O tym, że o piękny uśmiech należy regularnie dbać, wie chyba każdy z nas. Warto jednak wspomnieć o tym, że trzeba zatroszczyć się także o higienę jamy ustnej u naszych czworonożnych przyjaciół. Co prawda mierzą się oni z zupełnie innymi dolegliwościami niż ludzie, ale to nie oznacza, że można pominąć tę kwestię. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam, jakie problemy najczęściej występują w psich pyszczkach.
Objawy, które często występują w psich pyszczkach i mogą oznaczać choroby lub stany zapalne
U ludzi najpopularniejszym problemem z zębami jest próchnica. Psy nie mają co prawda do niej skłonności, ale u nich z kolei największą dolegliwością jest kamień nazębny. Nieusuwany, może prowadzić do poważnych chorób zębów i dziąseł. Jak wykryć, że z pyszczkiem naszego pupila jest coś nie tak? Może występować u niego szereg objawów, takich jak:
- nieprzyjemny zapach z pyszczka,
- krwawienie dziąseł, szczególnie przy zabawach szarpakiem lub spożywaniu twardego pokarmu,
- trudności w gryzieniu,
- niechęć do jedzenia,
- obrzęk w okolicy pyszczka,
- osłabienie, złe samopoczucie, objawiające się apatią,
- nadmierne wydzielanie śliny.
W naprawdę skrajnych przypadkach może występować również ropień — w takim wypadku należy bezzwłocznie udać się do weterynarza, który pomoże zdiagnozować psa i wdroży odpowiednie leczenie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wygląda kamień nazębny u psów. Jest to żółto-brązowy nalot w okolicy dziąseł.
Jak dbać o psie zęby?
Jak wiadomo, każdy kochający właściciel chce dla swojego pupila jak najlepiej. Dlatego przedstawimy Wam, co robić, aby dbać o zdrowie pyszczka psa — to pozwoli uchronić go od dolegliwości bólowych.
W przypadku, gdy psiak ma zdecydowanie za dużo kamienia nazębnego, weterynarz może zalecić sanację. Jest to zabieg opierający się na jego usunięciu. Problem polega na tym, że niestety, do przeprowadzenia procedury konieczne jest znieczulenie ogólne, a nie każdy pies może zostać poddany narkozie (przeciwskazaniem jest wiek psa oraz zły stan zdrowia). Rozwiązań w tym przypadku jest kilka. Przede wszystkim, warto zadbać o odpowiednią dietę. Niektóre pokarmy mogą pomóc w walce z kamieniem nazębnym, bez konieczności wizyty u lekarza. Warto pamiętać, że zęby psów zostały stworzone, by rozcinać mięso. Nie mają one jednak zdolności przeżuwania jedzenia, stąd też większe ryzyko na osadzanie się jego resztek. Istnieje wielu zwolenników diety BARF - polega ona na jedzeniu głównie surowego mięsa przez psa, ponieważ jest to sposób żywienia najbliższy diecie wilków. O skuteczności tej metody krążą różne opinie, z którymi warto się zapoznać. Wiele psów domowych, z różnych powodów, nie jest karmiona w ten sposób — jak więc inaczej poradzić sobie z kamieniem nazębnym?
Kolejnym rozwiązaniem może być zakup specjalnych gryzaków dla czworonogów. Wiele z nich jest nawet nazywanych “dentystycznymi”, ponieważ nie tylko pomagają usunąć nagromadzone zanieczyszczenia, ale także pozwalają na zapobieganie temu problemowi w przyszłości. Jak działają tego typu gryzaki? Posiadają one specjalne włókna o odpowiedniej twardości, dzięki czemu zęby nie niszczą się podczas ich jedzenia, a ulegają oczyszczeniu. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest poprawa zapachu wydechu psa. U małych psów doskonale sprawdzą się:
- królicze uszy,
- kurze łapki,
- sarnie uszy,
- ścięgna wołowe.
Z kolei u znacznie większych ras, lepiej zastosować te bardziej twarde:
- skórę wołową,
- poroże jelenia,
- gryzaki z drzewa kawowego,
- kości wołowe,
- racice jelenia.
Dbanie o psie zęby — podsumowanie
Warto pamiętać, że nie tylko nasz uśmiech wymaga zastosowania odpowiedniej higieny. Pyszczki naszych czworonożnych przyjaciół też powinny być regularnie — raz do roku — kontrolowane przez weterynarza. To pozwoli na uniknięcie wielu przykrych dolegliwości, o których pies nie może nas bezpośrednio poinformować.