Dieta dla zdrowych i mocnych zębów

07.10.2022 - 3 min. czytania - zmodyfikowano: 01.08.2024

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest niezbędna dla zdrowia zębów. Nie jest to jedyny czynnik, który gwarantuje, że będą one mocne i w dobrym stanie. Równie ważna jest dieta, czyli to, co jemy i czym karmimy swój organizm. Odpowiednio zbilansowana dieta bogata w minerały i witaminy pomoże Ci o nie lepiej zadbać. Czego nie może zabraknąć w Twoim codziennym jadłospisie?

Wapń i fosfor kluczowymi minerałami dla mocnych zębów

Zęby zbudowane są z minerałów, których dostarczamy organizmowi wraz z pożywieniem. Jeśli tych składników jest za mało, zęby stają się słabe, podatne na uszkodzenia i próchnicę. Wymaga to częstszych wizyt u stomatologa oraz leczenia. Podstawowym budulcem zębów jest wapń. To też składnik naszych zębów i głównie w tym kontekście bardzo dużo mówi się o roli diety bogatej w wapń szczególnie u dzieci. To minerał, który zębom nadaje twardość, dzięki niemu są one mniej narażone na ścieranie, pęknięcia i złamania. Podstawowym źródłem wapnia są przetwory mleczne, a więc mleko krowie, jogurty, śmietana, kefiry i twarogi. Występuje też w produktach roślinnych tj.: szpinak i fasola, a także w niektórych orzechach, jak migdały. Ważną rolę dla zdrowia zębów odgrywa te fosfor. To pierwiastek, który w aż 85% występuje właśnie w zębach i kościach. Dostarczamy go do organizmu wraz z pieczywem i jajkami, ale i nasionami np. słonecznikiem. Jego niedobory są rzadkością, chociaż nie można założyć, że nie wystąpią w ogóle.

Witaminy wspierające zdrowie jamy ustnej

Aby zadbać dobrze o zęby, trzeba utrzymać również właściwy poziom niektórych witamin. Ich główne źródła to warzywa i owoce. Jak wiadomo, powinno się ich jeść 5 porcji dziennie, a więc muszą stanowić dodatek do każdego posiłku. Dla zdrowia zębów kluczowe są:

  • Witamina D – jest odpowiedzialna za przyswajanie wapnia i fosforu, to właśnie od niej zależy, czy zęby będą miały odpowiednią twardość. Chroni przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, wspomagając proces remineralizacji szkliwa. Witaminę D znajdziesz w jajkach, rybach i produktach mlecznych
  • Witamina C – jest ważnym składnikiem dla dziąseł, uszczelnia śródbłonek naczyń krwionośnych i poprawia ukrwienie. Najlepsze źródła witaminy C to papryka, brokuł, owoce cytrusowe i szpinak
  • Witamina A – skutecznie zapobiega namnażaniu się bakterii w jamie ustnej, jest więc ważna dla profilaktyki przeciwpróchniczej. Dodatkowo wzmacnia i odżywia tkanki przyzębia. Aby utrzymać właściwy poziom witaminy A, jedz marchew, jaja i podroby zwierzęce
  • Witamina E – stymuluje procesy odbudowy tkanek, a więc ma duże znaczenie dla powodzenia gojenia się ran. Witaminę E znajdziesz m.in. w orzechach, nasionach, ale i czosnku

Ostrożnie z cukrem

Cukry proste i dwucukry są doskonałą pożywką dla bakterii, a te odpowiadają za rozwój próchnicy. Właśnie z tego powodu bardzo ważne jest, aby u dzieci wypracować dobre nawyki żywieniowe, zastępując źródła cukru bardziej wartościowymi produktami. Cukier obniża poziom pH w jamie ustnej, co zwiększa ryzyko demineralizacji szkliwa. W diecie słodycze powinny pojawić się możliwie jak najpóźniej i być spożywane okazjonalne. Warto również zwrócić uwagę na konsystencję takich produktów. Cukierki czy czekolada mocno przywierają do powierzchni zębów, co tylko potęguje szkodliwe działanie cukrów. Zlekceważenie roli diety w procesie dbania o stan zębów i całej jamy ustnej może spowodować, że nawet najlepsza higiena nie uchroni Cię przed ich osłabieniem i próchnicą. Zęby potrzebują witamin i minerałów, aby zachować swoją strukturę. Jeśli pojawiają się ich niedobory, sygnały ze strony uzębienia będą bardzo dotkliwe – ból, nadwrażliwość, przebarwienia i ubytki.

keyboard_arrow_up
Natalia Wiertelorz

Natalia Wiertelorz

Recepcjonistka / Higienistka

W 2015 roku Pani Natalia ukończyła szkołę na kierunku asystentka stomatologiczna. Od grudnia 2015 roku pracowała w gabinecie stomatologicznym Evadent2 we Wrocławiu, gdzie została przygotowana do asysty w stomatologii zachowawczej, endodoncji mikroskopowej, chirurgii, implantologii i protetyce. We wrześniu 2017 roku podjęła naukę na kierunku higienistki stomatologicznej i w 2019 roku uzyskała dyplom. W 2018 roku podjęła pracę w Centrum Chirurgii i Estetyki Twarzy gdzie pracowała głównie w chirurgii i ortodoncji. Dzięki tej pracy zgłębiła swoją wiedze w fotografii stomatologicznej, a także pracy na skanerze wewnątrzustnym. Od kwietnia 2019 roku rozpoczęła pracę w Centrum Ortodontyczno-Stomatologicznym OrthoClinic, gdzie zajmuję się głównie pracą na recepcji, a także wykonuje zabiegi higienizacyjne.

Rysowana mapa pokazująca Orthoclinic

Zapraszamy również zmotoryzowanych

Niestety nie mamy miejsc postojowych bezpośrednio pod naszym gabinetem, które moglibyśmy udostępnić naszym pacjentom. Miejsca takie dostępne są na pobliskich osiedlach wokół bloków mieszkalnych, zarówno na ulicy Przyjaźni, Rodzinnej jak i Sąsiedzkiej. Można też parkować wzdłuż ulicy Krzyckiej.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up