Zdrowie mózgu a higiena jamy ustnej - czy wiesz, że…

30.10.2024 - 4 min. czytania - zmodyfikowano: 30.10.2024

O tym, dlaczego warto dbać o zdrowie jamy ustnej, pisaliśmy już niejednokrotnie.

  • Choroby dziąseł mogą powodować przenikanie bakterii do krwioobiegu, a następnie do różnych organów w ciele, w tym do mózgu.
  • Co ciekawe, toksyny uwalniane przez bakterie namnażające się podczas nieleczonego stanu zapalnego w jamie ustnej zwiększają ryzyko zachorowania na Alzheimera.
Zdjęcie kobiety, która myje zęby

Cóż… nie da się ukryć, że chodzi tutaj o coś znacznie bardziej istotnego, niż jedynie estetyka. Jakiś czas temu poruszaliśmy temat tego, do jakich schorzeń mogą prowadzić nieleczone problemy z zębami, a więc serdecznie zapraszamy również do przeczytania tego wpisu. Warto wiedzieć, że ich konsekwencją bywają także problemy z prawidłowym funkcjonowaniem mózgu.

Dlaczego higiena jamy ustnej jest powiązana ze zdrowiem mózgu?

Przede wszystkim ma to związek z bakteriami, które namnożone wskutek nieleczonych chorób na przykład dziąseł, mogą dostać się do krwioobiegu, a zatem powędrować do różnych organów w naszym ciele.

Cóż… nie trzeba chyba szczególnie podkreślać, że zdarza się, iż wskutek takiej sytuacji można niespodziewanie mierzyć się z uszkodzeniami naczyń krwionośnych w mózgu, co jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia. Do najpopularniejszej bakterii namnażającej się w trakcie mierzenia się z chorobami dziąseł, zaliczamy porphyromonas gingivalis i to ona właśnie powoduje tego typu dolegliwości. Jeśli więc od dawna czujesz, że z ich zdrowiem nie wszystko jest tak, jak powinno, koniecznie skonsultuj się z dentystą i powiedz mu o swoich wątpliwościach, a być może uchronisz się od niebezpiecznych konsekwencji ich ignorowania!

Pacjent podczas wizyty kontrolnej u dentysty

Sprawdź inny nasz wpis, gdzie więcej mówimy o tym, jak dbać o zdrowie dziąseł, aby móc cieszyć się brakiem bólu, krwawienia podczas szczotkowania, a także świeżym oddechem.

Czy wiesz, że… nieleczone choroby zębów i dziąseł mogą zwiększać ryzyko zachorowania na Alzheimera?

Choć ten fakt może wydawać się niektórym zaskakujący, to właśnie tak jest - otóż badania udowodniły, że wcześniej wspomniana już bakteria wraz z wydzielanymi przez nią toksynami ma realny wpływ na niszczenie komórek mózgowych, a co za tym idzie, znacznie zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Alzheimera. Naukowcy, analizując substancje znajdujące się w mózgach osób zmagających się z nią natrafili na gingipainy, czyli właśnie toksyny pochodzące od bakterii namnażającej się w naszej jamie ustnej przez nieleczone dolegliwości zębowe i dziąsłowe.

Choroby przyzębia pogarszają umiejętności poznawcze, negatywnie wpływając na koncentrację i pamięć

Osoby mierzące się z zaawansowanymi problemami z przyzębiem niestety, ale często doświadczają problemów z codziennymi czynnościami - dotyczy to oczywiście w dużej mierze osób starszych. Trudno jest się im skupić, często się mylą, w szczególności jeśli chodzi o drobne rzeczy wymagające zapamiętania, czują się zagubione. Powodem bywają bakterie rozwijające się wskutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej, które - jak już wyżej pisaliśmy - mają umiejętność przenikania do naszego krwioobiegu i uszkadzają część mózgu odpowiedzialną za prawidłowe funkcje poznawcze.

Nieleczone zapalenie leczone u dentysty

Higiena jamy ustnej przekłada się na wiele procesów w naszym ciele, o czym należy bezwzględnie pamiętać

Jak widzisz, nieleczone stany zapalne dotyczące zębów i dziąseł to zagrożenie dla całego organizmu, szczególnie jeśli chodzi o osoby starsze. Regularne wizyty kontrolne, prawidłowa dieta i odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej to absolutna podstawa, o czym powinien wiedzieć każdy. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, koniecznie się z nami skontaktuj, a chętnie rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości.

keyboard_arrow_up
Natalia Wiertelorz

Natalia Wiertelorz

Recepcjonistka / Higienistka

W 2015 roku Pani Natalia ukończyła szkołę na kierunku asystentka stomatologiczna. Od grudnia 2015 roku pracowała w gabinecie stomatologicznym Evadent2 we Wrocławiu, gdzie została przygotowana do asysty w stomatologii zachowawczej, endodoncji mikroskopowej, chirurgii, implantologii i protetyce. We wrześniu 2017 roku podjęła naukę na kierunku higienistki stomatologicznej i w 2019 roku uzyskała dyplom. W 2018 roku podjęła pracę w Centrum Chirurgii i Estetyki Twarzy gdzie pracowała głównie w chirurgii i ortodoncji. Dzięki tej pracy zgłębiła swoją wiedze w fotografii stomatologicznej, a także pracy na skanerze wewnątrzustnym. Od kwietnia 2019 roku rozpoczęła pracę w Centrum Ortodontyczno-Stomatologicznym OrthoClinic, gdzie zajmuję się głównie pracą na recepcji, a także wykonuje zabiegi higienizacyjne.

Rysowana mapa pokazująca Orthoclinic

Zapraszamy również zmotoryzowanych

Niestety nie mamy miejsc postojowych bezpośrednio pod naszym gabinetem, które moglibyśmy udostępnić naszym pacjentom. Miejsca takie dostępne są na pobliskich osiedlach wokół bloków mieszkalnych, zarówno na ulicy Przyjaźni, Rodzinnej jak i Sąsiedzkiej. Można też parkować wzdłuż ulicy Krzyckiej.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up