31.01.2023

Ósemki to zęby, które budzą wiele wątpliwości. Wielu osobom kojarzą się z bólem i innymi niedogodnościami. Dlaczego nazywane są zębami mądrości? Czy trzeba je usuwać? Jaką rolę spełniają? W tym wpisie rozwiejemy wątpliwości!

Dlaczego ósemki nazywane są zębami mądrości?

Kwestia nazwy ósemek budzi wiele pytań. Czy faktycznie mają one jakikolwiek wpływ na naszą inteligencję? Okazuje się - jak zapewne się domyślacie, że nie. Nazywane są zębami mądrości z jednego prostego powodu. Pojawiają się one najpóźniej ze wszystkich. Zazwyczaj wychodzą pomiędzy siedemnastym a dwudziestym piątym rokiem życia, kiedy stajemy się dojrzali.

Jaką funkcję pełnią zęby mądrości?

Ósemki nie pojawiają się w jamie ustnej bez przyczyny. Są to trzecie zęby trzonowe, mające służyć do miażdżenia pokarmu. Co prawda odrywają pewną rolę w procesie trawienia, ale osoby, które ich nie posiadają, nie muszą obawiać się o dolegliwości z tego powodu. Badania potwierdzają, że zęby mądrości były zdecydowanie bardziej potrzebne naszym przodkom, niż nam. Podczas ewolucji nasza szczęka znacznie się zwężała. Obecnie z trudnością mieszczą się one w naszej jamie ustnej, dlatego proces wyżynania jest dla wielu osób problematyczny i pełen niedogodności. Znaczna większość posiadaczy ósemek decyduje się na ich usunięcie ze względu na ucisk i ból w szczęce.

Jakie problemy mogą powodować zęby mądrości?

Niestety, prawda jest taka, że zęby mądrości mogą przynieść nam zdecydowanie więcej szkód niż korzyści. Ósemki bardzo często wyrastają krzywo - nie mieszczą się w wąskiej szczęce. Niezbędne wtedy ich usunięcie, czasami nawet chirurgiczne. Podczas wyżynania mogą powstawać bolesne stany zapalne, doprowadzające nawet do wysokiej gorączki! Zdarza się także, iż pozostają one niewyrżnięte. Kiedy podejrzewamy, że zaczynają nam one wyrastać, warto udać się do dentysty, by skontrolował ten proces. Poniżej przedstawimy najczęstsze dolegliwości związane z ósemkami.

  • Zaburzenia układu zębów - mogą one sprawić, iż pojawią się liczne wady zgryzu nawet wtedy, gdy w przeszłości z sukcesem przeprowadzono leczenie ortodontyczne. Może to spowodować nie tylko zmiany w estetyce, ale także prowadzić do dolegliwości bólowych.
  • Rozwój próchnicy - położenie zębów mądrości powoduje, że trudno jest je dokładnie wyczyścić. Należy codziennie pamiętać o dotarciu nawet do trudno dostępnych miejsc podczas szczotkowania, by uniknąć tego problemu.
  • Wyrzynają się w kierunku policzka- uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i spożywanie posiłków.

Zalety wynikające z posiadania ósemek

Czy istnieją jakiekolwiek znaczące zalety posiadania zębów mądrości? Okazuje się, że dla ich posiadacza jest to raczej kwestia bardziej problematyczna, niż przynosząca jakiekolwiek korzyści. Stanowią one jednak przydatny obiekt badań dla naukowców. Ósemki to pokłady komórek macierzystych - mogą być one wykorzystywane w różnych procesach. W laboratoriach możliwe jest wytworzenie z nich komórek kostnych, a nawet nerwowych! Jak wiadomo, nauka i medycyna stale się rozwija. Z tego też powodu trudno jest przewidzieć, jakie przeznaczenie znajdziemy dla nich w przyszłości, ale jedno jest pewne - należy o nie sumiennie dbać!

Ósemki - co robić, by uniknąć kłopotów?

Badania potwierdzają, że zęby mądrości pojawiają się u 65% społeczeństwa. Warto samodzielnie sprawdzać, czy proces ich wyrzynania już się rozpoczął, a jeśli tak - udać się na kontrolę do specjalisty. Określi on, jakie są szanse na ich prawidłowy wzrost, a w przypadku problemów, zaplanuje zabieg usuwania.