Przyczyny i sposoby leczenia wrażliwych zębów

26.05.2023 - 3 min. czytania - zmodyfikowano: 01.08.2024

Wrażliwość zębów to powszechna dolegliwość, która dotyka wiele osób na całym świecie. Osoby, które zostały dotknięte tym problemem, mogą odczuwać ból i dyskomfort podczas jedzenia lub picia, szczotkowania, a nawet w czasie oddychania przez usta. Może mieć ona różne przyczyny, takie jak próchnica, uszkodzenie szkliwa lub choroby dziąseł. W poniższym artykule opiszemy, co powoduje powstawanie tej dolegliwości oraz jakimi sposobami można pozbyć się problemu.

Wrażliwe zęby — jakie są przyczyny tej dolegliwości?

Wrażliwość zębów to problem, który może dotknąć każdego, bez względu na wiek czy stan zdrowia jamy ustnej. Przyczyny wrażliwości zębów mogą być różnorodne i często wynikają z kombinacji wielu czynników. Jedną z najczęstszych przyczyn jest odsłonięcie zębiny – wrażliwej części zęba, znajdującej się pod szkliwem. Powodowane jest ono zbyt intensywnym szczotkowaniem, z użyciem twardej szczoteczki. Kolejnymi czynnikami, prowadzącymi do nadwrażliwości zębów jest próchnica oraz choroby dziąseł. Bakterie obecne w naszej jamie ustnej wytwarzają kwas, niszczący nasze szkliwo. Problem ten może także dotyczyć osób, które złamały lub ukruszyły ząb.

Okazuje się, że nasze nawyki żywieniowe również mają ogromne znaczenie! Nadmierne spożywanie kwaśnych lub słodkich pokarmów i napojów, czy palenie papierosów jest jedną z głównych przyczyn nadwrażliwości zębów. Co więcej, powodują one także wiele innych problemów w jamie ustnej — warto mieć to na uwadze.

Jak poradzić sobie z nadwrażliwością zębów?

Nadwrażliwość zębów to bardzo dotkliwa dolegliwość, która daje o sobie znać każdego dnia. Istnieje kilka sposobów, aby się jej pozbyć. Warto testować różne rozwiązania i znaleźć to idealne dla siebie. Dentyści często polecają rezygnację z twardej szczoteczki, na rzecz tej delikatniejszej. Taka o miękkim włosiu jest najbardziej odpowiednia dla osób z wrażliwymi zębami. Szczotkowanie powinno odbywać się, używając ruchów okrężnych. Zbyt mocne naciskanie szczoteczką na zęby może prowadzić do zniszczenia szkliwa i odsłonięcia zębiny.

Sposobem na poradzenie sobie z problemem zbyt wrażliwych zębów może być także stosowanie specjalnych past. Zawierają one składniki, które pomagają zablokować bodźce, powodujące ból, takie jak zimno, ciepło czy słodkie. Są to np. fluorek sodu, potas, węglan wapnia, fosforan wapnia, aminofluorek oraz ekstrakt z aloesu. Te składniki mają właściwości przeciwzapalne i łagodzące, co pomaga zredukować dolegliwości.

Warto także ograniczyć spożywanie kwaśnych czy słodkich produktów oraz zaprzestać palenia papierosów. Jeśli problem się nasila, należy udać się do odpowiedniego specjalisty. Regularne wizyty u dentysty umożliwią pozbycie się nadwrażliwości zębów. Profesjonalne ich oczyszczanie, wypełnienie ubytków oraz usuwanie kamienia nazębnego pozwala zachować zdrowie i zapobiega rozwojowi chorób jamy ustnej.

Nadwrażliwość zębów - podsumowanie

Podsumowując, nadwrażliwość zębów jest dolegliwością, która wymaga odpowiedniej opieki i leczenia. Jest ona szczególnie uciążliwa, ponieważ prowadzi do dyskomfortu, co może znacząco wpłynąć na jakość życia. Ból związany z tym problemem jest ostry i intensywny, co utrudnia jedzenie, picie i wykonywanie codziennych czynności, takich jak szczotkowanie zębów. W przypadku osób z nadwrażliwością nawet kontakt z zimną lub gorącą wodą może wywołać ból, a to uniemożliwia spożywanie wielu potraw i napojów.

Ograniczenie spożywania kwaśnych czy słodkich produktów, palenia papierosów oraz stosowanie delikatnej szczoteczki i specjalnych past może pomóc w zmniejszeniu dolegliwości. Jednakże, w przypadku nasilenia problemu, ważne jest udać się do dentysty, który przeprowadzi odpowiednią diagnozę i zaproponuje skuteczne leczenie.

keyboard_arrow_up
Natalia Wiertelorz

Natalia Wiertelorz

Recepcjonistka / Higienistka

W 2015 roku Pani Natalia ukończyła szkołę na kierunku asystentka stomatologiczna. Od grudnia 2015 roku pracowała w gabinecie stomatologicznym Evadent2 we Wrocławiu, gdzie została przygotowana do asysty w stomatologii zachowawczej, endodoncji mikroskopowej, chirurgii, implantologii i protetyce. We wrześniu 2017 roku podjęła naukę na kierunku higienistki stomatologicznej i w 2019 roku uzyskała dyplom. W 2018 roku podjęła pracę w Centrum Chirurgii i Estetyki Twarzy gdzie pracowała głównie w chirurgii i ortodoncji. Dzięki tej pracy zgłębiła swoją wiedze w fotografii stomatologicznej, a także pracy na skanerze wewnątrzustnym. Od kwietnia 2019 roku rozpoczęła pracę w Centrum Ortodontyczno-Stomatologicznym OrthoClinic, gdzie zajmuję się głównie pracą na recepcji, a także wykonuje zabiegi higienizacyjne.

Rysowana mapa pokazująca Orthoclinic

Zapraszamy również zmotoryzowanych

Niestety nie mamy miejsc postojowych bezpośrednio pod naszym gabinetem, które moglibyśmy udostępnić naszym pacjentom. Miejsca takie dostępne są na pobliskich osiedlach wokół bloków mieszkalnych, zarówno na ulicy Przyjaźni, Rodzinnej jak i Sąsiedzkiej. Można też parkować wzdłuż ulicy Krzyckiej.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up