19.02.2022

Istnieje wiele badań z obszaru diagnostyki. Dzięki ich wynikom możliwe jest odpowiednio wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Wśród nich jest tomografia komputerowa zębów. Umożliwia ona zobaczenie wewnętrznych struktur kości szczęki i żuchwy. Kiedy warto wykonać tomografię komputerową zęba, a kiedy jest ona nawet konieczna?

Co to jest tomografia komputerowa zęba?

Tomografia komputerowa umożliwia uzyskanie niezwykle szczegółowego obrazu przekrojowego badanego obiektu. W stomatologii stosuje się jedną z odmian tomografii komputerowej – tomografię wiązki stożkowej. W standardowej tomografii wiązka jest w kształcie wachlarza, z kolei głowica obraca się wiele razy. W przypadku tomografii wiązki stożkowej skan wykonuje się tylko jednym ruchem. Jak sama nazwa wskazuje, wiązka ma kształt stożka. Ma to wiele zalet – mniejsza jest dawka promieni RTG, badanie jest czytelniejsze, a czas jego trwania wyraźnie krótszy. Bardzo ważne jest, że tomografia komputerowa pozwala na wykrycie wielu nieprawidłowości jeszcze w ich początkowym stadium. Czasem zmiany są niedostrzegalne ze względu na brak objawów w pierwszej fazie schorzenia. To właśnie wtedy jest największa szansa na szybkie wyleczenie.

Wskazania do badania

Lekarz zleca tomografię komputerową zębów w wielu przypadkach. Wykonuje się ją w celu oceny stanu uzębienia i całej szczęki. Sprawdza się również przy diagnozie nieprawidłowości w obszarze pracy stawu skroniowo-żuchwowego. Tomografia pozwala też na wykrycie guzów szczęki, a także dostarcza informacji, jakiego są one rozmiaru. Badanie ma też swoje zastosowanie w lokalizowaniu źródła bólu, co przekłada się na bardziej precyzyjne i lepiej dopasowane leczenie. Tomografia wiązki stożkowej jest na dużą skalę stosowana w implantologii i chirurgii. Odgrywa ważną rolę na etapie planowania zabiegu. Dzięki niej łatwiej jest ocenić ryzyko, a także lepiej skontrolować postępy pooperacyjne. Tomografia pozwala także właściwie dopasować implant pod względem kształtu, wielkości i położenia.

Co pokazuje wynik tomografii komputerowej zęba?

Obecnie dzięki bardzo prężnemu rozwojowi technologii możemy skorzystać z niezwykle dokładnego badania tomografem. Komputerowe tomografy stożkowe pokazują obraz 3D. W trakcie tylko jednego obrotu lampy wykonywanych jest od 300 do 600 zdjęć. Trójwymiarowy obraz jest przetwarzany na bardzo wiele sposobów. Wszystko to ma na celu jeszcze lepsze zaprezentowanie badanych struktur wewnętrznych i ułatwienie leczenia nieprawidłowości. Tomografia komputerowa zębów umożliwia wykrycie m.in. próchnicy jeszcze na bardzo wczesnym jej etapie. Na obrazie widoczne są również torbiele i zmiany nowotworowe. Tomografia komputerowa wykaże również obniżenie brzegu kostnego, ubytki kostne, rozrosty nienowotworowe, a także zęby zatrzymane. Tomografia komputerowa znalazła swoje zastosowanie również w ortodoncji. Dzięki niej można łatwo oszacować, ile jest zawiązków zębów w okresie rozwojowym małego pacjenta. To w znaczącym stopniu pomaga w dobrym zaplanowaniu leczenia.

Koszt tomografii komputerowej zębów

Badanie to koszt w wysokości kilkuset złotych. Cena jest uzależniona od obszaru, jaki jest poddawany badaniu. Najmniej zapłacimy za częściową tomografię komputerową zębów. Nieco droższe jest badanie szczęki lub żuchwy. Najdroższe będzie badanie obu tych struktur – szczęki i żuchwy. Tomografia komputerowa zębów pomaga zarówno w wykrywaniu nieprawidłowości, jak i w planowaniu leczenia dzięki szczegółowemu obrazowi wewnętrznych struktur. Nie zawsze jest zlecana ze względu na niepokojące objawy. Czasem ma tylko na celu lepsze poznanie uzębienia pacjenta.