05.02.2022

Wielu osobom wizyta u dentysty wciąż kojarzy się z dyskomfortem. Jest to związane z bólem, jaki towarzyszy pacjentowi podczas wykonywanego zabiegu. Aby temu zapobiec, stosuje się znieczulenie. W stomatologii wyróżnia się kilka rodzajów znieczulenia. Wybór tego właściwego uzależniony jest od rodzaju zabiegu, ale też progu bólu pacjenta oraz ewentualnych ograniczeń wynikających z jego stanu zdrowia.

Najczęściej stosowane znieczulenie nasiękowe

Jest to po prostu zastrzyk wykonywany w dziąsło w obszarze leczonego zęba. Takie znieczulenie pozbawia czucia komórek nerwowych. Oznacza to, że na pewien czas pacjent traci czucie w konkretnym obszarze, gdzie zostało podane znieczulenie. Pozostaje przy tym jednak w pełni świadomy. Taki rodzaj znieczulenia stosuje się przede wszystkim przy usuwaniu zębów. Niektórzy pacjenci z niego rezygnują. Warto jednak się zastanowić, czy skorzystanie z niego nie poprawi zdecydowanie naszego komfortu w trakcie zabiegu.

Najbardziej przyjazne pacjentowi znieczulenie powierzchniowe

Są pacjenci, którzy bardzo boją się już samego zastrzyku znieczulającego. Nie jest to jednak jedyna opcja. W niektórych przypadkach możliwe jest zastosowanie znieczulenia powierzchniowego. W obszarze leczonego zęba dentysta rozprowadza specjalny żel lub preparat w formie aerozolu. Jest to jednak mniej skuteczne znieczulenie niż znieczulenie nasiękowe. Wykonuje się je np. przy usuwaniu zębów mlecznych, a także przed wykonaniem zastrzyku znieczulającego, jeśli pacjent jest szczególnie podatny na ból.

Najsilniejsze znieczulenie przewodowe

To szczególny rodzaj znieczulenia stosowany tylko w konkretnych, trudnych przypadkach. Polega ono na wstrzyknięciu specjalnego preparatu bezpośrednio w nerw zęba. Już samo podanie znieczulenia może dla niektórych być bardzo niekomfortowe. Dzięki niemu możliwe jest jednak przeprowadzenie dłuższych zabiegów, a także usunięcie zębów trzonowych. Po takich znieczuleniu pacjent nie czuje zimna, ciepła i dotyku. Taka sytuacja utrzymuje się do ok. 4 godzin.

Szczególnie przyjazne dzieciom znieczulenie śródwięzadłowe

Jest to znieczulenie popularne przede wszystkim przy zabiegach przeprowadzanych u dzieci, jednak można z niego skorzystać również podczas leczenia zębów u dorosłego pacjenta. Wykorzystuje się do niego specjalną strzykawkę ciśnieniową, przy pomocy której podana zostaje substancja znieczulająca do ozębnej.

Gaz rozweselający dla pacjentów z dentofobią

Są tacy pacjenci, którzy szczególnie boją się wizyty u dentysty i skutecznie jej unikają do momentu silnego bólu, który sygnalizuje już poważny problem. Regularne wizyty są jednak niezbędne do utrzymania zębów w zdrowiu i dobrym stanie. Odpowiednio wcześnie można zlokalizować ewentualne nieprawidłowości, co zdecydowanie zwiększa skuteczność leczenia. U pacjentów z dentofobią stosuje się czasem tzw. gaz rozweselający. Jego celem jest przede wszystkim uspokojenie pacjenta i ułatwienie lekarzowi współpracy. Przez specjalną maseczkę, którą pacjent zakłada na twarz, podana zostaje mieszanka tlenku z podtlenkiem azotu. Powoduje to, że taka osoba się uspokaja i obojętna na to, co dzieje się wokół niej.

Znieczulenie ogólne przy chirurgicznych zabiegach stomatologicznych

W niektórych przypadkach najlepiej sprawdza się jednak znieczulenie ogólne. Oczywiście o rodzaju znieczulenia decyduje lekarz po wcześniejszym bardzo dokładnym wywiadzie z pacjentem. Nie każda osoba kwalifikuje się do znieczulenia ogólnego, a obszar jego stosowania jest bardzo wąski. Można je wykonać tylko przy trudniejszych zabiegach chirurgicznych. Pacjent jest wtedy nieświadomy, zasypia. Takie znieczulenie może zostać podane tylko przez anestezjologa. Ból nie powinien być przeszkodą przed odwiedzeniem gabinetu stomatologicznego. Mimo że leczenie wielu pacjentom nie kojarzy się pozytywnie, to trzeba wiedzieć, że odwlekanie wizyty prowadzi do rozwoju problemu. W gabinecie dentystycznym każdy pacjent ma prawo do znieczulenia. Obecnie istnieje bardzo dużo możliwości łagodzenia bólu, więc bez problemu można dopasować najlepszą opcję do konkretnego przypadku.