Czy to paradontoza?

23.10.2021 - 3 min. czytania - zmodyfikowano: 01.08.2024

Paradontozę wywołują bakterie namnażające się w jamie ustnej. Jest to często następstwo nieprawidłowej higieny jamy ustnej, istnieją jednak czynniki ryzyka, które pomimo odpowiedniej dbałości o zęby przyczyniają się do wystąpienia paradontozy. Jest to choroba objawiająca się w bardzo charakterystyczny sposób. Im wcześniej zostanie wykryta, tym większa szansa na skuteczne leczenie.

Grupa zwiększonego ryzyka

Paradontoza występuje w większości przypadków u osób po 40. roku życia. Zazwyczaj jest to efekt nieprawidłowego szczotkowania zębów i niewłaściwej higieny jamy ustnej. Może też do jej wystąpienia przyczynić się osłabiony układ odpornościowy i czynniki genetyczne, na co nie mamy bezpośredniego wpływu. Znacznie bardziej na paradontozę narażone są osoby palące papierosy. Nawet przy dobrej higienie jamy ustnej istnieje duże ryzyko utraty kości w ich zębach. Warto wiedzieć, że 90% przypadków zapalenie przyzębia, które nie reaguje na leczenie dotyczy właśnie palaczy. Są też osoby, które mają genetyczne predyspozycje sprzyjające występowaniu chorób dziąseł. W rzadkich przypadkach, co jednak się zdarza, do zapalenia przyzębia dochodzi już u osób bardzo młodych, nawet w wieku 18 lat. Choroba się rozwija i postępuje powoli. W pierwszych stadiach jej rozpoznanie jest bardzo trudne, nie dostrzega się wyraźnych sygnałów. Z tego powodu większość problemów wykrywanych jest już na bardziej zaawansowanym etapie. O higienę jamy ustnej bardziej powinny dbać również osoby zmagające się z cukrzycą typu 2. Na zapalenie przyzębia bardziej narażeni są diabetycy, u których występują bardzo duże wahania poziomów cukru we krwi. W grupie ryzyka są też osoby spożywające duże ilości przetworzonej żywności i rafinowanych węglowodanów.

Objawy paradontozy

Na początku pojawia się ból i krwawienie dziąseł. Można to utożsamiać z innymi chorobami zębów i dziąseł, co czasami jest bagatelizowane przez pacjenta. Dla paradontozy to zielone światło, że może postępować. Bakterie przemieszczają się do przestrzeni międzyzębowych, aby następnie dotrzeć do kieszonek dziąsłowych. Tam dochodzi do procesów gnilnych. W konsekwencji pojawia się nierzadko ruchomość zębów, a także nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Można też odczuwać specyficzny posmak w ustach. Zęby stają się nadwrażliwe, szczególnie na wysokie i niskie temperatury. Podczas szczotkowania, ale też samoistnie krwawią dziąsła. Obserwujemy również obrzęk dziąseł i czasem szparowatość zębów. W zaawansowanym stadium może również pojawić się ropna wydzielina. Wszystko to są sygnały, że w naszej jamie ustnej zachodzą bardzo niepokojące zmiany. Być może jest to jeszcze wczesne stadium paradontozy, ale może też oznaczać, że choroba jest już na zaawansowanym poziomie.

Diagnostyka i leczenie paradontozy

Lekarz przy podejrzeniu paradontozy zleca wykonanie badania za pomocą cyfrowej sondy periodontologicznej PA-ON. Z jej wykorzystaniem możliwe jest rozpoznanie choroby już we wczesnym stadium, jak też kontrolowanie jej przebiegu. Wyniki są dostępne od razu po wykonaniu badania, dzięki czemu diagnoza jest stawiana bardzo szybko. W zależności od stopnia zaawansowania paradontozę możemy leczyć kilkoma metodami. Jeżeli jesteśmy na początkowym etapie rozwoju paradontozy, lekarz zleca zmiany nawyków w pielęgnacji zębów. Jeżeli osad nazębny jest już widoczny, usuwana jest płytka i kamień nazębny, a następnie zabezpieczana jest powierzchnia zębów przed jego ponownym wystąpieniem. Czyści się też kieszonki przyzębowe mechanicznie i manualnie. Jeżeli paradontoza jest już zaawansowana, to konieczna jest regeneracja tkanek przyzębia, do czego konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Nieleczona paradontoza skutkuje utratą zębów. Jak wynika z szacunkowych danych, wśród dorosłych osób około 70% utraty zębów wywołane jest zapaleniem przyzębia. Aby temu zapobiec, nie unikaj kontrolnych wizyt u stomatologa i zgłaszaj wszelkie niepokojące Cię objawy.

keyboard_arrow_up
Natalia Wiertelorz

Natalia Wiertelorz

Recepcjonistka / Higienistka

W 2015 roku Pani Natalia ukończyła szkołę na kierunku asystentka stomatologiczna. Od grudnia 2015 roku pracowała w gabinecie stomatologicznym Evadent2 we Wrocławiu, gdzie została przygotowana do asysty w stomatologii zachowawczej, endodoncji mikroskopowej, chirurgii, implantologii i protetyce. We wrześniu 2017 roku podjęła naukę na kierunku higienistki stomatologicznej i w 2019 roku uzyskała dyplom. W 2018 roku podjęła pracę w Centrum Chirurgii i Estetyki Twarzy gdzie pracowała głównie w chirurgii i ortodoncji. Dzięki tej pracy zgłębiła swoją wiedze w fotografii stomatologicznej, a także pracy na skanerze wewnątrzustnym. Od kwietnia 2019 roku rozpoczęła pracę w Centrum Ortodontyczno-Stomatologicznym OrthoClinic, gdzie zajmuję się głównie pracą na recepcji, a także wykonuje zabiegi higienizacyjne.

Rysowana mapa pokazująca Orthoclinic

Zapraszamy również zmotoryzowanych

Niestety nie mamy miejsc postojowych bezpośrednio pod naszym gabinetem, które moglibyśmy udostępnić naszym pacjentom. Miejsca takie dostępne są na pobliskich osiedlach wokół bloków mieszkalnych, zarówno na ulicy Przyjaźni, Rodzinnej jak i Sąsiedzkiej. Można też parkować wzdłuż ulicy Krzyckiej.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up