Gingiwoplastyka - na czym polega?

29.03.2024 - 4 min. czytania - zmodyfikowano: 01.08.2024

Rozwój ortodoncji sprawia, że niemal każdy z nas może - przy współpracy z doświadczonym specjalistą - pozbyć się swoich kompleksów związanych z uzębieniem.

  • Gingiwoplastyka to zabieg polegający na plastyce linii dziąseł i kości, aby osiągnąć jak najbardziej estetyczny efekt.
  • Istnieje kilka sytuacji, w których wykonanie gingiwoplastyki może być konieczne ze względu na zdrowie i komfort pacjenta.
  • Gingiwoplastyka jest małoinwazyjna. Przeprowadza się ją z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego.

Choć ten, kto nigdy nie miał podobnego problemu, nigdy nie zrozumie, jak duży wpływ na komfort życia może mieć niezadowalający uśmiech, my doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Jesteśmy tutaj, aby pomagać! Należy podkreślić, że zęby to nie tylko estetyczny wygląd, ale również pewność siebie. Jednym z zabiegów, które podnoszą jakość życia naszych pacjentów, jest gingiwoplastyka.

Zabieg gingiwoplastyki

Na czym tak naprawdę polega gingiwoplastyka?

Nazwa może wydawać się skomplikowana. Celem Gingiwoplastyki jest przywrócenie jak najbardziej estetycznego wyglądu dziąseł oraz kości, do których są one przytwierdzone. W skrócie można nazywać to korektą kształtu linii dziąseł. Wielu pacjentów przyznaje, iż jest to ich największy kompleks. Obecnie dostępne są liczne technologie, dzięki którym bez najmniejszych problemów można dokonać metamorfozy odmieniającej nie tylko wygląd, ale i samopoczucie.

Jak wygląda przebieg zabiegu?

Pierwszym krokiem gingiwoplastyki jest zastosowanie przez lekarza znieczulenia miejscowego. Następnie usuwa on zbyt rozrośnięte fragmenty dziąseł i kości. Są one kształtowane w taki sposób, aby osiągnąć estetyczną linię przyczepu do tkanek miękkich. Na końcu specjalista zszywa dziąsła i zakłada opatrunek, aby przyspieszyć gojenie się rany, a tym samym, by pacjent mógł jak najszybciej wrócić do pełni zdrowia, już z nowym uśmiechem.

W jakich przypadkach stosuje się gingiwoplastykę?

Gingiwoplastykę stosuje się głównie u pacjentów, którzy nie są zadowoleni z wyglądu swojej linii dziąseł, ale istnieją również inne zalecenia do zabiegu. Procedurę często wykonuje się także w przypadku, gdy u pacjenta wystąpi poddziąsłowe złamanie korony zęba. Wtedy konieczna jest mikrochirurgiczna plastyka kości i dziąsła dookoła zęba - inaczej zaburzy się wcześniej wspomniana linia dziąseł.

Zaleceniem do wykonania gingiwoplastyki jest również próchnica pod linią korzenia. Tutaj tak jak w poprzednim przypadku, po jej wyleczeniu trzeba odpowiednio odbudować kształt dziąsła i kości, by całość wyglądała satysfakcjonująco. Zabieg ten jest też przeznaczony dla wszystkich pacjentów, u jakich występują wrodzone wady genetyczne, w tym przerosty i nieprawidłowości w kościach wyrostka zębodołowego.

Gingiwoplastykę stosuje się także w sytuacji wystąpienia intensywnego zapalenia dziąseł, z którym wiąże się ich osunięcie i odsłonięcie szyjki zębowej. Ostatnim przypadkiem, o jakim warto wspomnieć, jest problem zębów zatrzymanych w kości. Po ich wyciągnięciu konieczne jest wykonanie plastyki dziąsła i kości, by odzyskać estetykę w jamie ustnej.

Jak przygotować się do zabiegu gingiwoplastyki?

Przede wszystkim, aby odpowiednio nastawić i przygotować się do zabiegu gingiwoplastyki, należy odwiedzić dentystę. Konieczne jest przeprowadzenie wywiadu oraz diagnostyki. Dzięki temu dowiesz się, czy można przeprowadzić u Ciebie tę procedurę i jaki będzie czas rekonwalescencji - lekarz przeprowadzi profesjonalną analizę Twojego przypadku. Gingiwoplastyka nie wymaga szczególnego czy skomplikowanego przygotowania. Najważniejsze jest, aby pozbyć się nagromadzonego kamienia nazębnego, na przykład przez przeprowadzenie higienizacji, ale jeśli wystąpi taka konieczność, lekarz na pewno to podkreśli.

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy można przeprowadzić u Ciebie ten zabieg, koniecznie się z nami skontaktuj. Dowiesz się, jakie są szanse i poznasz szczegóły co do całej procedury. Warto podkreślić, że jako doświadczona klinika ortodontyczna we Wrocławiu, dbamy o każdego pacjenta, a w szczególności o jego samopoczucie oraz komfort.

keyboard_arrow_up
Natalia Wiertelorz

Natalia Wiertelorz

Recepcjonistka / Higienistka

W 2015 roku Pani Natalia ukończyła szkołę na kierunku asystentka stomatologiczna. Od grudnia 2015 roku pracowała w gabinecie stomatologicznym Evadent2 we Wrocławiu, gdzie została przygotowana do asysty w stomatologii zachowawczej, endodoncji mikroskopowej, chirurgii, implantologii i protetyce. We wrześniu 2017 roku podjęła naukę na kierunku higienistki stomatologicznej i w 2019 roku uzyskała dyplom. W 2018 roku podjęła pracę w Centrum Chirurgii i Estetyki Twarzy gdzie pracowała głównie w chirurgii i ortodoncji. Dzięki tej pracy zgłębiła swoją wiedze w fotografii stomatologicznej, a także pracy na skanerze wewnątrzustnym. Od kwietnia 2019 roku rozpoczęła pracę w Centrum Ortodontyczno-Stomatologicznym OrthoClinic, gdzie zajmuję się głównie pracą na recepcji, a także wykonuje zabiegi higienizacyjne.

Rysowana mapa pokazująca Orthoclinic

Zapraszamy również zmotoryzowanych

Niestety nie mamy miejsc postojowych bezpośrednio pod naszym gabinetem, które moglibyśmy udostępnić naszym pacjentom. Miejsca takie dostępne są na pobliskich osiedlach wokół bloków mieszkalnych, zarówno na ulicy Przyjaźni, Rodzinnej jak i Sąsiedzkiej. Można też parkować wzdłuż ulicy Krzyckiej.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up