całkowicie redukuje jakikolwiek ból podczas usuwania tych zębów.

Istnieje kilka metod usuwania ósemek, a o wyborze konkretnej z nich decyduje oczywiście lekarz, biorąc pod uwagę takie czynniki jak miejsce ulokowania zębów, ich ilość do wyrwania podczas jednej wizyty, czy stopień ich wyrośnięcia. Jeśli chodzi o zabieg w przypadku prawidłowo wyrośniętych zębów, to… jest on całkowicie bezbolesny! Jego przebieg wygląda następująco: najpierw lekarz podaje znieczulenie miejscowe, a następnie wyrywa ząb za pomocą kleszczy. Co ciekawe, w takich przypadkach nie zawsze występuje konieczność zszywania dziąsła.

Nieco bardziej skomplikowaną procedurę usuwania ósemek należy zastosować w przypadku, kiedy korzenie są problematycznie umiejscowione. Dokładną procedurę opisywaliśmy już na naszym blogu, dlatego też serdecznie zapraszamy do tamtego wpisu. W tym przypadku konieczne jest już zszywanie dziąseł, dlatego też pacjent może odczuwać lekki dyskomfort po zabiegu, ale nie ma się tym co zbytnio przejmować. Dlaczego? Bo stosowanie się do przekazanych przez lekarza zaleceń pozwala na naprawdę szybki powrót do zdrowia!

Usuwanie ósemek - o czym warto pamiętać?

Przygotowując się do wyrwania zębów mądrości, należy zwrócić uwagę na ważną kwestie, którą jest to, że, odwlekanie tego zabiegu w czasie może skutkować przykrymi konsekwencjami. Co więcej, chore i nieusunięte ósemki mogą sprawiać ból Najważniejsze jest, aby… cóż, nie ufać wszystkiemu, co kiedykolwiek usłyszeliśmy na ten temat, bo tak jak wcześniej wspomnieliśmy, w Internecie krąży wiele mitów!

keyboard_arrow_up
Natalia Wiertelorz

Natalia Wiertelorz

Recepcjonistka / Higienistka

W 2015 roku Pani Natalia ukończyła szkołę na kierunku asystentka stomatologiczna. Od grudnia 2015 roku pracowała w gabinecie stomatologicznym Evadent2 we Wrocławiu, gdzie została przygotowana do asysty w stomatologii zachowawczej, endodoncji mikroskopowej, chirurgii, implantologii i protetyce. We wrześniu 2017 roku podjęła naukę na kierunku higienistki stomatologicznej i w 2019 roku uzyskała dyplom. W 2018 roku podjęła pracę w Centrum Chirurgii i Estetyki Twarzy gdzie pracowała głównie w chirurgii i ortodoncji. Dzięki tej pracy zgłębiła swoją wiedze w fotografii stomatologicznej, a także pracy na skanerze wewnątrzustnym. Od kwietnia 2019 roku rozpoczęła pracę w Centrum Ortodontyczno-Stomatologicznym OrthoClinic, gdzie zajmuję się głównie pracą na recepcji, a także wykonuje zabiegi higienizacyjne.

Rysowana mapa pokazująca Orthoclinic

Zapraszamy również zmotoryzowanych

Niestety nie mamy miejsc postojowych bezpośrednio pod naszym gabinetem, które moglibyśmy udostępnić naszym pacjentom. Miejsca takie dostępne są na pobliskich osiedlach wokół bloków mieszkalnych, zarówno na ulicy Przyjaźni, Rodzinnej jak i Sąsiedzkiej. Można też parkować wzdłuż ulicy Krzyckiej.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up