25.03.2022

Podcięcie wędzidełka jest zabiegiem, który kojarzymy z okresem niemowlęcym. Wskazaniem mogą być trudności w ssaniu piersi. Tymczasem przeprowadza się go również u starszych dzieci, a nawet u dorosłych. Sygnałem, że należy odbyć pod tym kątem konsultację, jest wada wymowy. Podcięcie wędzidełka nie jest zabiegiem skomplikowanym, jednak szczególnie w przypadku dzieci warto zadbać o ich komfort podczas takiej wizyty. W tym celu wybierz gabinet przyjazny maluchom, aby nie zniechęcić swojego dziecka do kolejnych wizyt stomatologicznych.

Co to jest wędzidełko?

Wędzidełko to rodzaj błony śluzowej łączącej ze sobą dwa elementy. W przypadku wędzidełka języka są to dno jamy ustnej i język. Po wewnętrznej stronie wargi znajduje się jeszcze wędzidełko wargowe. Wędzidełko nie zawsze ma prawidłową długość, co skutkuje wieloma niedogodnościami. Ruchomość języka jest wyraźnie ograniczona, co przekłada się na problemy z wymową i niewyraźne wypowiadanie niektórych głosek. Dotyczy to m.in. głoski „r”. Jeżeli dostrzegamy podobny problem, to należy skonsultować go z dentystą. Nieprawidłowa długość wędzidełka kwalifikuje pacjenta do zabiegu jego podcięcia. Można go wykonać praktycznie w każdym wieku. Im wcześniej jednak wyeliminujemy źródło problemu, tym większa szansa, że pozbędziemy się wad logopedycznych, a także unikniemy ich rozwoju, a nawet pojawienia się bardziej dotkliwych dolegliwości.

Skutki nieprawidłowej długości wędzidełka

Ruchliwość języka jest ograniczona, kiedy wędzidełko jest za krótkie. Przez to nie mamy pełnej swobody poruszania nim w celu wypowiedzenia wszystkich głosek. Na pewno występują trudności z wymową głosek „r”, „sz” i „ż”. Ponadto niemożliwe jest w pełni wysunięcie języka do przodu. Po uniesieniu języka odczuwamy wyraźne jego napięcie, czemu towarzyszy dyskomfort. U dzieci wady wymowy mogą wywołać problemy wśród rówieśników. Spotykają się z brakiem zrozumienia i odrzuceniem. Ponadto u osób z niewłaściwą długością wędzidełka nierzadko występuje diastema, a więc przerwa między górnymi jedynkami. Zazwyczaj jest to problem jedynie o podłożu estetycznym, chociaż zdarza się, że jest skutkiem wad ortodontycznych.

Jak wygląda zabieg podcięcia wędzidełka?

Podcięcie wędzidełka jest stosunkowo proste. Jeżeli ta nieprawidłowość zostanie zdiagnozowana u noworodka jeszcze w szpitalu, to zabieg przeprowadzany jest na oddziale noworodkowym jeszcze przed wypisaniem matki z dzieckiem do domu. U dzieci i dorosłych podcięcie wędzidełka wykonuje się w gabinecie dentystycznym. Pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe, aby nie odczuwał bólu i dyskomfortu, dzięki temu zabieg jest całkowicie bezbolesny. Wędzidełko podcina się za pomocą skalpela, a całość trwa zaledwie kilkanaście minut. Nowoczesną alternatywą dla skalpela jest laser. Krwawienie w takim przypadku jest minimalne, a gojenie tkanek następuje zdecydowanie szybciej. Zdarza się, że przez kilka dni po zabiegu występuje u pacjenta niewielkie krwawienie. Po zabiegu, po upływie ok. 2 godzin możliwe jest już spożywanie posiłków. Ważne jest też stosowanie się do zaleceń dentysty. Przez kilka dni należy wykonywać określone ćwiczenia, których celem jest ograniczenie ryzyka powstawania zrostów pod językiem. Trzeba mieć jednak świadomość, że sam zabieg nie niweluje wad wymowy całkowicie. Konieczne są jeszcze ćwiczenia logopedyczne. Pomimo że podcięcie wędzidełka nie jest zabiegiem trudnym i wymagającym, to jednak ogólny stan pacjenta musi być dobry. Przeciwwskazaniami do niego są m.in. zaburzenia krzepliwości krwi, infekcja górnych dróg oddechowych oraz przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi. Z tego powodu podcięcie wędzidełka zawsze poprzedzone jest szczegółowym wywiadem medycznym.