Zabiegi i elementy dodatkowe - Wrocław
Wyciągi elastyczne
Wyciągi elastyczne - to tzw. "gumki", które pacjent rozpina według zaleceń lekarza w czasie między wizytami. Wspomagają one ruchy zębów w określonych kierunkach.
Gumki wyrównują zgryz i są bardzo ważne dla etapu leczenia ortodontycznego polegającego na ustalaniu zgryzu – zazwyczaj najtrudniejszego i trwającego najdłużej. Pełne współdziałanie pacjenta i dyscyplina w stosowaniu gumek są warunkami uzyskania optymalnych rezultatów w najkrótszym czasie.
Ponieważ noszenie gumek jest niezbędne dla powodzenia leczenia, należy zawsze ściśle przestrzegać odpowiednich instrukcji.
Wyciągi należy nosić nieprzerwanie, przez całą dobę, a także podczas aktywności i snu (o ile ortodonta nie przedstawił innych zaleceń), zdejmując je tylko na czas szczotkowania zębów i jedzenia.
Na początku konieczne może być korzystanie z lustra podczas zakładania wyciągów, lecz później zabieg ten przeprowadzany będzie „na wyczucie”. W razie wyczerpania się zapasu gumek należy skontaktować się z gabinetem, który przygotuje następny zestaw, aby nie tracić ciągłości leczenia.
Przed wyjściem z gabinetu pacjent powinien upewnić się, że wie, jak zakładać gumki ortodontyczne.
Miniimplant ortodontyczny
Miniimplant ortodontyczny - jest to kilkumilimetrowej długości śruba z małą główką, wprowadzana pod znieczuleniem w kość szczęki lub żuchwy (zabieg całkowicie bezbolesny i krótkotrwały). W oparciu o tą śrubkę można w dowolnych kierunkach przesuwać wybrane zęby, nie zmieniając pozycji pozostałych.
Miniimplanty ortodontyczne wykonane są z tytanu, materiału całkowicie nieszkodliwego dla organizmu ludzkiego. Wkręca się je za pomocą specjalnego śrubokrętu w znieczuleniu miejscowym w odpowiednie miejsca (ustalone przez lekarza ortodontę) w jamie ustnej. Zarówno umieszczenie jak i usunięcie miniimplantu jest zabiegiem bezbolesnym, bezkrwawym i krótkotrwałym.
Miniimplanty ortodontyczne najczęsciej stosujemy:
- do zamknięcia luk po usunięciu zębów ze wskazań ortodontycznych
- w celu ściągnięcia do łuków zębowych zębów zatrzymanych (najczęściej kłów)
- do korekty w położeniu linii pośrodkowejw przypadkach dużych braków zębowych
- w przypadkach dużych braków zębowych
- w celu intruzja zębów, tzn. wtłaczanie do kości zbyt wydłużonych zębów
- do prostowania korzeni zębów nachylonych wzdłuż łuku
Separacje ortodontyczne
Separacje ortodontyczne
Zabieg separacji zębów polega na umieszczeniu wokół zębów trzonowych (zazwyczaj 6-ek) specjalnych elastycznych elementów, które tworzą miejsce dla pierścieni zakładanych później na pierwsze zęby trzonowe. Czasem dotyczy to także innych zębów.
Separację zębów (oddzielanie zębów) wykonuje się na kilka dni przed przymiarką specjalnych metalowych pierścieni. Separacje usuwane są przez lekarza w momencie, gdy nastąpi rozsunięcie zębów - wówczas możemy zacementować pierścienie.
Stripping zębów
Stripping zębów - jest zabiegiem, w czasie którego niewielka ilość szkliwa (0,2-0,3 mm) zostaje starta ze stycznych powierzchni wybranych zębów, co pozwala uzyskać do 3 mm wolnego miejsca w całym łuku zębowym. Wykonuje się go podczas wizyt ortodontycznych, używając pasków lub krążków ściernych.
Miejsca poddane strippingowi następnie wygładza się. Szkliwo po zabiegu strippingu ulega wzmocnieniu drogą remineralizacji, za pośrednictwem jonów fluoru naturalnie zawartych w ślinie pacjenta i pastach do zębów. Czasem poddaje się je dodatkowo fluoryzacji. Zabieg strippingu dla większości pacjentów jest bezbolesny.
Stripping najczęściej wykonuje się w trakcie leczenia aparatami stałymi. Umożliwia on uszeregowanie zębów, bez konieczności ich usuwania. Redukcja powierzchni stycznych jest też metodą postępowania w przypadku dysproporcji między wielkością zębów górnych a dolnych. Stosuje się ją również w sytuacjach wachlarzowatego kształtu zębów przednich.
Zobacz efekt po zabiegu
W takich przypadkach użycie strippingu zapobiega powstawaniu ciemnych, trójkątnych przestrzeni w okolicy przydziąsłowej, które w znacznym stopniu mogą obniżyć końcowy efekt estetyczny. Stripping jest w pełni bezpiecznym zabiegiem powszechnie stosowanym we współczesnej ortodoncji.