Po co stosuje się miniimplanty ortodontyczne?

21.10.2022 - 3 min. czytania - zmodyfikowano: 01.08.2024

Miniimplanty ortodontyczne nie są w żaden sposób związane z implantami, które umieszcza się w miejscu utraconych zębów. Stosuje się je w leczeniu wad zgryzu i uznawane są za jeden z większych osiągnięć w ortodoncji w ostatnim czasie. Miniimplanty zakładane są tymczasowo, sam zabieg jest bezbolesny. Jaką funkcję pełnią w leczeniu i kiedy się je stosuje?

Miniimplanty w leczeniu ortodontycznym

Mają postać niewielkich śrubek i są wsparciem w leczeniu ortodontycznym przy pomocy aparatu. Ich skuteczność szacuje się nawet na 90%. Pełnią funkcję oparcia dla wyciągów, które z kolei odpowiadają za przemieszczanie się zębów w taki sposób, aby umiejscowiły się ostatecznie w wyznaczonych pozycjach. Miniimplanty wspierają ten proces i jednocześnie zapobiegają niepożądanym przesunięciom zębów. Ważne jest, że miniimplanty nie oddziałują na wszystkie zęby, jak jest to w przypadku aparatu ortodontycznego. Dzięki temu wykorzystuje się je, koncentrując się tylko na pewnym obszarze uzębienia. Poza tym zakłada się je przy dużych brakach w uzębieniu i w przypadku konieczności ściągania zębów zatrzymanych do łuków zębowych.

Rodzaje miniimplantów ortodontycznych

Miniimplanty ortodontyczne różnią się między sobą przede wszystkim rozmiarem. Śruby mają różne długości i średnice. Lekarz może więc idealnie dopasować miniimplant do konkretnego uzębienia, co przekłada się na skuteczność leczenia. Ze względu na to, że stosuje się go w różnych przypadkach, to główka nie ma też zawsze takiej samej budowy. Może mieć jedno lub dwa nacięcia, ale i dodatkowo być wyposażona w rowki bądź uchwyty. Większość miniimplantów ortodontycznych wykonanych jest ze stopu tytanu. To materiał przyjazny ludzkiemu organizmowi, nie wywołuje reakcji alergicznych, nie uczula i nie jest szkodliwy dla tkanek. Jednocześnie jest trwały, solidny i odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Zabieg założenia miniimplantu

Zabieg odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, więc pacjentowi nie towarzyszy ból. Po jego zakończeniu przez jakiś czas może jednak odczuwać dyskomfort. Założenie miniimplantu ortodontycznego polega na jego wkręceniu w kość łuku zębowego lub podniebienia. Zabieg nie wywołuje zazwyczaj skutków ubocznych. Można więc po jego zakończeniu wrócić do swoich codziennych obowiązków. W przypadku silniejszego bólu zaleca się zastosowanie leków przeciwbólowych. Przez kilka dni dobrze jest też unikać twardych pokarmów. Warto również po każdym posiłku czyścić miejsce wokół miniimplantu małą szczoteczką. Jest to miejsce wrażliwe, więc nie powinno się go myć szczoteczką elektryczną. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia stanu zapalnego, nie należy dotykać miniimplantu językiem i rękami. Miniimplanty ortodontyczne umieszcza się w jamie ustnej tymczasowo. Usuwane są po zakończeniu leczenia. Są też bardzo dyskretne i pozostają niewidoczne np. podczas uśmiechania się czy mówienia. Co najważniejsze jednak pozwalają na leczenie wad, które wcześniej można było skorygować tylko podczas zabiegu chirurgicznego.

keyboard_arrow_up
Natalia Wiertelorz

Natalia Wiertelorz

Recepcjonistka / Higienistka

W 2015 roku Pani Natalia ukończyła szkołę na kierunku asystentka stomatologiczna. Od grudnia 2015 roku pracowała w gabinecie stomatologicznym Evadent2 we Wrocławiu, gdzie została przygotowana do asysty w stomatologii zachowawczej, endodoncji mikroskopowej, chirurgii, implantologii i protetyce. We wrześniu 2017 roku podjęła naukę na kierunku higienistki stomatologicznej i w 2019 roku uzyskała dyplom. W 2018 roku podjęła pracę w Centrum Chirurgii i Estetyki Twarzy gdzie pracowała głównie w chirurgii i ortodoncji. Dzięki tej pracy zgłębiła swoją wiedze w fotografii stomatologicznej, a także pracy na skanerze wewnątrzustnym. Od kwietnia 2019 roku rozpoczęła pracę w Centrum Ortodontyczno-Stomatologicznym OrthoClinic, gdzie zajmuję się głównie pracą na recepcji, a także wykonuje zabiegi higienizacyjne.

Rysowana mapa pokazująca Orthoclinic

Zapraszamy również zmotoryzowanych

Niestety nie mamy miejsc postojowych bezpośrednio pod naszym gabinetem, które moglibyśmy udostępnić naszym pacjentom. Miejsca takie dostępne są na pobliskich osiedlach wokół bloków mieszkalnych, zarówno na ulicy Przyjaźni, Rodzinnej jak i Sąsiedzkiej. Można też parkować wzdłuż ulicy Krzyckiej.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up