Czy soki owocowe niszczą szkliwo?

17.12.2019 - 1 min. czytania - zmodyfikowano: 01.08.2024

Silna budowa, dobrze zakotwiczone!

Zęby mają różne zadania: siekacze pomagają oddzielić jedzenie. Kły służą do chwytania, przytrzymywania i rozrywania pokarmów, są one najsilniejsze z zębów, o najdłuższym korzeniu i koronie. Zęby przedtrzonowe odpowiadają za trzymanie jedzenia i rozdrabnianie, a trzonowce za miażdżenie jedzenia całkowicie. Mają one największy nacisk żucia i są one zakotwiczone za pomocą rozgałęzionych korzeni.

Naturalne zęby zbudowane są niezwykle dobrze. Szkliwo, najtwardsza tkanka w ludzkim organizmie, pokrywa koronę zęba. Głównymi składnikami są fosforan wapnia, węglan wapnia, które nadają szkliwu niezwykłą twardość w wyniku wprowadzenia fluoru.

Dziąsło chroni wrażliwe szyjki zębów i utrzymuje ząb w kości szczęki. Naturalną ochroną jest ślina, która działa jak naturalny detergent, po pierwsze wypłukuje bakterie i resztki jedzenia, a po drugie tworzy warstwę ochronną - znaną jako błonę - utrzymując enzymy i korzystne bakterie.

A jednak zęby są podatne na uszkodzenia!

Zęby są łatwo atakowane. Soki owocowe mają kwaśne pH i mogą powodować miejscowe osłabienie powierzchniowych warstw szkliwa. Naturalne kwasy wchodzące w skład soków zmiękczają szkliwo i są przyczyną jego ścierania. Picie soków w nadmiarze może osłabić szkliwo na tyle, że pojawi się nadwrażliwość zębów a nawet zacznie rozwijać się w nich próchnica. Dlatego warto poczekać około 15 do 30 minut po jedzeniu, aby umyć zęby, ponieważ w tym czasie ślina wykona swoje zadanie. Wcześniej można wypłukać jamę ustną wodą lub płynem do płukania.

Pasty o wysokim współczynniku ścieralności, które posiadają grube granulki czyszczące atakują szkliwo. Odsłonięte szyjki zębowe w większości przypadków są wynikiem nadmiernie intensywnego szorowania twardą szczoteczką do zębów: powoli, ale skutecznie odsłonią szyjki zębowe.

keyboard_arrow_up
Natalia Wiertelorz

Natalia Wiertelorz

Recepcjonistka / Higienistka

W 2015 roku Pani Natalia ukończyła szkołę na kierunku asystentka stomatologiczna. Od grudnia 2015 roku pracowała w gabinecie stomatologicznym Evadent2 we Wrocławiu, gdzie została przygotowana do asysty w stomatologii zachowawczej, endodoncji mikroskopowej, chirurgii, implantologii i protetyce. We wrześniu 2017 roku podjęła naukę na kierunku higienistki stomatologicznej i w 2019 roku uzyskała dyplom. W 2018 roku podjęła pracę w Centrum Chirurgii i Estetyki Twarzy gdzie pracowała głównie w chirurgii i ortodoncji. Dzięki tej pracy zgłębiła swoją wiedze w fotografii stomatologicznej, a także pracy na skanerze wewnątrzustnym. Od kwietnia 2019 roku rozpoczęła pracę w Centrum Ortodontyczno-Stomatologicznym OrthoClinic, gdzie zajmuję się głównie pracą na recepcji, a także wykonuje zabiegi higienizacyjne.

Rysowana mapa pokazująca Orthoclinic

Zapraszamy również zmotoryzowanych

Niestety nie mamy miejsc postojowych bezpośrednio pod naszym gabinetem, które moglibyśmy udostępnić naszym pacjentom. Miejsca takie dostępne są na pobliskich osiedlach wokół bloków mieszkalnych, zarówno na ulicy Przyjaźni, Rodzinnej jak i Sąsiedzkiej. Można też parkować wzdłuż ulicy Krzyckiej.

Nie zwlekaj, zadbaj o siebie już dziś!

Troszczymy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd, a w rezultacie wspaniałe samopoczucie.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? W OrthoClinic we Wrocławiu czeka na Ciebie szereg specjalistów - nie tylko z zakresu ortodoncji, ale też szeroko pojętej stomatologii. Nasz zespół odpowie na każde pytanie. Zadzwoń!

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 20.00

keyboard_arrow_up