Aparaty ruchome - ortodonta Wrocław
Aparaty ruchome jednoszczękowe
Służą do ogólnej korekty zgryzu np. poszerzenia jednej lub obu szczęk oraz do prawidłowego ustawienia żuchwy względem szczęki.
Aparaty ruchome dwuszczękowe
Służą do ogólnej korekty zgryzu np. poszerzenia jednej lub obu szczęk oraz do prawidłowego ustawienia żuchwy względem szczęki. Mogą mieć różną postać zależną od rodzaju wady i potrzeb leczniczych.
Płytka przedsionkowa (korektor zgryzu)
Należy do grupy aparatów ortodontycznych ruchomych, co oznacza, iż wykorzystuje ona naturalne siły mięśni w celu poprawy wad zgryzu.
Korektory zgryzu stosujemy w celu:
- zapewnienia warunków prawidłowego rozwoju zgryzu u dziecka
- odzwyczajania dziecka od nawyku ssania: smoczka, palca lub wargi
- terapii dzieci z zaburzeniami mowy
Płytka przedsionkowa jest przeznaczona raczej dla młodszych dzieci, u których już pojawiły się zęby mleczne (ok.2-7 lat). Jest to plastikowa podłużna płytka, o obłym kształcie, wygięta w kształt łuku. Jest zaopatrzona w uchwyt taki jak w smoczkach – pozwala łatwo wyjmować aparat przedsionkowy i ustawiać go w odpowiednim ułożeniu.
Płytki przedsionkowe występują w różnych konfiguracjach, również z tzw. zaporą dla języka.
Gotowe profilaktyczne aparaty ruchome - trainery
Trainery są to elastyczne aparaty czynnościowe, występujące w wielu typach i rozmiarach. Oprócz ogólnej korekty zgryzu, szczególnie w wieku rozwojowym, posiadają elementy służące korekcie nieprawidłowych nawyków (oddychania, połykania, wymowy).
Co więcej, tego typu profilaktyczne aparaty ruchome doskonale wspomagają prawidłowy rozwój kości i mięśni w jamie ustnej. Wykorzystują one naturalne siły policzków i języka, przez co wymuszają prawidłowe ustawienie języka. Dla najlepszych efektów należy stosować je minimum przez kilka godzin dziennie, dobrym pomysłem jest wyrobienie u dziecka nawyku, aby zakładało trainer zawsze do snu.
Regularnie stosowane trainery pozwalają uniknąć w przyszłości wad zgryzu, które przekładają się nie tylko na nieestetyczny wygląd szczęki, ale również na komfort życia, a w tym mówienia, czy oddychania. Dodatkowo ich leczenie pochłania sporo środków i wymaga długiego czasu.