09.02.2024

To, że piękny i zdrowy uśmiech jest ozdobą, to oczywisty fakt. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo potrafi on wpłynąć na wygląd całej twarzy.

  • Wady zgryzu wpływają na wygląd całej twarzy, zaburzając jej symetrię i powodując szereg innych problemów (na przykład z mówieniem, żuciem, czy oddychaniem).
  • Najczęściej występującymi wadami zgryzu są: tyłozgryz, przodozgryz, zgryz otwarty.
  • Odpowiednio zaplanowana terapia ortodontyczna to najlepszy sposób na pozbycie się wad zgryzu i przywrócenie estetycznego wyglądu twarzy.

Wady zgryzu - jak wpływają na twarz?

Prawidłowy zgryz to sprawa istotna głównie ze względów zdrowotnych - kiedy występują poważne wady, mogą się one wiązać nawet z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpowiedzialnego za przeżuwanie pokarmu. Istnieje również ryzyko ścierania się zębów i problemów z mówieniem. Warto pamiętać, że zaburzają one również estetykę całej twarzy. Jakie są najpopularniejsze wady zgryzu?

  • Tyłozgryz- cechuje się tym, że górne zęby są zbyt wysunięte/wychylone lub dolne zęby nadmiernie cofnięte. Środkowy odcinek twarzy wydaje się wtedy bardziej wyeksponowany, co najbardziej widać z profilu. Kiedy wada tego typu jest zaawansowana, powoduje znaczne problemy z żuciem, a nawet mówieniem, dlatego istotne jest zaplanowanie skutecznego leczenia. Powodem tyłozgryzu może być genetyka, ale również szkodliwe nawyki z dzieciństwa, takie jak na przykład ssanie kciuka. Co ciekawe, problem ten występuje często u osób, które znaczną część czasu oddychają przez usta - czy to z przyzwyczajenia, czy przez zatkany nos.
  • Przodozgryz - wada charakteryzuje się tym, że dolne zęby są wysunięte przed górne. Najbardziej widoczne jest to podczas uśmiechu - wtedy górny łuk jest znacznie mniej widoczny, niż dolny. Podobnie jak w przypadku przodozgryzu, wpływa ona negatywnie na komfort życia, skutkując wieloma problemami i zaburzając estetykę twarzy. Najczęstszymi powodami są genetyka, niedostateczny rozwój górnej szczęki lub nadmierny rozwój dolnej szczęki, czyli żuchwy. Odpowiednio zaplanowane leczenie ortodontyczne jest w tym przypadku kluczowe.
  • Zgryz otwarty - to sytuacja, w której między górnymi i dolnymi zębami występuje przerwa, nawet gdy zęby są zagryzione. W nienaturalny sposób wydłuża to twarz, a kiedy problem jest zaawansowany, pacjent może mieć trudności z całkowitym domknięciem ust, co jest wyjątkowo kłopotliwe. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, wada ta występuje wskutek nieprawidłowego rozwoju kości żuchwy lub/i niekorzystnych nawyków. Aby zapobiec pogłębianiu się problemu, stosuje się odpowiednią terapię ortodontyczną.

Wady zgryzu najłatwiej dostrzec z profilu - w znacznym stopniu wpływają na wygląd twarzy, a co za tym idzie, po przeprowadzeniu skutecznego leczenia, pacjent może zobaczyć ogromną różnicę i tym samym pozbyć się kompleksów. Zdrowie zębów nie jest więc związane jedynie z ich kondycją, ale również z ich prawidłowym ułożeniem!

Leczenie ortodontyczne jako rozwiązanie na większość wad zgryzu

W większości przypadków nie ma lepszego sposobu na pozbycie się problemu, niż odpowiednio dobrana i zaplanowana terapia ortodontyczna. Regularne wizyty u specjalisty pozwalają na analizę postępów i odzyskanie pięknego wyglądu zarówno uśmiechu, jak i całej twarzy. Wiąże się to również z polepszeniem komfortu życia. Istotne są również wszelkie działania mające zapobiegać występowaniu wad zgryzu, takie jak na przykład odpowiednia dieta od najmłodszych lat.