Chirurgia stomatologiczna - co to jest?

28.04.2023 - 3 min. czytania - zmodyfikowano: 01.08.2024

Chirurgia stomatologiczna kojarzy się zwykle z bolesnymi, poważnymi i długotrwałymi zabiegami. Co prawda to w jej zakresie jest bardziej inwazyjne leczenie, ale współcześnie pozwala ona na zapewnienie pacjentowi dużego komfortu. W tym artykule opiszemy, czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna.

Kim jest chirurg stomatolog?

Stomatologia to bardzo szeroki dział medycyny. Z tego też względu działa w jej zakresie wielu specjalistów. Jednym z nich jest chirurg stomatolog. Jego zadaniem jest diagnozowanie, leczenie i wykonywanie różnego rodzaju zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy ustnej, w tym również w okolicy twarzowej. Do jego obowiązków należy także usuwanie zębów mądrości, jeśli jest to konieczne ze względu na ich zły stan lub problemy związane z budową szczęki.

Chirurg stomatolog wykonuje też wszczepy implantowe, które są wprowadzane do kości szczęki lub żuchwy w celu zastąpienia brakujących zębów. Zabieg robi się najczęściej w przypadku braku jednego lub kilku zębów — mogą być wtedy stosowane jako trwała alternatywa dla mostów lub protez. Chirurg stomatolog leczy choroby przyzębia i tkanki kostnej, takie jak zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia i parodontopatia. W przypadku poważnych chorób przyzębia, które prowadzą do utraty tkanki kostnej wokół zębów, specjalista może przeprowadzić zabiegi regeneracji kości, takie jak przeszczep, aby przywrócić ubytki. Może on również wykonywać biopsję i usuwać zmiany patologiczne, takie jak torbiele, polipy i guzy w jamie ustnej.

Aby zostać tego rodzaju specjalistą, należy ukończyć 5-letnie studia stomatologiczne oraz odbyć 5-letni specjalizacyjny program kształcenia w zakresie chirurgii stomatologicznej.

Chirurgia w stomatologii - jak wygląda zabieg?

Ze względu na to, jak wiele różnych zabiegów obejmuje chirurgia stomatologiczna, mogą one wyglądać różnie, w zależności od rodzaju operacji, stopnia skomplikowania i lokalizacji, jakiej dotyczy. Ogólny przebieg zabiegu z zakresu chirurgii stomatologicznej wygląda następująco:

  1. Przygotowanie do zabiegu — w celu zapewnienia bezpieczeństwa, pacjent musi przejść badania i uzyskać odpowiednie zezwolenia lekarskie. W przypadku większych operacji może zostać zastosowane znieczulenie ogólne lub miejscowe.
  2. Dostęp do miejsca operacji — chirurg stomatolog otwiera dostęp do miejsca operacji poprzez nacięcie tkanek miękkich i/lub kości.
  3. Usunięcie lub naprawa problemu — specjalista usuwa uszkodzony ząb, wykonuje resekcję korzenia zębowego, czy też przeprowadza inną operację, w zależności od rodzaju problemu.
  4. Zakończenie operacji — po wykonaniu zabiegu, chirurg stomatolog zszywa tkaniny miękkie, aby przyspieszyć proces gojenia.
  5. Okres rekonwalescencji — pacjent powinien przestrzegać zaleceń, takich jak unikanie jedzenia twardych pokarmów, dbanie o higienę jamy ustnej i stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, jeśli są przepisane. W niektórych przypadkach, po zabiegu chirurgicznym może być wymagany dalszy nadzór i leczenie u chirurga stomatologa. W przypadku bardziej skomplikowanych zabiegów pacjent może wymagać hospitalizacji i dalszej opieki medycznej.

Podsumowując, chirurgia stomatologiczna to dziedzina stomatologii, która zajmuje się przeprowadzaniem różnego rodzaju zabiegów w jamie ustnej. Obejmują one usuwanie zębów, wszczepianie implantów zębowych, przeprowadzanie operacji na kościach i tkankach miękkich oraz leczenie chorób przyzębia i innych schorzeń. Chirurg stomatolog wykonuje zabiegi zarówno w znieczuleniu miejscowym, jak i ogólnym. Wymagają one specjalistycznej wiedzy i umiejętności oraz nowoczesnego sprzętu i narzędzi. Choć ta dziedzina stomatologii może źle kojarzyć się wielu pacjentom, ale jest ona niezwykle potrzebna. Pozwala pozbyć się wielu dolegliwości.

keyboard_arrow_up
Natalia Wiertelorz

Natalia Wiertelorz

Recepcjonistka / Higienistka

W 2015 roku Pani Natalia ukończyła szkołę na kierunku asystentka stomatologiczna. Od grudnia 2015 roku pracowała w gabinecie stomatologicznym Evadent2 we Wrocławiu, gdzie została przygotowana do asysty w stomatologii zachowawczej, endodoncji mikroskopowej, chirurgii, implantologii i protetyce. We wrześniu 2017 roku podjęła naukę na kierunku higienistki stomatologicznej i w 2019 roku uzyskała dyplom. W 2018 roku podjęła pracę w Centrum Chirurgii i Estetyki Twarzy gdzie pracowała głównie w chirurgii i ortodoncji. Dzięki tej pracy zgłębiła swoją wiedze w fotografii stomatologicznej, a także pracy na skanerze wewnątrzustnym. Od kwietnia 2019 roku rozpoczęła pracę w Centrum Ortodontyczno-Stomatologicznym OrthoClinic, gdzie zajmuję się głównie pracą na recepcji, a także wykonuje zabiegi higienizacyjne.

Rysowana mapa pokazująca Orthoclinic

Zapraszamy również zmotoryzowanych

Niestety nie mamy miejsc postojowych bezpośrednio pod naszym gabinetem, które moglibyśmy udostępnić naszym pacjentom. Miejsca takie dostępne są na pobliskich osiedlach wokół bloków mieszkalnych, zarówno na ulicy Przyjaźni, Rodzinnej jak i Sąsiedzkiej. Można też parkować wzdłuż ulicy Krzyckiej.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up