Aparaty retencyjne - w jakim celu się je stosuje?

22.03.2024 - 4 min. czytania - zmodyfikowano: 01.08.2024

Nie da się ukryć, że zęby są niezwykle istotnym elementem w naszym wyglądzie. Może on stać się zarówno jednym z powodów, dla którego jesteśmy bardzo pewni siebie, jak i niestety sporym kompleksem, z którym trudno jest funkcjonować na co dzień.

  • Aparaty retencyjne służą do utrzymania efektów leczenia ortodontycznego. Zęby mają skłonności do powracania do poprzedniego stanu, dlatego ich stosowanie jest istotne.
  • Istnieje więcej niż jeden rodzaj aparatu retencyjnego - specjalista dobiera go do indywidualnych potrzeb pacjenta.
  • Stosowanie retainera jest szczególnie ważne u dzieci i młodzieży, osób, które zmagały się z poważnymi wadami zgryzu oraz u pacjentów, jacy mieli przeprowadzony zabieg chirurgiczny w obrębie jamy ustnej.

Leczenie ortodontyczne pozwala na wyrównanie zębów - tutaj bezwzględnie trzeba zaznaczyć, iż nie jest ono ważne jedynie ze względów estetycznych. W wielu przypadkach podnosi również znacznie jakość życia przez możliwość pozbycia się uciążliwych wad zgryzu. Warto jednak pamiętać, że w ciągu życia organizm się rozwija, a co za tym idzie, w niektórych przypadkach może okazać się, że niezbędne będzie założenie aparatu retencyjnego, nazywanego inaczej retainerem.

Aparat retencyjny

Leczenie ortodontyczne jest długotrwałe i pochłania sporo środków finansowych, więc warto, abyśmy zrobili wszystko, co się da, aby jego efekty były jak najtrwalsze. W tym właśnie celu stworzone zostały aparaty retencyjne. Inaczej zwane są retainerami i mają za zadanie zapobiec powrotowi zębów do pierwotnego stanu - dla wielu osób może być zaskoczeniem, że leczenie ortodontyczne nie kończy się w momencie zdjęcia z zębów metalowych zamków, ale udowodniono, iż nasze zęby mają niestety skłonności do ponownego przemieszczenia się.

Jeśli zastanawiasz się, czy każdy musi nosić retainer, to odpowiedź nie jest jednoznaczna i oczywista. Większości pacjentów zaleca się jego stosowanie przez kilka miesięcy po zdjęciu aparatu ortodontycznego, ale w niektórych przypadkach okres ten może zostać wydłużony nawet do kilku lat. Istnieją również przypadki, iż stosuje się go do końca życia. Obecnie dostępne na rynku technologie pozwalają w pewnym stopniu przewidzieć, czy istnieje zagrożenie, że w przyszłości wada powróci.

Jakie są rodzaje aparatów retencyjnych?

Wyróżniamy dwa główne typy aparatów retencyjnych: pierwszym z nich są retainery ruchome - mogą występować w postaci przezroczystych nakładek na zęby, które zakłada się na noc, a także aparatów czynnościowych i pozycjonerów. Coraz częściej stosuje się jednak te stałe, ze względu na fakt, iż nie trzeba pamiętać o ich zakładaniu. Mają postać drucika umieszanego z wewnętrznej strony zębów. O tym, jaki rodzaj aparatu retencyjnego należy zastosować u danego pacjenta, decyduje specjalista, ale warto zaznaczyć, jaką formę się preferuje.

W jakich sytuacjach noszenie aparatu retencyjnego jest szczególnie ważne?

Choć jak już wcześniej wspomnieliśmy, o tym, czy pacjent będzie musiał zakładać retainer, decyduje lekarz, to warto jednak podkreślić, iż istnieje kilka wyjątkowych sytuacji, w jakich noszenie go jeszcze wyjątkowo istotne. Mowa tutaj o:

  • osobach, które borykały się z zaawansowaną wadą zgryzu, na przykład jego skrzyżowanie - im poważniejsze były problemy, tym większa szansa, iż powrócą,
  • dzieciach i młodzieży - w młodym wieku organizm stale się rozwija, a co za tym idzie w konsekwencji tych zmian, zęby mogą się przemieszczać,
  • osobach, które miały wykonywany zabieg chirurgiczny w obrębie jamy ustnej i posiadały przez to na przykład przerwy pomiędzy zębami - retainer sprawi, iż stabilność zgryzu zostanie zachowana.

Pamiętaj, że tematy takie jak założenie aparatu retencyjnego najlepiej skonsultować ze specjalistą. Warto zrobić to jeszcze przed zakończeniem leczenia ortodontycznego. Lekarz na podstawie zdobytej przez lata pracy w zawodzie wiedzy, sprawnie dobierze odpowiednie rozwiązanie do Twoich potrzeb tak, aby zapewnić Ci najlepsze efekty i jednocześnie wygodę na najwyższym poziomie. Jeśli szukasz sprawdzonej kliniki dentystycznej we Wrocławiu, koniecznie skontaktuj się z nami!

keyboard_arrow_up
Natalia Wiertelorz

Natalia Wiertelorz

Recepcjonistka / Higienistka

W 2015 roku Pani Natalia ukończyła szkołę na kierunku asystentka stomatologiczna. Od grudnia 2015 roku pracowała w gabinecie stomatologicznym Evadent2 we Wrocławiu, gdzie została przygotowana do asysty w stomatologii zachowawczej, endodoncji mikroskopowej, chirurgii, implantologii i protetyce. We wrześniu 2017 roku podjęła naukę na kierunku higienistki stomatologicznej i w 2019 roku uzyskała dyplom. W 2018 roku podjęła pracę w Centrum Chirurgii i Estetyki Twarzy gdzie pracowała głównie w chirurgii i ortodoncji. Dzięki tej pracy zgłębiła swoją wiedze w fotografii stomatologicznej, a także pracy na skanerze wewnątrzustnym. Od kwietnia 2019 roku rozpoczęła pracę w Centrum Ortodontyczno-Stomatologicznym OrthoClinic, gdzie zajmuję się głównie pracą na recepcji, a także wykonuje zabiegi higienizacyjne.

Rysowana mapa pokazująca Orthoclinic

Zapraszamy również zmotoryzowanych

Niestety nie mamy miejsc postojowych bezpośrednio pod naszym gabinetem, które moglibyśmy udostępnić naszym pacjentom. Miejsca takie dostępne są na pobliskich osiedlach wokół bloków mieszkalnych, zarówno na ulicy Przyjaźni, Rodzinnej jak i Sąsiedzkiej. Można też parkować wzdłuż ulicy Krzyckiej.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up