Jeśli marzysz o pięknym i śnieżnobiałym uśmiechu, to zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że należy o niego regularnie dbać. Osiągnięcie tego celu wymaga zmiany pewnych nawyków i wizyt kontrolnych u dentysty. Pomocne mogą być również zabiegi, takie jak higienizacja, której temat poruszymy w dzisiejszym artykule. Zastanawiasz się, jak często powinna być ona wykonywana, aby przynosiła najlepsze rezultaty? A czy wiesz, na czym dokładnie polega ten zabieg?
Higienizacja — co to właściwie jest?
O tym, z jakich konkretnie elementów składa się higienizacja, pisaliśmy w innym wpisie na naszym blogu. Nie poruszyliśmy tam jednak ważnej kwestii, jaką jest to, jak często należy wykonywać ten zabieg. Zanim jednak do tego dojdziemy, pokrótce przypomnimy, jakie konkretnie procedury wchodzą w skład higienizacji. Są to:
- skaling — stosowany w celu usunięcia kamienia nazębnego,
- piaskowanie — pozwala na usunięcie wszelkich przebarwień,
- polishing — to zabieg polerujący zęby,
- fluoryzacja — w celu zapobiegania próchnicy.
Wiele osób nawet nie wie, że taki zabieg istnieje, a jego wykonanie może przynieść ogromną różnicę nie tylko w wyglądzie zębów, ale również ich gładkości. Jeśli wcześniej nie miałeś okazji wykonać higienizacji, po pierwszym takim zabiegu odczujesz ogromną różnicę. Wszelkie osady, niemożliwe do usunięcia zwykłą szczoteczką do zębów, zostaną wyczyszczone. Tylko pomyśl, jak świeża będzie Twoja jama ustna!
Higienizacja — od czego zależy to, jak często trzeba ją wykonywać?
Okazuje się, że istnieją czynniki wpływające na to, że niektórzy powinni częściej decydować się na higienizację, niż inni. Przede wszystkim wskazaniami do zabiegu są:
- dieta bogata w barwiące zęby produkty — jeśli pijesz duże ilości czarnej kawy, lub czerwonego wina, warto zdecydować się na ten zabieg, ponieważ może on sprawić, że dostrzeżesz znaczną różnicę w kolorze swojego uśmiechu,
- chęć profesjonalnego wybielenia zębów w gabinecie dentystycznym — niezależnie od tego, jaki rodzaj wybielania wybierzesz, dentysta z pewnością poprosi Cię o uprzednie wykonanie higienizacji, aby zminimalizować ryzyko, że osady przekształcą się w przebarwienia — co więcej, osady i kamień nazębny pokrywające powierzchnię szkliwa przeszkadzają w działaniu środka wybielającego.
- niestosowanie nici dentystycznej — choć każdy powinien to robić, realia są inne; udając się w takim wypadku na higienizację, usuniesz wszelki kamień nazębny i inne nieczystości nagromadzone w Twoich przestrzeniach międzyzębowych.
To główne zalecenia do tego, aby zabieg wykonywać… no właśnie, ile razy w roku? Standardowo, zaleca się przeprowadzanie higienizacji raz na pół roku. W wymienionych wyżej przypadkach może okazać się to niewystarczające, ale trzy razy do roku powinno wystarczyć. Pamiętaj, żeby dbać o zęby również regularnie, w domu!
Higienizacja raz na pół roku to piękny i zdrowy uśmiech!
Warto wspomnieć o tym, że oprócz zalet związanych z estetyką, higienizacja jest również skuteczną metodą przeciwdziałania próchnicy i innych chorób jamy ustnej, takich jak na przykład zapalenie dziąseł. Wykonując ją, dbasz nie tylko o piękny, biały uśmiech, ale również o swoje zdrowie! Będąc na kolejnej wizycie kontrolnej u swojego dentysty, koniecznie zapytaj o higienizację. O dziwo nie każdy pacjent o niej słyszał.
Jeśli chcesz wykonać skuteczną, bezbolesną higienizację na terenie Wrocławia, koniecznie odwiedź nasz gabinet! Orthoclinic — doświadczony dentysta Wrocław — to zespół specjalistów, których pasją jest wywoływanie uśmiechu na ustach swoich Klientów.