27.02.2023

Ortodoncja stale się rozwija. Z tego też powodu, na rynku bezustannie pojawiają się nowe, innowacyjne i co najważniejsze - skuteczne - sposoby na skorygowanie swojego uśmiechu. Jest on bardzo ważnym elementem naszego wyglądu, przez co wiele osób chce sprawić, by był możliwie jak najbardziej zbliżony do ideału. Dzięki ilości możliwych rozwiązań każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na wiek!

Aparaty tradycyjne

Aparat stały posiada zamki, przyklejane specjalnym klejem do poszczególnych zębów. Są one połączone łukiem ortodontycznym za pomocą ligatur, czyli małych, kolorowych lub bezbarwnych gumek. Drut wywiera delikatny nacisk na zęby sprawiając, że stopniowo układają się w odpowiedniej pozycji. Wiele osób zastanawia się, ile mniej więcej trwa leczenie aparatem stałym. Odpowiadamy — w zależności od wieku i wady zgryzu pacjenta, jest to od 16 do 30 miesięcy. Choć mogą go używać osoby zarówno młodsze, jak i starsze, należy pamiętać, iż w przypadku tych drugich, na efekty trzeba poczekać trochę dłużej. To rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Jeśli chodzi o dyskomfort związany z jego użytkowaniem, to najbardziej doskwiera na początku leczenia. Z czasem można się do tego przyzwyczaić i jest niemal niewyczuwalny. Istotne jest wzmożone dbanie o higienę jamy ustnej, gdyż resztki jedzenia pozostają na aparacie. Dodatkowym obciążeniem jest konieczność stałego kontrolowania działania aparatu u ortodonty - zazwyczaj raz w miesiącu.

Aparat stały estetyczny

Dla osób, którym bardzo zależy na tym, aby aparat nie rzucał się tak bardzo w oczy, powstały aparaty stałe estetyczne. Różnicą w porównaniu do tych klasycznych jest to, iż nie posiadają metalowych zamków - w tym przypadku są one ceramiczne lub szafirowe. Zdecydowanie mniej rzucają się w oczy, gdyż zależnie od materiału, mogą być nawet całkowicie przeźroczyste, dopasowujące się do koloru naszych zębów.

Aparat samoligaturujący

Aparat samoligaturujący to ogromny krok w stronę rozwoju ortodoncji. Nie wymaga on zakładaniu ligatur, czyli gumek, gdyż zamki skonstruowane są w taki sposób, że same trzymają łuk. Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż nie trzeba tak często chodzić na kontrole.

Aparat lingwalny

Aparat lingwalny to nic innego, jak aparat stały umieszczony po wewnętrznej stronie uzębienia. Pozwala na całkowite ukrycie zamków, przez co leczenie przebiega niezauważalnie. Wszystkie jego elementy są tworzone indywidualnie, dzięki czemu jest on idealnie dopasowany do kształtu uzębienia.

Aparat ruchomy - przezroczyste nakładki prostujące zęby

O przezroczystych nakładkach prostujących zęby pisaliśmy tutaj. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą prostować zęby w niewidoczny sposób. Tego typu aparat ściągamy przed spożywaniem posiłku i zakładamy po. Istotna jest regularność w jego używaniu, gdyż tylko ona gwarantuje, iż ten sposób zadziała. Przezroczyste nakładki sprawiają znacznie mniejszy dyskomfort niż klasyczny, metalowy aparat stały - możemy niemal zapomnieć o bólu! Działają powoli, dzięki czemu szczęka może przyzwyczaić się do zmian. Wadą są wyższe koszty leczenia, ale jest to bardzo indywidualna kwestia dla każdego pacjenta.

Aparaty ortodontyczne - podsumowanie

Dobierając dla siebie idealny aparat ortodontyczny, który pozwoli na osiągnięcie idealnego uśmiechu przy jak najmniejszym dyskomforcie, warto wziąć pod uwagę rady ortodonty. To on spojrzy na nasze zęby profesjonalnie oraz przekaże wady i zalety każdego rozwiązania, dzięki czemu wybór będzie znacznie prostszy!