Aparaty retencyjne - ortodonta Wrocław
Retainer stały
Ze względu na tendencję do nawrotu wad zgryzu, po leczeniu ortodontycznym powinno się proponować pacjentom elementy retencyjne tzn. utrzymujące efekt terapii.
Stały retainer to specjalny drut ortodontyczny, idealnie dopasowany do językowej powierzchni dolnych zębów (przeważnie trójek i siekaczy), lub górnych zębów (zwykle siekaczy) i przymocowany do każdego zęba za pomocą małej ilości estetycznego kleju. Tak więc jest to element niewidoczny oraz nie sprawiający pacjentowi problemów z utrzymaniem higieny czy wymową.
Szyna retencyjna Osamu
Szyna retencyjna Osamu - jest to przezroczysta cienka płytka obejmująca zęby do granicy z dziąsłem. Stosuje się ją najczęściej do podtrzymania efektów leczenia ortodontycznego w górnym łuku zębowym.
Aparat płytowy ze śrubą Fishera (np: Płytka Schwarza)
Aparat płytowy ze śrubą Fishera (np: Płytka Schwarza) - jest to aparat ruchomy dedykowany osobno górnemu, lub dolnemu łukowi zębowemu. W akrylowej płycie Schwarza zatopione są elementy mocujące, oraz aktywnie działające na zęby w celu korekty ich położenia. Druciany fragment zachodzący na siekacze i kły to tzw. łuk wargowy.
Aparaty te klasyfikuje się jako czynne. Oznacza to, iż kształtowanie łuku zębowego następuje w wyniku sił wyzwalanych przez sam aparat. Dwie części składowe akrylowej płytki rozpiera wmontowana pomiędzy śruba. Czasami stosuje się płytkę Schwarza o niesymetrycznej konstrukcji lub z kilkoma śrubami. Całość utrzymuje się na zębach dzięki klamrom.
Płytka Schwarza najczęściej stosowana jest w leczeniu dzieci, zwykle służy do rozszerzenia górnych i dolnych łuków zębowych poprzez stymulacje przyrostu kości na szerokość. Taki rodzaj aparatu jest wskazany przed zakończeniem skoku wzrostowego, zatem stosowany jest najczęściej w okresie uzębienia mieszanego.
Aparaty te stosowane są również w niektórych przypadkach leczenia retencyjnego, po skończonym leczeniu aparatami stałymi u osób dorosłych w celu stabilizacji leczenia, lub minimalnej korekty, gdy tradycyjne szyny retencyjne były przez pacjenta użytkowane zbyt krótko.