Każdy z nas marzy o nienagannym uśmiechu, ponieważ nie da się ukryć, że jest on zdecydowanie pewnego rodzaju wyznacznikiem atrakcyjności. Co więcej, nie spełnia on jedynie funkcji estetycznych — jest niezwykle ważną częścią zdrowia i funkcji układu trawiennego. A co w przypadku, gdy stracimy nasze cenne zęby? Ich utrata może wpływać negatywnie na jakość życia i samoocenę. Na szczęście, dzięki postępom w dziedzinie stomatologii, powstały implanty zębowe, które mogą pomóc cieszyć się pięknym uśmiechem!
Są to trwałe, wszczepiane w kość szczęki lub żuchwy tytanowe struktury/śruby, na których montuje się koronę zęba. Implanty wyglądają naprawdę realistycznie! Innowacyjne technologie pozwalają na idealne odwzorowanie naturalnego zęba.
Implanty zębowe — jakie korzyści gwarantują?
Implanty posiadają wiele zalet, dzięki czemu osoby je posiadające mogą funkcjonować dokładnie tak, jakby miały zęby naturalne. Pierwszą z nich jest to, iż są zaprojektowane tak, aby wyglądały i działały identycznie jak one. Korony, które są mocowane do implantów, są dopasowane do kształtu i koloru pozostałych. Dzięki temu efekt jest niezwykle satysfakcjonujący. Nie przeszkadzają one również w mówieniu.
To rozwiązanie jest też trwałe - osoba posiadająca implanty nie musi martwić się o ich zniszczenie czy niestabilność. Dzięki umieszczeniu w kości szczęki lub żuchwy są inwestycją na długie lata. Co więcej, wykonuje się je z tytanu, a to niezwykle mocny materiał biokompatybilny.
Po trzecie, w przeciwieństwie do tradycyjnych protez czy mostów, implanty zębowe nie wymagają mocowania do sąsiednich zębów, co bywa problematyczne w niektórych przypadkach. Pozostawiają one je nietknięte oraz zapobiegają zanikowi kości szczęki, który występuje często po utracie zębów.
Na końcu trzeba wspomnieć o komforcie tego rozwiązania, który wynika z jego budowy i stosowania do jego powstawania innowacyjnych technologii. W przeciwieństwie do protez nie trzeba nakładać kleju, czy codziennie wyjmować implantu. Umożliwiają swobodne jedzenie, mówienie i wyglądają dokładnie tak, jak naturalne zęby.
Kiedy stosuje się implanty zębowe?
Implanty zębowe są najczęściej stosowane w sytuacjach, gdy:
- pacjent stracił pojedynczy ząb - implant umieszcza się dokładnie w miejscu, gdzie znajdował się poprzednio utracony ząb. Do niego mocowana jest korona, której nie da się praktycznie odróżnić od tego naturalnego,
- pacjent utracił kilka zębów - w takim przypadku można zastosować kilka implantów, lub potraktować je jako podstawę do montażu mostu - umieszcza się je na skrajnych końcach miejsca, gdzie utracono zęby,
- pacjent utracił wszystkie zęby - implanty mogą być wykorzystane do zakotwiczenia protez całkowitych. To rozwiązanie zapewnia trwałe mocowanie, eliminując potrzebę stosowania tradycyjnych ruchomych, które mogą być niewygodne i niestabilne w codziennym użytkowaniu (należy je wyjmować i stosować specjalne kleje).
Należy zauważyć, że każdy jest inny - nie wszyscy pacjenci są odpowiednimi kandydatami do założenia implantów zębowych. Przed rozpoczęciem leczenia, lekarz skontroluje, czy dana osoba może skorzystać z tego rozwiązania. Tylko na podstawie udania się do odpowiedniego specjalisty, można podjąć ostateczną decyzję. Implanty zębowe to niezwykle przydatne rozwiązanie, które umożliwia osobom borykającym się z trudnościami wynikającymi z utraty zębów, normalne funkcjonowanie. Radość z odzyskania nienagannego uśmiechu jest z pewnością nieoceniona.