15.01.2020

Przede wszystkim należy pamiętać, aby szczoteczkę ustawić ukośnie, pod katem 45 stopni w kierunku dziąsła. Połowa główki powinna znajdować się na brzegu dziąsła, druga połowa na powierzchni zębów. Czyścimy małymi, okrężnymi ruchami, z niewielkim naciskiem.

Oczywiście, istnieje bardziej szczegółowy przewodnik Jednakże, jeśli zapamiętasz wstępną instrukcję, już jesteś na właściwej drodze: oczyszczasz zęby i linię dziąsła delikatnie i skutecznie, dzięki gęsto zbitym, delikatnym włókom, które posiada szczoteczka do zębów. Nacisk, szczególnie w połączeniu z średniotwardym lub twardym włosiem często powoduje uszkodzenia zębów i dziąseł.

Poniższe instrukcje mają pomóc w prawidłowym czyszczeniu zębów. Krótkie, okrężne ruchy, bez żadnego nacisku powoduję, że przyzwyczajamy się do nich. Trzeba jednak pamiętać, że dopiero trening czyni mistrza. Poproś, aby Twój dentysta monitorował postępy Twojego szczotkowania.

System czyszczenia

Zawsze, tym samym schematem. Najpierw z zewnątrz, później wewnętrzna strona zębów, najpierw dolne zęby, a na końcu górne. Małe, okrężne ruchy, bez nacisku.

Szczegółowa instrukcja

Dolny łuk zębowy

1. Położenie: zacznij od zewnętrznego, dolnego rzędu zębów. Pozycja: szczoteczka do zębów dociera do ostatniego trzonowca, połowa główki szczoteczki na dziąśle, druga połowa na zębie. Szczoteczkę ułożyć ukośnie, pod kątem 45 stopni w kierunku dziąsła. To jest o wiele łatwiejsze niż się wydaje.

2. Po zewnetrznej stronie: teraz przesuń szczoteczkę, robiąc krótkie, okrężne ruchy od zębów trzonowych do zębów przednich, kontynuuj szczotkowanie, aż do zębów trzonowych po drugiej stronie łuku. Skup się na każdym zębie oddzielnie i poświęć mu trochę czasu, od pięciu do dziesięciu okrężnych ruchów na zębie. Ostatnie zęby trzonowe szczotkuj okrężnymi ruchami, a następnie poprowadź szczoteczkę po wewnętrznej stronie dolnego łuku.

3. Po wewnętrznej stronie: prowadź szczoteczkę po zębach okrężnymi ruchami, z niewielkim naciskiem, aż do przeciwnych zębów trzonowych, skąd rozpocząłeś szczotkowanie.

Szczególne miejsce: za ostatnim dolnym trzonowcem.

4. Wyczyść dokładnie powierzchnię ostatniego zęba trzonowego małymi okrężnymi ruchami. Ustaw szczoteczkę w pozycji pionowej.

Szczególne miejsce: Wewnętrzna strona dolnych zębów przednich.

5. Położenie: ustaw szczoteczkę w pozycji pionowej, tak aby objąć wewnętrzną część przednich zębów, oraz część dziąsła. Pod tym stromym kątem wykonuj małe, okrężne ruchy przesuwając szczoteczkę, najpierw po wewnętrznej stronie zębów, a następnie z drugiej strony. Obszar ten jest zbyt wąski, aby ułożyć szczoteczkę poziomo, dlatego też czyścimy w ten sposób. Jest to również powierzchnia, która wymaga szczególnie starannego oczyszczenia, ponieważ tuż poniżej przednich zębów znajdują się ślinianki, które są odpowiedzialne za wytwarzanie śliny. Jest to również obszar, w którym znacznie rozwija się płytka nazębna.

Górny łuk zębowy

6. Zewnętrzna strona: i znowu, zaczynasz od zewnętrznej strony ostatniego trzonowca. Ustaw szczoteczkę pod kątem i kontynuuj czyszczenie jak opisano w pkt. 1), 2), 3). Utrzymuj główkę szczoteczki pod niewielkim kątem w kierunku dziąsła (około 45 stopni); wykonuj małe, koliste ruchy, od tylnych trzonowców, poprzez siekacze, aż do tylnych trzonowców po drugiej strony szczęki. Wykonuj małe, okrężne ruchy wokół zębów trzonowych i kontynuuj czyszczenie wewnętrznego łuku zębowego. Następnie wykonuj małe, okrężne ruchy, z niewielkim naciskiem, aż dojdziesz do zębów trzonowych, skąd rozpocząłeś szczotkowanie.

Szczególne miejsce: za ostatnim górnym trzonowcem.

7. Wyczyść dokładnie powierzchnię ostatniego zęba trzonowego małymi okrężnymi ruchami. Ustaw szczoteczkę w pozycji pionowej.

Szczególne miejsce: wewnętrzna strona górnych zębów przednich.

8. Ustaw szczoteczkę pionowo, wykonuj koliste ruchy: wyczyść wewnętrzną stronę przednich siekaczy w taki sam sposób jak wewnętrzną stronę dolnych zębów, patrz na pkt. 4) i 5). Ustaw szczoteczkę ponownie w pozycji pionowej, tak aby objąć wewnętrzną część przednich zębów oraz część dziąsła. Pod tym stromym kątem wykonuj małe, okrężne ruchy przesuwając szczoteczkę, najpierw po wewnętrznej stronie zębów, a następnie z drugiej strony.

Powierzchnie żujące

9. Dzieci powinny w szczególności dokładnie oczyszczać powierzchnie żujące. Należy zacząć od tyłu, a następnie swoim rytmem, powoli wykonywać ruchy w przód i w tył. Z wiekiem ta potrzeba może się zmniejszyć. Jednak o tym może zadecydować w sposób indywidualny lekarz dentysta.

Każdy człowiek jest inny, posiada różne usta, zęby, przestrzenie międzyzębowe. Z tego właśnie powodu optymalne narzędzia do czyszczenia zębów muszą być dopasowane do indywidualnej anatomii, wieku i zdolności każdego z nas. Poproś o radę i szkolenie swojego lekarza dentystę. Stomatolog będzie w stanie powiedzieć Ci dokładnie, które przestrzenie międzyzębowe wymagają np.nici dentystycznej, a do których idealnym rozwiązaniem będą szczoteczki międzyzębowe. Perfekcji, skuteczności i jednocześnie delikatnego szczotkowania zębów nie nauczysz się tylko poprzez czytanie o tym.

Trening czyni mistrza!

Artykuł przygotowano w oparciu o dane ze strony firmy CURAPROX